Egyre magányosabbak a nyilvános telefonfülkék. Hol van már az az idő, amikor a vezetékes telefonra hiába váró, mérges polgárok, aprópénztől duzzadó zsebekkel, hosszú sorokban kígyóztak egy-egy fülke előtt, hogy ügyeiket intézhessék. „Ajtaja sűrűn nyitódott-csukódott. Az emberek megtárgyalták az ügyes-bajos dolgaikat, fölhívták a lakáshivatalt, megbeszéltek egy találkát, pénzt kértek kölcsön a barátaiktól vagy féltékenységükkel gyötörték kedvesüket” – tudósít ezekről az időkről Örkény. Szó se róla, a lakáshivatal a múlté, de ma már ügyes-bajos dolgainkat is inkább az otthoni készülékről vagy a mobilról intézzük.
Éppen ezért a Magyar Telekom, illetve elődje, a Matáv, más távközlési szolgáltatókhoz hasonlóan 2002 óta csökkenti nyilvános állomásainak számát, s országszerte az idén is leszerel belőlük pár százat ott, ahol nagyon alacsony a kihasználtságuk. Ma már vannak állomások ugyanis, amelyeket nem használunk többet heti néhány percnél.
Balogh János, a cég nyilvános távbeszélő igazgatóságának vezetője szerint a nyilvános állomások csökkenésében alapvető szerepet játszik, hogy a mobiltelefont használók száma az elmúlt években folyamatosan nőtt, s mára 100 lakosból 90 embernek már van ilyen készüléke. A Magyar Telekom csoport napjainkban 16 500 nyilvános, közterületen lévő telefonállomást, illetve 4500 úgynevezett megbízott kezelésű készüléket üzemeltet, ám a nyilvános állomások kihasználtsága s ezért a száma a nemzetközi tendenciáknak megfelelően folyamatosan mérséklődik.
Hasonló folyamatról számolt be a Hungarotel Zrt. is, amely több körzetben is üzemeltet nyilvános telefonállomásokat. A cég szerint országos tapasztalat, hogy az emberek egyre ritkábban telefonálnak a fülkékből. Ezért tavaly országosan a vállalat a korábbi szám negyedével volt kénytelen csökkenteni a fülkék számát. Azokat a fülkéket szerelték le, amelyeket annyira ritkán vettek igénybe, hogy fenntartásuk gazdaságtalan. Ezekről az állomásokról sokszor napokig egyetlen hívást sem kezdeményeztek. A cég azon állomásokat, amelyeket a statisztikái alapján gyakran használnak, nem szereli le, így még hosszú távon is számíthatnak rájuk a környéken élők.
Ugyanakkor a szolgáltatókat törvény kötelezi arra, hogy 1000 lakosonként egy közterületi nyilvános állomást üzemeltetniük kell. Ezen túlmenően sok helyen azért is fenn kell tartani az állomásokat, mert nincs minden országrészben megfelelő térerő a mobilok használatához. Mind a Magyar Telekom, mind pedig a Hungarotel arról számolt be, hogy az előírtnál jóval több nyilvános telefonállomást üzemeltetnek Magyarországon. A nyilvános állomások üzemeltetése egyébként veszteséges, de ez részben a rongálások számlájára írható.

Magyar Péternek Lázár János adta meg a kegyelemdöfést