Magyar Péter főembere szerint katonákat küldhetnénk Ukrajnába, ha az ország EU-tag lenne

Ukrajna EU- vagy NATO-tagsága esetén az észak-atlanti térség államai – köztük hazánk is – a frontvonalba küldhetne katonai egységeket – jelentette ki tavaly decemberben Ruszin-Szendi Romulusz, a Tisza Párt honvédelmi felelőse. A volt vezérkari főnök szavai azért is aktuálisak, mert az Európai Unió vezetése és Magyar Péterék pártcsaládja, az Európai Néppárt Ukrajna gyorsított uniós csatlakozását szorgalmazza.

2025. 05. 07. 7:38
Magyar Péter egyik fő bialmasa Ruszin-Szendi Romolusz, aki szerint az ukrán EU-csatlakozás NATO-katonák küldésével járhat. Forrás: Frizbi TV /YouTube
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben Magyar Péter mindent elkövet a látszat fenntartásáért, hogy kivonja magát az Európai Unió háborúpárti politikájából és döntéseiből, időről időre leleplezik a valós álláspontjukat a Tisza Párt egyes képviselői, szakpolitikusai. Az egyik markáns elszólás Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, korábbi vezérkari főnök nevéhez fűződik. 

Budapest, 2025. március 15.
Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök beszédet mond a Tisza Párt 1848-1849-es forradalom és szabadságharc kitörésének 177. évfordulója alkalmából a budapesti Andrássy úton tartott ünnepségén 2025. március 15-én.
MTI/Illyés Tibor
Magyar Péter bizalmasa, Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök elszólta magát. Fotó: MTI Fotószerkesztõség/Illyés Tibor

Magyar Péter főemberével, a Tisza Párt honvédelmi felelősével az Ultrahang című videós műsorban tavaly decemberben az orosz–ukrán háború aktuális híreiről beszélgettek, és szóba került, hogy a nyugati államok milyen jellegű katonai támogatást nyújthatnak Ukrajnának. Ekkor Ruszin-Szendi azt mondta: „Felmerültek azok a hírek, hogy esetleg NATO-, EU-erők vonulnak be Ukrajnába.” A műsorvezető visszakérdezett, hogy „ez egy reális felvetés, vagy csak úgy mondják, de valójában semmi?”

A tábornok úgy válaszolt: „Hát ez az üzengetés egymásnak. Ez abban az esetben képzelhető el, hogy ha Ukrajna vagy NATO-, vagy EU-tag lenne. Akkor jogos lenne, hogy oda bemennek a mi erőink, már az észak-atlanti térség országainak erői, anélkül az casus belli lehet Oroszországnak.”

 

(A videón 12:50-től.)

Teljes mellszélességgel Ukrajna pártján

Hiába próbálják azóta is elhallgatni a kérdéskört, Ruszin-Szendi idézett mondatai lényegében azt jelentik, hogy ha Ukrajna tagja lenne az Európai Uniónak, akkor Magyar Péterék katonákat küldenének a frontra. Ez azért fontos, mert az unióban napirenden van Ukrajna gyorsított uniós csatlakozása, maga az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen jelentette ki, hogy 2030 előtt létrejöhet az integráció.

Legutóbb az Európai Néppárt – amelynek a Tisza is tagja – kongresszusán fogadtak el Ukrajnáról szóló határozatot, amelyben politikai, pénzügyi és katonai segítséget sürgettek a háborúban álló országnak, és keleti szomszédunk gyorsított uniós csatlakozását is kiemelt célként fogalmazták meg. 

A Szolidaritás Ukrajnával című sürgősségi határozatban többek között az szerepel: „A legfontosabb feladat Ukrajna megerősítése, mind politikailag, katonailag, pénzügyileg, jogilag, gazdaságilag és humanitárius szempontból, és szilárd hosszú távú biztonsági garanciákkal az EU- és a NATO-tagság felé vezető úton.” Bár a Tisza Párt képviselői hivatalosan nem vettek részt a valenciai kongresszuson, Manfred Weberék egyértelműen Ukrajna EU-csatlakozásának támogatóiként beszélnek Magyar Péter pártjáról.

Ez azért is megalapozott vélemény, mert a Tisza Párt március elején indított Nemzet hangja kampányának kérdései között szerepelt Ukrajna EU-tagsága, amelyre a szimpatizánsok 58 százaléka igennel felelt.

Kettős játék

Nyilvánvaló, hogy Magyar Péter politikai okokból igyekszik kerülni ezt az egyre forróbb témakört, mert a társadalom többsége jelenleg ellenzi Ukrajna EU-csatlakozását, és a pártelnök nem akar beállni egy kisebbségi álláspont mögé. Másrészt viszont az Európai Néppárt elvárja tőle, hogy teljes mellszélességgel álljon Ukrajna mellé. 

Utóbbi kapcsán érdemes felidézni: már a tavaly nyári uniós választás előtt nyilvánvaló lett, hogy a Tisza az EPP-hez csak azzal a feltétellel csatlakozhat, ha azonosul a háborúpárti állásponttal, vagyis Ukrajna korlátlan pénzügyi és fegyveres támogatásával. A néppárt elnöke, Manfred Weber már április végén ezt világosan megüzente az EPP-hez csatlakozni kívánóknak.

Ukrán zászlós pólókban tapsoltak Zelenszkijnek

Ennek megfelelően a Tisza Párt EP-képviselői szeptember 19-én megszavazták azt a háborúpárti európai parlamenti határozatot, amely még több fegyver szállítására szólít fel. Két hónappal később aztán látványosan demonstrálták az Ukrajna melletti elkötelezettséget, akkor Magyar Péterék az Európai Parlamentben ukrán zászlós pólókban hallgatták végig Volodimir Zelenszkij videókapcsolaton keresztül elmondott beszédét a háború ezredik napja alkalmából.

Magyar Péter párttársai demonstratív módon tüntettek Ukrajna melett. Forrás: YouTube

Idén márciusban Magyar Péter neve szerzőként szerepelt egy olyan európai parlamenti határozattervezeten, amely szerint „Európa jövője az ukrán hadszíntéren dől el, ezért még több fegyvert és lőszert kell küldeni”. Az EP többsége, köztük a Tisza Pártot soraiban tudó Európai Néppárt megszavazta a javaslatot. Magyar Péter és a Tisza képviselői nem nyomtak gombot, holott a pártelnök napokig magyarázkodott: tagadta, hogy aláírta volna az előterjesztést és a Fideszt vádolta hamisítással.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.