Terrier-Orion hordozórakétája 314 kilométeres magasságba szállította szombati próbaútján a Hyshot nemzetközi program részeként megtervezett, minden eddiginél korszerűbb sugárhajtóművet, amelyet a dél-ausztráliai Woomeránál teszteltek. A szerkezet tízperces repülés után érte el a kijelölt röppályát, majd – a terveknek megfelelően – a földbe csapódott és felrobbant.
Michael Smar, a HyShot-csapat egyik tagja szerint a radarjelek arra engednek következtetni, hogy a kísérlet az elképzeléseknek megfelelően alakult. Allan Paul, a program vezetője úgy vélte, hogy ezt még korai kijelenteni, ehhez további elemzések szükségesek. Az ellentmondó nyilatkozatok oka az, hogy az ausztráliai University of Qeensland kutatócsoportjának szűk hat másodperc állt rendelkezésére a megfigyeléshez, ennyi ideig száguldott a szabadon eresztett gép, mielőtt megsemmisült.
A brit QunetiQ védelmi cég által tervezett hiperszonikus hajtómű rövid útján nyolcezer kilométeres óránkénti sebességre – csaknem a hangsebesség hétszeresére – gyorsult fel, és nem kellett magával vinnie a sugárhajtáshoz szükséges oxigént, azt ugyanis a légkörből szívta be.
A kísérlet hozzávetőleg egymillió fontot (több mint 380 millió forintot) emésztett fel, de sikere forradalmasíthatja a légi közlekedést. Ha a hajtómű elterjed a polgári repülésben, akkor jelentősen lerövidülhet majd az interkontinentális utak menetideje.
Allan Paul a szombati tesztrepülés után optimizmusának adott hangot. Szerinte tíz éven belül már ilyen hajtóművel felszerelt gépek szolgálhatják azokat is, akik transzplantációra várnak és a világ másik végéből kell gyorsan eljuttatni hozzájuk az életmentő szerveket.

Orbán Viktor is csatlakozott a Nemzeti Ellenállás Mozgalomhoz! – videó