A Stankovszky trió Mozart C-dúr szerenádjával nyitotta meg az Opera 142. évadát ismertető sajtótájékoztatót, amelyet Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter beszéde követett. – Az Operaház működése, gazdálkodása stabil, az intézmény és a minisztérium együttgondolkodva biztosítja az új évad 385 előadását, köztük hét új bemutatót. A nemzeti operák kultúrstratégiánk meghatározó részét képezik, ezért célunk, hogy az operalátogatás ne kevesek kiváltsága legyen, hanem mindenkié.
Hozzátette, hogy Európa szívében magyarul szólnak a nemzeti operák, ez identitásunk része, ami nélkül nem lenne jövőnk.

Klasszikus és kortárs mesterek korszerű formában az Operaház színpadán
Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója bejelentette, hogy megnyílik a következő évad folyamán az Eiffel Műhelyház új koncerthelyszíne, az ezer fő befogadására alkalmas HangÁR rendezvénytér, amely könnyűzenei, crossover- és jazzprogramoknak ad majd otthont.
Az évadot ismertetve elmondta, hogy háromszerzős – Beethoven, Mozart, Wagner – tematikájuk egyfajta német szezont vetít előre. Mint elhangzott,
a szezon kiemelt bemutatói között szerepel Wagner Lohengrinje, amely húsz év után látható újra az Opera saját produkciójában, Almási-Tóth András művészeti igazgató rendezésében és Rajna Martin első karmester vezényletével. Beethoven Fidelio című operája 15 év után lesz újra teljes értékű színpadi előadás, Tobias Kratzer, a Hamburgi Állami Operaház új intendánsának 2020-as londoni rendezésében, Halász Péter első vendégkarmester dirigálásával. Mozart Così fan tutte című vígoperáját pedig az Eiffel Műhelyházban Székely Kriszta állítja színpadra, Török Levente vezényletével.
Nyolc Mozart-opera szerepel az évad kínálatában, de megtalálhatók a programban Verdi, Puccini, Rossini és Donizetti népszerű darabjai is. Erkel munkásságát a Bánk bán képviseli, és újra látható lesz Eötvös Péter Valuska című utolsó operája, amely az év ősbemutatója díját nyerte el 2024-ben az International Opera Awardson.
A magyar államiság 1025. évfordulóját ünneplő sorozatban államalapító Szent István királyunk előtt több művel is tiszteleg az intézmény. Szilvesztereste indul az István, a király szimfonikus változatának sorozata, amit a másnapi újévi koncerten Beethoven István király nyitánya követ. Az évfordulós programot Erkel Ferenc az Operaház megnyitójára komponált, István király című operájának koncertszerű előadása zárja.
Két Kossuth-díjas magyar zeneszerző, egyfelvonásosának ősbemutatója is szerepel a kínálatban: Vajda János Friedrich Dürrenmatt A baleset című kisregénye nyomán született Az ítélet és Selmeczi György Thomas Mann azonos című fiatalkori műve nyomán komponált Királyi fenség című operái Szabó Máté rendezésében, Kovács János vezényletével kerülnek színre a Bartók Tavasz programjába illeszkedve.
A gyermekeknek szóló két további ősbemutató Radina Dace művészeti vezető KisCoppélia című mesebalettje az Opera balettiskolája, a Magyar Nemzeti Balettintézet előadásában, valamint Tóth Péter A Szépség és a Szörnyeteg című új meseoperája, amelyet az Opera gyermekkara Toronykőy Attila rendezésében, Hajzer Nikolett karigazgató vezényletével állít színpadra.

Világsztárok és hazai kiválóságok
Ókovács Szilveszter a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy világsztárok és hazai kiválóságok is érkeznek az Operaház színpadára, köztük Anna Netrebko, aki első alkalommal lép fel színpadi előadásban Kelet-Európában, Lady Macbeth szerepében. Emellett kiemelte, hogy
178 opera- és balettelőadást vittek el 31 országba az elmúlt tizenöt évben, az Operaház bevételei pedig hatszoros növekedést értek el.
A Lohengrinben lép színpadra Christopher Sokolowski (Lohengrin), Johanni van Oostrum (Elsa), Egils Siliņš (Telramund) és Kutasi Judit (Ortrud), Kalaf (Turandot) szerepében mutatkozik be Giorgi Sturua, Rodolfót (Bohémélet) és a Mantovai herceget (Rigoletto) énekel ismét Andrei Danilov, míg Lindoróként (Olasz nő Algírban) tér vissza Vassilis Kavayas. A karmesterek közt az Európa-szerte foglalkoztatott Wagner-dirigens, Constantin Trinks a Parsifallal debütál az Operaházban.
A Sztárestek zongorával sorozat harmadik évadában világsztárok sora érkezik. Fellép Joseph Calleja, Ludovic Tézier, Freddie De Tommaso, Asmik Grigorian, Nadine Sierra, Aigul Akhmetsina és Long Long, valamint Michael Volle, és újra gálát adnak az olaszországi Solti György Akadémia fiatal tehetségei.
A vezető magyar énekesek is csaknem mind színpadra lépnek, a Kossuth-díjas aktív művészeknek szánt Príma Donnák +2 hős sorozatban Bretz Gábor, Kálmándy Mihály, Kolonits Klára, Komlósi Ildikó, Lukács Gyöngyi, Miklósa Erika, Sümegi Eszter és Tokody Ilona ad önálló estet.
A Magyar Nemzeti Balett műsorán először szerepel Csajkovszkij mindhárom balettje – Csipkerózsika, A diótörő, A hattyúk tava – egy évadon belül, a magyar egész estés szerzőket Seregi Rómeó és Júlia, valamint Venekei Marianna A vágy villamosa című alkotása képviseli, miközben újra láthatók legnevesebb nemzetközi koreográfusok (Kylián, Inger, Ekman, van Manen, León & Lightfoot) művei is.
A zenekari koncertek közt ismét műsoron lesznek olyan nagyszabású művek, mint Mahler 8. szimfóniája vagy Schönberg Gurre-dalok című alkotása.
Nemzetközi jelenlét
Szeptemberben az Opera ismét nagyszabású vendégjátékra készül a Dubaji Operában, ahol a Bohémélet és A hattyúk tava előadásai mellett Beethoven-hangversenyt is ad. Emellett előkészületben vannak az évadban további olasz és japán vendégjátékok is, az Eiffel Műhelyház Fricsay stúdiójában pedig három világsztár tenor lemezfelvétele az Opera zenekarának közreműködésével.
A bérletértékesítés május 5-én, a jegyértékesítés május 20-án kezdődik.