Meglepetést ugyan nem jelentett, mégis szíven üthette a Liverpool-szurkolókat Trent Alexander-Arnold hétfői bejelentése. Az angol védőnek nyáron jár le a szerződése, eddig nem hosszabbított, egybehangzó sajtóértesülések szerint azért, mert nevelőcsapata helyett máshol képzeli el a jövőjét. Tegnap ez be is bizonyosodott, a 26 éves játékos bejelentette, húsz év után távozik.

Búcsúüzenetében a kétszeres PL- és egyszeres BL-győztes futballista elmondta, tudja, sokan nem értenek majd egyet a döntésével, de ő a Liverpoolnál eltöltött húsz év után új kihívásokra vágyik.
– Miután húsz évet töltöttem a Liverpool Football Clubnál, itt az ideje, hogy megerősítsem: az idény végén távozom. Ez könnyen lehet, hogy életem legnehezebb döntése. Tudom, hogy sokan kíváncsiak vagytok, hogy miért, vagy frusztráltak vagytok, hogy még nem beszéltem erről, de mindig is az volt a szándékom, hogy teljes mértékben a csapat érdekeire koncentráljak, ami a 20. bajnoki cím megszerzése volt. Ez a klub az egész életem, az egész világom volt húsz éven át. Az akadémiától egészen mostanáig a klubon belüli és kívüli mindenkitől kapott támogatás és szeretet örökre velem marad. Örökké hálás leszek nektek – írta Alexander-Arnold a közösségi oldalán.
Sosem voltam máshol, és ez a döntés egy új kihívás megtapasztalásáról is szól. Arról, hogy kilépek a komfortzónámból, és szakmailag és személyesen is feszegetem magam.
Csapatkapitányi karszalag vagy Aranylabda?
A magyarázatában aligha lehet kivetnivalót találni, de korábban arról beszélt, hogy minden álma, hogy a klubhűség egyik mintapéldányához, Steven Gerrardhoz hasonló karriert fusson be, és a Liverpool csapatkapitánya legyen. A védő esetében ez félig-meddig valósult meg, mert a karszalagot ugyan megkapta, csak átmenetileg – jelenleg ő a csapatkapitány, Virgil van Dijk helyettese. Ezt az álmát viszont már egy ideje elengedte, erről tanúskodott a Sky Sports The Sticker Book Challenge nevű videósorozatában való szereplése során. A jövőbeli céljairól kérdezték, és négy válaszlehetőséget kapott:
- újra megnyerni a Bajnokok Ligáját;
- megkapni az Aranylabdát;
- a Liverpool csapatkapitányának lenni;
- trófeát nyerni az angol válogatottal.
Bár a Háromoroszlánosok közel hét évtizede éheznek valamilyen trófeára, Alexander-Arnold nem ezt és nem is gyerekkori álma megvalósítását választotta, hanem az Aranylabdát. Nos, talán a Real Madridnál nagyobb eséllyel pályázik erre az elismerésre, már amennyiben a várakozásoknak megfelelően a spanyolokhoz igazol és aztán sikereket ér el velük.
McManaman fent, Owen lent
Így tett korábban a szintén liverpooli nevelésű Steve McMmanaman is, aki ugyan az Aranylabdát nem kapta meg, de 1999-es átigazolása után közkedvelt figura lett Madridban, a 2000-es BL-döntőben betalált, és négyéves spanyolországi „kiruccanása” alatt összesen hat trófeával gazdagodott.
Ez az egyik út, a másik pedig Michael Owené, aki a Liverpool gólgyárosa és egyben egyetlen aranylabdása (2001) volt, mielőtt 2004-ben engedett a Real Madrid csábításának. Az övé viszont minden volt, csak éppen sikertörténet nem. Ronaldo és Raúl mögött kevés játékperc jutott neki, és alig egy idény után túl is adott rajta a királyi gárda – amely egyébként összességében jól járt Owen megvételével, mert dupla áron sikerült eladnia őt a Newcastle-nek.
Klopp, Coutinho és a liverpooli szobor
A madridi pletykák hallattán már Alexander-Arnoldot is figyelmeztették, ráfizethet a váltásra. Az Arsenal korábbi futballistája, Emmanuel Petit beszélt néhány hete arról, hogy elég lesz egy-két rossz meccs, és a védő máris füttykoncertre számíthat Madridban, mint ahogy abban a blancók nála nagyobb sztárjainak is részük van időről időre.
De évekkel ezelőtt a Liverpool előző vezetőedzője, Jürgen Klopp mutatott rá a másik spanyol gigászhoz, a Barcelonához vágyódó Philippe Coutinhónak, hogy talán jobb lenne Angliában maradnia.
Azt mondtam neki, hogy maradjon, és akkor szobrot emelnek a tiszteletére. De ha máshova, a Barcelonához, a Real Madridhoz vagy a Bayern Münchenhez igazol, akkor csak egy lesz a sok játékos közül. Itt viszont több lehetne annál
– fogalmazott a német szakember.

