Új szövetség a szubkontinensen

2006. 03. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elégedettséggel nyugtázhatták a „terrorizmus elleni harc” lelkes támogatói, hogy ázsiai útján George W. Bush amerikai elnök meglepetésszerű látogatást tett a háború dúlta Afganisztánban, támogatásáról biztosítva az Egyesült Államok által hatalomba ültetett és ott – egyelőre – megtartott kabuli kormányzatot. Hasonlóan lelkes ovációt takaríthatott be a Fehér Ház ura útja harmadik – utolsó – állomásán is, ahol lényegében megköszönte Pakisztán önfeláldozó segítségét a terror elleni harcban. Rendkívül rossz arányérzék kell azonban ahhoz, hogy eltévesszük: az ázsiai út második állomásának, Indiának a jelentősége teljesen más kategóriába tartozik a vezető pozícióját a jövőben is megtartani kívánó szuperhatalom számára.
Noha a technológia előidézte gazdasági és kulturális globalizáció korában átértékelődik a hagyományos hatalmi egységet megtestesítő államok szerepe, mint az a washingtoni külpolitika közép-ázsiai törekvéseinek aktuális hangsúlyából is kitűnik, a helyi kultúrák sajátosságai miatt korai lenne azok alkonyáról beszélni. Amerika és az általa képviselt globalista világrend ezért is keresi a kapcsolódási pontokat a láthatóan stabil és stratégiai súllyal bíró alakulatok körében, így Indiában is, amely a „fű alatt” növekedve mára kihagyhatatlan tényezővé vált. Távolról sem mindegy, hogy a mindinkább magára találó Újdelhi – és az általa nyugati demokratikus díszletek között mozgatott milliárdos tömeg – milyen pozíciót foglal el a XXI. század konfliktusaiban, amelyek a globalizáció ellenére sem nélkülözik a földrajzi meghatározottságot. A térképre nézve jól látható, hogy az indiai szubkontinens – legalábbis részben – egyfajta ütközőzónaként választja el a fosszilis energiát raktározó Közel- és Közép-Keletet az Amerikára nézve legnagyobb kihívást jelentő Kínától. Mivel Peking törekvéseinek sorsa nagyrészt a gombamód növekvő gazdaság energiaellátásának biztosításán áll vagy bukik, Washington mindent megtesz, hogy rátegye a kezét a szállítási útvonalakra – ha kell, új szövetségek révén. Egy ilyen kapcsolat láthatólag még azt is megéri, hogy a kettős mérce újabb vádját magukra vonják, és pont akkor kössenek nukleáris megállapodást Indiával – mintegy elismerve annak atomhatalmi pozícióját –, amikor Iránt saját nukleáris tervei miatt az ENSZ BT ítélőszéke elé idézik.
Hogy a stratégiai helyezkedés indiai epizódjában a mozlim világ újfent a rövidebbet húzza, alighanem elfogadható kockázatnövekedés Washington számára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.