A jelenlegi álláspontok azonban távol állnak egymástól, hiszen Oroszország a nyugati országok véleményét osztja, miszerint az izraeli–palesztin konfliktus megoldásához vezető út Izrael elismerésén, az erőszak visszaszorításán és a korábbi béketervek elfogadásán át vezet. Az orosz delegációt Szergej Lavrov külügyminiszter vezeti, akinek részvétele az utolsó pillanatig kérdéses volt.
A Hamász leszögezte: elképzelhetőnek tart egy hosszú távú tűzszünetet, ha Izrael visszavonul az 1967-es határokhoz, és megengedi a palesztin menekülteknek, hogy visszatérjenek szülőföldjükre. Ez a két feltétel azonban Izrael számára teljesen elfogadhatatlan. Az Egyesült Államok felháborodott Oroszország a Hamásszal való találkozóján, s megjegyezte: Moszkvának el kell mondania a radikális csoportnak, hogy Washington álláspontja szerint „az általuk képviselt értékrend elfogadhatatlan, a filozófiájuk pedig ellentétes a civilizált világéval”.
*
Szergej Lavrov bejelentette, semmi jövője nincs a Hamásznak, ha a katonai szervezetből nem lesz képes politikai párttá alakulni, fegyveres szárnyának pedig a palesztin biztonsági szolgálatok részévé kell válnia. Lavrov elmondta, nem számítanak azonnali változásra. „Ez egy folyamat lesz, remélhetőleg nem olyan hosszú, mint az északír rendezés” – utalt a sokak által megemlített párhuzamra a Hamász és az IRA között. „Moszkvai utunk új távlatokat nyit a közel-keleti béke ügyében” – nyilatkozta Hálid Mesál, a Hamász politikai ügyeinek egyik vezetője, aki egyúttal a küldöttség első embere is. „A mi népünk egyszerű dolgokat akar: békét és függetlenséget. Ezek azonban nem lehetségesek a megszállás befejezése nélkül” – nyilatkozta Mesál az orosz NTV-nek. Ugyanakkor békülékenynek is mutatkozott a szervezet. A Moszkvában akkreditált palesztin nagykövet elmondta, a Hamász esetleg módosíthatja az Izraellel kapcsolatos nézeteit, ha a nép érdekei így kívánják.
A Hamász szóvivője, Szami Abu Zúri szerint ez az út bizonyítja, hogy az Egyesült Államok terve, hogy elszigeteli szervezetüket, kudarcot vallott. A tárgyaló delegációt egyébként több országba meghívták, legutóbb a Dél-afrikai Köztársaság jelezte, hogy hajlandó fogadni a Hamász tagjait. A Hamász Oroszországban levő küldöttsége várhatóan nem találkozik az orosz államfővel. Vasárnap a delegáció II. Alekszij orosz ortodox pátriárkával tárgyal – e találkozót a pátriárka kérte, s azon a szentföldi ortodox szentélyek működésének kérdéseiről lesz szó.
Időközben Izrael megakadályozta, hogy hadseregének néhány tagja Nagy-Britanniába utazzon. Az utóbbi években többször lépett közbe Tel-Aviv, így akadályozva meg, hogy egyes állampolgárait háborús bűnösökként elítéljék brit földre lépve. Aviv Kocsávi, az izraeli hadsereg gázai parancsnoka utazott volna Angliába. Tavaly szeptemberben Doron Almogot, a déli parancsnokság vezetőjét készültek letartóztatni a londoni repülőtéren, ezért az izraeli katona nem száll ki a repülőgépből, hanem azonmód hazautazott. Izrael felháborodottan vette tudomásul, hogy míg a Hamász vezetői nemzetközileg elfogadott politikusok lehetnek, az ő katonáit bármikor letartóztathatják háborús bűnökért.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben