Forintválság fenyeget

Egyre érzékelhetőbbé válik a pénzpiacok bizalmatlansága a magyar gazdasággal szemben: a forint tegnap 26 havi mélypontjára érkezett. A Fidesz szerint a forint árfolyamgyengülése részben a költségvetési titkolózás miatt következett be.

Szabó Eszter
2006. 04. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Forintgyengüléssel büntették tegnap a nemzetközi pénzpiacok a rossz magyar makrogazdasági mutatókat, a hatalmas államháztartási hiányt, a növekvő államadósságot és az átláthatatlan költségvetést, átszakadt ugyanis az eddig erős támasznak számító 268-as szint, s a magyar valuta 28 havi mélypontját elérve 269,3 forintig esett az euróval szemben.
Varga Mihály, a költségvetési bizottság elnöke tegnap elmondta: az árfolyamesés részben a költségvetési titkolózás miatt következett be. A Fidesz politikusa szerint az utóbbi napok arról szóltak, hogy rekordméretű hiány alakult ki az államháztartásban, amit a magyar kormány nem hajlandó a választások előtt nyilvánosságra hozni.
*
A költségvetési bizottság elnökének állítását támasztja alá az is, hogy a térségi valuták mozgása alapján egyértelműen látható: a régióban a forint gyengült a legnagyobb mértékben, január óta majdnem nyolc százalékkal. Ugyanebben az időszakban a lengyel zloty nem egészen ötszázalékos gyengülést könyvelhetett el, a cseh és a szlovák korona pedig átmeneti gyengülések után minden esetben visszaerősödött, azaz nem veszített értékéből. A pénzpiaci folyamatokat értékelő elemzők szerint a forintgyengülés hátterében nemcsak a nemzetközi kamatemelési trend és az ennek nyomán megváltozó befektetői környezet áll, hanem az is, hogy a befektetők immár figyelemmel kísérik az egyes országok egyensúlyi adatait is, ebből a szempontból pedig hazánk számít az egyik legkockázatosabb országnak. Hazai és külföldi gazdaságkutatók egyaránt arra figyelmeztetnek, hogy ha a választások után nem indulnak meg a hiány lefaragását célzó reformintézkedések, akkor gyors forintromlás, pánikszerű tőkekivonás és kamatemelés várható, merthogy a befektetők megvonják a bizalmukat a magyar gazdaságpolitikától. A nagyarányú tőkekivonás hazánk számára azért is különösen veszélyes, mert az államadósság legnagyobb részét a külföldiek finanszírozzák. Hazánk kapcsán elemzők Izland és Új-Zéland negatív példáit említik. Az utóbbi hetekben ugyanis mindkét országban kamatot kellett emelni, mert a külföldi befektetők érdeklődésének megcsappanása miatt gyors ütemben esni kezdett a nemzeti valuták árfolyama.
Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő Rt. befektetési igazgatója lapunknak drámainak és szokatlannak minősítette a tegnapi forintgyengülést, amelyet a kedvezőtlenné vált nemzetközi környezettel és a rossz makrogazdasági adatok miatt sérülékenyé vált forinttal magyarázott.
Hasonló aggályokat fogalmazott meg Vojnits Tamás, az OTP Bank elemzője, aki szerint a következő néhány hétben kritikus marad a pénzpiaci helyzet hazánkban. Hangsúlyozta: a megalakuló új kormánytól egyértelműen azt várják a befektetők, hogy fegyelmezettebbé teszi a költségvetési politikát, és olyan intézkedéseket hoz, amelyek az államadósság és az államháztartási hiány csökkenését célozzák.
Az adósságról nyilatkozott Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke is, leszögezve: amennyiben nem történik változás a gazdaságpolitikában, úgy az államadósság 16 ezer milliárd forintra nő az idei év végére, és eléri a bruttó hazai össztermék 68 százalékát. A közrádiónak Járai úgy fogalmazott: már régen stabilizálni kellett volna a magyar pénzügyi helyzetet, régóta rossz irányba megy a magyar gazdaságpolitika, s nagyon gyorsan növekszik az adósság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.