Panrusgáz-eladás: még függőben

Holnap zárul a Mol és az E.ON között született megállapodás a gázüzletág egyes részeinek eladásáról. A tároló és a kereskedő társaságok átadásának előkészítése gond nélkül lezajlott, az importőr Panrusgáz felének eladására azonban még nem bólintott rá a társtulajdonos Gazprom.

Erdősi Csaba
2006. 03. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem biztos, hogy a tervezett határidőre, vagyis március harmincegyedikére teljesen lezárul a Mol és az E.ON között létrejött megállapodás a gázüzletág egyes részeinek eladásáról. A még levegőben lógó elemet a Mol és a Gazprom közös importőrcége, vagyis a Panrusgáz 45 százaléka jelenti. Ennek eladásához azonban szükség van az orosz fél hozzájárulására is, és információink szerint ez egyelőre még nem született meg. Ennek híján holnap csupán a kereskedő és a tároló társaság kerül az E.ON Ruhrgas tulajdonába, ám ez sem a Molnak, sem az E.ON-nak nem jelent nagyobb érvágást. A Panrusgáz ugyanis a csomag legkevésbé értékes része, s ráadásul az adásvételi szerződés nem tartalmaz olyan kikötést, amely szerint az üzletet csak egyben, egy időpontban lehet véglegesíteni.
Az orosz társtulajdonos vonakodása valószínűleg a társaság európai tulajdonszerzési stratégiájának része. Köztudott, hogy a Gazprom a jelenlegi huszonötről harminc százalékosra akarja növelni részesedését a kontinens földgázpiacán, és ehhez az E.ON-on keresztül vezet az út. Egyes tulajdonelemekért cserébe a Gazprom egy szibériai földgázmező kitermelési jogának egynegyedét adná a németeknek. A felkínált gázmennyiség olyan nagy, hogy abból tíz évig lehet ellátni egész Németországot, a kérdés csak az, milyen feltételekkel és mely leányvállalataiba hajlandó ezért beengedni az E.ON a Gazpromot. Nyílt titok, hogy ebből a szempontból a holnap E.ON-tulajdonba kerülő magyar gázüzletág is szóba került; a legvalószínűbb forgatókönyv szerint a Gazprom a földgáztároló és a földgázszállító egynegyedét kapja majd meg. Majdnem biztos, hogy ha ennek részleteiről sikerül megállapodni, a Gazprom azonnal összehívja a Panrusgáz közgyűlését, amely minden további nélkül áldását adja a Mol-tulajdonrész eladására.
A kereskedőcég körüli kis bizonytalanságtól eltekintve a Mol– E.ON-ügylet előkészítése rendben lezajlott, s a két fél apró részletekbe menő megállapodásban rögzítette a tároló- és a kereskedőtársaság átadását. A két Mol-leányban mintegy 150 ember dolgozik, s az E.ON vállalta, hogy ugyanazzal a kollektív szerződéssel veszik át őket, amellyel eddig is alkalmazásban álltak.

Vásárolna a gazprom. Az orosz Gazprom tegnap megerősítette, hogy üzletrészeket kíván vásárolni az európai gáz- és áramértékesítő kiskereskedelmi piacokon. Az állami ellenőrzésű monopólium igazgatótanácsa áttekintette a cégvezetés stratégiáját, amely szerint a Gazprom részesedéseket igényel majd a helyi elosztóhálózatokból, amikor újratárgyalja hosszú távú szállítási szerződéseit európai partnereivel. Piaci elemzők helyeselték a Gazprom tervét, de azt a cég igazgatótanácsa még nem hagyta jóvá. A Gazprom részt akar venni a magyar stratégiai gáztároló építésére és üzemeltetésére szóló pályázaton is, bár még mindig nem tudni, hogy annak tenderét mikor írják ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.