Moszkvai esély a Hamásznak

Tárgyalni, de nem az izraeliekkel való megbékélés céljával beszélgetni érkezett Moszkvába a Hamász. A palesztin választásokat fölényesen nyerő radikális szervezet Oroszországba érkezése után azonnal egyértelművé tette, hogy nem fogja elismerni Izrael államot. Szakértők szerint eredményeitől függetlenül fontos a Hamász kirándulása, ezzel ugyanis a radikálisok a remények szerint kissé eltolódhatnának mérsékeltebb irányba, amely kihatással lehetne a Palesztin Hatóság jövőjére.

Hírösszefoglaló
2006. 03. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenlegi álláspontok azonban távol állnak egymástól, hiszen Oroszország a nyugati országok véleményét osztja, miszerint az izraeli–palesztin konfliktus megoldásához vezető út Izrael elismerésén, az erőszak visszaszorításán és a korábbi béketervek elfogadásán át vezet. Az orosz delegációt Szergej Lavrov külügyminiszter vezeti, akinek részvétele az utolsó pillanatig kérdéses volt.
A Hamász leszögezte: elképzelhetőnek tart egy hosszú távú tűzszünetet, ha Izrael visszavonul az 1967-es határokhoz, és megengedi a palesztin menekülteknek, hogy visszatérjenek szülőföldjükre. Ez a két feltétel azonban Izrael számára teljesen elfogadhatatlan. Az Egyesült Államok felháborodott Oroszország a Hamásszal való találkozóján, s megjegyezte: Moszkvának el kell mondania a radikális csoportnak, hogy Washington álláspontja szerint „az általuk képviselt értékrend elfogadhatatlan, a filozófiájuk pedig ellentétes a civilizált világéval”.
*
Szergej Lavrov bejelentette, semmi jövője nincs a Hamásznak, ha a katonai szervezetből nem lesz képes politikai párttá alakulni, fegyveres szárnyának pedig a palesztin biztonsági szolgálatok részévé kell válnia. Lavrov elmondta, nem számítanak azonnali változásra. „Ez egy folyamat lesz, remélhetőleg nem olyan hosszú, mint az északír rendezés” – utalt a sokak által megemlített párhuzamra a Hamász és az IRA között. „Moszkvai utunk új távlatokat nyit a közel-keleti béke ügyében” – nyilatkozta Hálid Mesál, a Hamász politikai ügyeinek egyik vezetője, aki egyúttal a küldöttség első embere is. „A mi népünk egyszerű dolgokat akar: békét és függetlenséget. Ezek azonban nem lehetségesek a megszállás befejezése nélkül” – nyilatkozta Mesál az orosz NTV-nek. Ugyanakkor békülékenynek is mutatkozott a szervezet. A Moszkvában akkreditált palesztin nagykövet elmondta, a Hamász esetleg módosíthatja az Izraellel kapcsolatos nézeteit, ha a nép érdekei így kívánják.
A Hamász szóvivője, Szami Abu Zúri szerint ez az út bizonyítja, hogy az Egyesült Államok terve, hogy elszigeteli szervezetüket, kudarcot vallott. A tárgyaló delegációt egyébként több országba meghívták, legutóbb a Dél-afrikai Köztársaság jelezte, hogy hajlandó fogadni a Hamász tagjait. A Hamász Oroszországban levő küldöttsége várhatóan nem találkozik az orosz államfővel. Vasárnap a delegáció II. Alekszij orosz ortodox pátriárkával tárgyal – e találkozót a pátriárka kérte, s azon a szentföldi ortodox szentélyek működésének kérdéseiről lesz szó.
Időközben Izrael megakadályozta, hogy hadseregének néhány tagja Nagy-Britanniába utazzon. Az utóbbi években többször lépett közbe Tel-Aviv, így akadályozva meg, hogy egyes állampolgárait háborús bűnösökként elítéljék brit földre lépve. Aviv Kocsávi, az izraeli hadsereg gázai parancsnoka utazott volna Angliába. Tavaly szeptemberben Doron Almogot, a déli parancsnokság vezetőjét készültek letartóztatni a londoni repülőtéren, ezért az izraeli katona nem száll ki a repülőgépből, hanem azonmód hazautazott. Izrael felháborodottan vette tudomásul, hogy míg a Hamász vezetői nemzetközileg elfogadott politikusok lehetnek, az ő katonáit bármikor letartóztathatják háborús bűnökért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.