Kevésbé dübörög a gazdaság

A KSH tegnapi jelentése szerint a magyar GDP a múlt esztendőben 4,1 százalékkal növekedett, ami lassulást jelent a 2004-es 4,6 százalékos bővüléshez képest. A gondot a beruházások megtorpanása jelenti. Évente két százalékkal lassúbb lesz a növekedés üteme a következő időszakban Magyarországon annál, mint amilyen lehetne – jelentette ki tegnap Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke.

Hírösszefoglaló
2006. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A KSH tegnap azt közölte, hogy a tavalyi utolsó negyedévben 4,3 százalékkal nőtt a gazdaság, és a statisztikai adatok szerint a magyar GDP 2005-ben éves szinten 4,1 százalékkal bővült. Ez mindenféleképpen visszaesést jelent az előző évi 4,6 százalékos GDP-bővüléshez képest. Az MTI által megkérdezett elemzők eltérően értékelték a beruházások 6,4 százalékos bővülését. Barcza György, az ING Bank Rt. elemzője szerint nagy kérdés, hogy az új kormány elszánja-e magát a kiadások viszszafogására. Hosszabb távon az EU-ból érkező támogatások ellensúlyozhatják a költségvetési kiadások lefaragásának hatását a GDP-re – hangsúlyozta. Suppan Gergelyt, a Takarékbank Rt. elemzőjét meglepték a beruházási adatok, ő ugyanis 8-9 százalék közötti éves bővüléssel számolt. „Bár lehetett tudni az ingatlanpiac problémáiról, a lakásépítések visszaesése nem várt mértékben csökkentette a beruházások növekedési ütemét” – mondta. Az év egészében a szakember 4,4 százalékos növekedéssel számol. Mint beszámoltunk róla, a négyszázalékos bővülési ütemmel az új uniós tagállamok sereghajtói közé tartozunk, továbbá a magyar gazdaságnál fejletlenebb Románia és Bulgária is leköröz bennünket gazdasági növekedésben.
Eltérő véleményeket fogalmaztak meg londoni feltörekvő piaci elemzők a tavalyi magyar előzetes GDP-adatok szerdai ismertetése után arról, hogy a választások utáni esetleges költségvetési – vagy éppen a piac által kikényszerített – kiigazítás milyen hatással lehet a további növekedésre. Juliet Sampson, a HSBC bankcsoport európai feltörekvő piaci konzultánsa az MTI-nek Londonban azt mondta: rövid távon fenntartható a növekedés, mivel az első negyedévben az áfacsökkentés és a növekvő költekezés miatt erős lesz a belső kereslet. Sampson szerint azonban hosszabb távon már bizonytalan a jelenlegi ütem tarthatósága, mert a növekedés jelentős részben a nagy költségvetési egyensúlytalanságra épül, amelyet
vissza kell fordítani.
Évente két százalékkal lassúbb lesz a növekedés üteme a következő időszakban Magyarországon annál, mint amilyen lehetne – jelentette ki Járai Zsigmond, az MNB elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján az MTI tudosítása szerint. A jelenlegi gazdaságpolitika következménye, hogy magasak a kamatok Magyarországon, viszonylag magasak az adók és elég alacsony a foglalkoztatás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.