Nem így lett, és a távozásával kezdődött a brazil játékos mélyrepülése. Nem egy trófeát begyűjtött a Barcelonával, de például a Bajnokok Ligáját nem sikerült megnyernie – éppen a Liverpool ütötte el ettől a lehetőségtől a méltán híres 2019-es elődöntőben (amely Alexander-Arnold szemfüles szögletéről is maradt emlékezetes). Coutinho a 90 millió eurós vételára ellenére nem találta a helyét új otthonában, és gyorsan el is feledték Barcelonában: másfél év elteltével a Bayern Münchennél találta magát kölcsönben, de a Liverpooltól való 2018-as távozása óta már öt különböző klubnál megfordult, és 32 évesen a brazil élvonal középcsapatában, a Vasco da Gamában sem kirobbanthatatlan a kezdőcsapatból.
Alexander-Arnold persze abból a szempontból összehasonlíthatatlan Coutinhóval, hogy helyi hősként minden elérhető trófeát megnyert a Liverpoollal, a brazil szélső viszont éppen a Klopp-féle sikerkorszak előtt harcolta ki, hogy elengedjék a gránátvörös-kékekhez.
Carragher nem haragszik Alexander-Arnoldra
Egy másik helyi hős, Jamie Carragher rávilágított, Alexander-Arnold fontos dolgot dobott el a távozásával.
– A Liverpool-szurkolók azért szerették őt, mert egy volt közülük, ennek az értéke viszont így csökkenni fog. Néhányan azt mondanák, hogy emiatt nem éri meg a Real Madridnál játszani, míg mások úgy vélekednének, hogy ha a világ legnagyobb klubja hív, akkor menned kell. Elfelejtheted, hogy a szurkolók miként vélekednek erről, ez a te karriered, egy esélyed van. Nem hiszem, hogy lenne olyan Liverpool-szurkoló, aki azt mondaná, hogy a Real Madrid nem a világ legjobb klubja.
De Trent a szurkolók szeretetét most feláldozta azért, hogy a Real Madrid játékosa legyen. Nekem ez fontos volt, igaz, sosem voltam olyan helyzetben, hogy a Real Madridhoz hasonló kaliberű klub akart volna leigazolni engem
Carragher hozzátette, ő nem bánkódik amiatt, hogy a klub egyik legértékesebb játékosa ingyen távozik. – Örültem volna, ha a klub megkapja az értékének megfelelő összeget, hiszen egy egyedi játékosról van szó. Aztán lehetett volna valakit igazolni a helyére. De én nem haragszom Trentre, mint más szurkolók, amiért ingyen távozik. Ingyen érkezett, az akadémia neveltje, szóval a klubnak sem került egy fillérjébe sem. A Liverpool pedig egyébként sem adta volna őt el a szerződése lejárta előtt, a Real Madrid pedig nem igazolta volna őt le előtte. A Real Madrid az elmúlt két-három évben akkor vette fel a kapcsolatot a kiszemeltjeivel, amikor azoknak még egy-két év volt hátra a szerződésükből, és azt mondta nekik, hogy néhány év múlva a klub játékosai lehetnek. A Real Madrid most nem fizet nagy összegeket, megvárja, amíg a futballisták ingyen elvihetőek. Úgy gondolják Madridban, hogy az övék a világ legnagyobb klubja, és mindenki a játékosuk szeretne lenni.
Szoboszlai is üzent Alexander-Arnoldnak
Carragherhez hasonlóan Alexander-Arnold jelenlegi csapattársai is megértik a döntését, a közösségi oldalán közzétett videó alatt egymást érte a hozzászólásaikban a legenda szó. Szoboszlai Dominik sem hagyta szó nélkül a barátja bejelentését: „Szeretlek, élvezd!” – írta az Instagramon.

Annyi biztos, ha valóban Madridban köt ki, ott sem marad egyedül az angol védő: honfitársa és közeli barátja, Jude Bellingham tárt karokkal várja őt.