Halasztott áldás

Merre tart Magyarország, a magyar nemzet? A népesedés helyzetét vizsgálva egyértelmű a válasz: a szakadék felé. Még néhány, a mögöttünk hagyott időszakhoz hasonló keserves évtized, s nem a vita tárgya, hanem alanyai válnak kérdésessé. Mindez statisztikai örvényszerűségekre alapozható becslés. Sőt Kárpát-medencei léptékben több helyütt már szörnyű valóság: a honvesztés nem a jövő fenyegetése, hanem a múlt lezárása.

2006. 04. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar népesedés meglehetősen rossz tendenciája egyre szélesebb körben ismert és aggodalomra okot adó probléma. Szakolczai György a Magyar Nemzet február 23-i számában kiváló írásban (A népesség fogyása és bővülése ciklusoktól függ) elemezte az elmúlt két és fél évtized jelenségeit, és túllépve a sommás véleményen, miszerint évtizedek óta folyamatosan fogy hazánk lakossága, egyre kevesebb gyermek születik, kimutatta, hogy a politikai légkör jelentős hatással volt – sőt kijelenthetjük: van és lesz – a gyermekvállalási kedvre. Tételeit megszívlelve érdemes a határon túlra is kitekinteni, mert a katasztrófával fenyegető demográfiai helyzet össznemzeti kérdés.
A tényleges népszaporulatot alapvetően három tényező befolyásolja: a természetes népszaporulat (a születések és elhalálozások különbsége), a vándormozgalmak, valamint a beolvadás egyenlege. Ám ezen adatok általában csak további számsorokkal együtt értelmezhetők, belőlük csak a szakemberek képesek azonnali következtetéseket levonni. A probléma gyökere egyetlen mutató segítségével megragadható: a teljes termékenységi arányszámmal, vagyis az egy nőre egész életében jutó élveszülések átlagos számával, amit a köznapi szóhasználatban átlagos gyerekszámként is emlegetnek. Erről köztudott, hogy kiegyensúlyozott korösszetételű populációban 2,1 körüli értéknek kell lennie ahhoz, hogy az adott népesség száma ne változzon.
Szakolczai György is elsősorban ezt a mutatót használta az egy emberöltővel ezelőtti demográfiai változások érzékeltetésére. Elemzésének kiindulópontja 1980. Magyarországon akkor 1,92 volt a teljes termékenységi arányszám. Szakolczai György a népesedés szempontjából derűlátóbb és borúlátóbb időszakokat különböztet meg. A lajstromot érdemes még egyszer végigtekinteni (évszám – teljes termékenységi arányszám): 1980 – 1,92; 1982 – 1,78; 1983 – 1,73; 1985 – 1,83; 1988 – 1,79; 1989 – 1,78; 1991 – 1,86; 1994 – 1,64; 1998 – 1,33; 2002 – 1,31; 2004 – 1,28. Az adatsor önmagában is beszédes, néhány megjegyzést azonban érdemes hozzáfűzni. Ha a gyermekvállalási hajlandóság és a politikai légkör közötti kapcsolatot kívánjuk feltárni, akkor figyelembe kell venni, hogy a számok mindig durván az egy évvel előbbi helyzetet mutatják; a magyarázat természetesen a gyermekáldás biológiai menetében rejlik. Ennél érdekesebb megállapítás, hogy a születések száma nem folyamatosan és egyenletesen csökkent. Volt két olyan időszak, amikor még emelkedett is. Egyszer 1986 és 1988 között, amikor felcsillant a rendszerváltoztatás reménye, majd 1989 és 1991 között, amikor ez meg is valósult. A rendszerváltoztatás mint a jobb, könnyebb élettel kecsegtető korszak ígérete élt az emberek tudatában. Az 1991 utáni ciklusok adatai azt mutatják, hogy ebből az ígéretből éppen mennyire ábrándult ki a társadalom. Ez alapján megállapítható, hogy az Antall-kormány nem tudta ébren tartani az emberek jövőbe vetett hitét, a Bokros-csomagról elhíresült Horn-kormány ezt alapjaiban rengette meg, az Orbán-kormány is csak fékezni volt képes az önpusztító tendenciát, a Medgyessy- és Gyurcsány-kormánynak pedig nem is volt ilyen szándéka. Leginkább mégis az 1986 és 1991 közötti korszak jelentőségét kell hangsúlyozni. Ez a szakasz felhívja a figyelmet arra, hogy a jelenlegi, kétségbeejtő helyzetből csakis össznemzeti katarzis segítségével lehet kilábalni.
