A legismertebb filmslágerek is felcsendülnek az Operaház amerikai tematikájú estjén

A Csillagok háborúja főcímzenéje, az Egy amerikai Párizsban, valamint Bernstein Candide című operettjének részletei is elhangzanak az Operaház Aranykor: Amerikai szépség című hangversenyén. A május 18-i koncerten John Williams, Leonard Bernstein, George Gershwin, Samuel Barber és Charles Ives emblematikus művei csendülnek fel a Magyar Állami Operaház Zenekarának tolmácsolásában. Az Opera Angol100 évadtematikájába illeszkedő est karmestere az amerikai Paul Connelly, a műsorban közreműködik Balga Gabriella és Zemlényi Eszter operaénekes, Varga Gergő Zoltán zongoraművész, valamint a Magyar Nemzeti Balett.

2025. 05. 14. 19:45
Balga Gabriella operaénekes Forrás: Balgagabriella.com
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Operaház koncertjének egyik attrakciója a többek közt 5 Oscar-díjjal és 26 Grammy-díjjal kitüntetett John Williams ikonikus szerzeménye, az 1977-es Csillagok háborúja című film főtémája. A legendás hollywoodi zeneszerző romantikus és posztromantikus hatásokat idéző muzsikája – többek között Wagner, Csajkovszkij, Gustav Holst és Erich Wolfgang Korngold nyomán – a filmművészet egyik legkarakteresebb vezérmotívumává vált.

Operaház
Az Operaház május 18-i amerikai tematikájú koncertjén fellépő művészek (Fotó: Opera)

Az Operaház különleges koncertre készül

A koncert másik slágerdarabja George Gershwin Egy amerikai Párizsban című, 1928-ban komponált alkotása, amelyet a zeneszerző Maurice Ravel hatására tett franciaországi útjai inspiráltak. A zenemű egy amerikai utazó párizsi élményeit idézi meg, utcai zajokkal, francia hangulattal. Gershwin híresebb darabja 1951-ben egy azonos című musicalfilmet is ihletett Gene Kelly főszereplésével, amelynek látványos fináléjában a teljes mű is elhangzik nagyszabású koreográfiával kísérve.

A két ismert darab között Leonard Bernstein itthon ritkán játszott, 1956-os Candide című operettjének két népszerű koncertszáma hallható: a zenekari nyitányt Kunigunda virtuóz koloratúráriája, a Glitter and Be Gay követi, amit Zemlényi Eszter operaénekes tolmácsol.

A szünet előtt különleges színfoltként a koncert egyik zeneművét balettprodukció is kíséri. Philip Glass 2000-ben komponált Tirol zongoraversenyének második tételére – amely az 1998-ban bemutatott Truman Show című filmhez írt zenei anyagra épül – Lukács András készített koreográfiát 2010-ben Örvény címmel a Magyar Nemzeti Balett számára, ami most először látható élő zenei kísérettel.

A Virginia Woolf amerikai írónő tragikus halála és az azt feldolgozó Órák című 2002-es film – amelynek szintén Glass a zeneszerzője – által ihletett táncműben szólót mutat be Carulla Leon Jessica és Kekalo Iurii magántáncos, míg zongorán Varga Gergő Zoltán, az I. Országos Cziffra György Zongoraverseny (2016) és a Los Angeles-i Liszt verseny concerto kategóriájának I. helyezettje működik közre.

Az est elején három kamarazenei csemegével találkozhat a közönség. Samuel Barber 1938-ban bemutatott Adagio című műve – amely a szerző Vonósnégyesének 2. tétele alapján született – világszerte gyászzeneként ismert, de számos filmben (például Az elefántember, A szakasz, Amélie csodálatos élete) is hallható.

A zeneszerző Dover Beach című kompozíciója, amelyet Matthew Arnold verse nyomán írt bariton hangra és vonósnégyesre, most először hallható magyarországi színpadon, Balga Gabriella operaénekes előadásában.

A harmadik nyitódarab Charles Ives A megválaszolatlan kérdés című, 1908-ban komponált metafizikus alkotása, amelyben egy szóló trombita fogalmazza meg a lét örök kérdését újra és újra, amit a fúvósok egyre türelmetlenebbül és kétségbeesettebben igyekeznek megválaszolni, mindhiába. A mű jelentőségét mutatja, hogy címét Leonard Bernstein is átvette a Harvard Egyetemen 1973-ban elhangzott, emlékezetes előadás-sorozatához, amiben elemezte is Ives darabját.

A Magyar Állami Operaház Zenekarát az amerikai Paul Connelly dirigálja, aki négy évtizede dolgozik vezető európai és amerikai operaházakban balett- és operakarmesterként, valamint számos koncertprodukcióban, az Operaházban pedig a 2022-es újranyitás óta vezényel rendszeresen balettprodukciókat.

Az Operaház Amerikai szépség című koncertje színes és tartalmas válogatást kínál a XX. századi amerikai zeneszerzők legkiemelkedőbb alkotásaiból, amelyek közt szinte minden műfaj képviselteti magát a közönségbarát slágerdaraboktól a fajsúlyos, kísérletező alkotásokig.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.