Ez még inkább világossá válik, ha áttekintjük a határon túli magyarság demográfiai tendenciáját. A magyarországihoz hasonló részletes adatok ugyan nem minden szomszédos állam esetében állnak rendelkezésre, de a meglévők is elegendőek a jelen helyzet és a kilátások megértéséhez. Kárpát-medence-szerte 2001–2002-ben tartottak népszámlást, amely lehetővé tette az azt megelőző évtized változásainak elemzését. A Határon Túli Magyarok Hivatala megbízásából a Teleki László Intézet a KSH Népességtudományi Kutatóintézetével karöltve ennél többre is vállalkozott: különböző változók figyelembevételével becslést készített a Kárpát-medencei magyarság lélekszámának alakulására a 2020-ig terjedő időszakra. (A munka esszenciája Gyurgyík László, illetve Hablicsek László tanulmányából ismerhető meg.)
Tekintsük át a legfontosabb adatokat! A határon túli magyarság száma 1991 és 2001 (2002) között 2millió 763 ezerről 2 millió 465 ezerre csökkent, azaz a fogyás tíz év alatt durván 300 ezer fő. Országonként, illetve régiónként is érdemes áttekinteni a változást. (A kettő nem minden esetben fedi egymást, hiszen például a romániai magyarok nem kizárólag Erdélyben élnek. Lényeges eltérés azonban csak Burgenland és Ausztria összevetésében jelentkezik. A következőkben külön jelezzük, hogy az abszolút számokat és a százalékos arányokat az adott szomszédos országra vagy a trianoni békediktátum következtében kialakult régióra vonatkoztatjuk-e.) Továbbá azt is, mi áll annak hátterében. Összefoglaló adatként megelőlegezhetjük, hogy a Kárpát-medencei magyarság körében az új évezred kezdetén a szülések átlaga 1,23. Tehát még kisebb, mint önmagában Magyarországon, azaz a határokon túl lényegesen alacsonyabb a születések száma, mint a trianoni országban.
Folytatás a 21. oldalról
Súlyosbítja a helyzetet, hogy a kisebbségbe kényszerített magyarság körében a fogyást abszolút értékben tovább növeli az elvándorlás és az asszimiláció. Az alábbiakban régiónként tekintjük át az előző évszázad utolsó évtizedében végbement változásokat, illetve azok okait.
A romániai magyarok száma 1 millió 625 ezerről 1millió 432 ezerre, azaz 193 ezerrel, 11,7 százalékkal csökkent ebben az időszakban, eközben Erdélyben a magyarok aránya 20,8 százalékról 19,6 százalékra apadt. (Varga E. Árpád munkásságának köszönhetően az erdélyi magyarság demográfiai változásairól nagyon alapos elemzések állnak rendelkezésünkre.) Az átlagos gyerekszám a kilencvenes évek első felében becsült 1,15-ról az évtized második felére – tehát öt év alatt – 1,05-ra süllyedt. Ez utóbbi adat tovább árnyalható. A trianoni Erdély (amelynek területe kétszer akkora, mint a történelmié, és a trianoni Magyarországénál is nagyobb) az alábbi régiókra bontható az átlagos gyerekszám tükrében: Székelyföld 1,31, Partium 1,15, Észak-Erdély 0,63, Dél-Erdély és a Bánság 0,63. A csángók népszaporulata közismerten magas ma is, ám a népszámlálási adatok értelmezését megnehezíti a nemzeti hovatartozás bizonytalansága. Ezen számadatokból súlyos következtetéseket vonhatunk le. A székely szaporaság mítosza ma már alaptalan, szórványban pedig gyakorlatilag nem születik magyar gyerek. A születésekét jóval meghaladó elhalálozások száma 110 ezerrel, a Magyarországra irányuló elvándorlás 55 ezerrel, az asszimiláció és a külső vándorlás pedig 28 ezerrel apasztotta a romániai magyarság lélekszámát, így adódik összességében a 193 ezer. Ebből az is kitűnik, hogy bár hatása nem lebecsülhető, az asszimiláció végzetesen nem fenyegeti az erdélyi magyarságot. A vegyes házasságokból született gyermekek egyharmada lesz magyar nemzetiségű, szemben az egyensúlyt mutató ötven százalékkal.
A felvidéki magyarok száma 567 ezerről 520 ezerre, azaz 47 ezerrel, 8,2 százalékkal csökkent. A magyarok aránya Szlovákián belül 10,8 százalékról 9,7 százalékra apadt, 1920 óta első alkalommal esett 10 százalék alá. A teljes termékenységi arányszám Magyarországhoz hasonlóan drasztikusan, öt év alatt 1,39-ról 1,17-ra csökkent. A halálozások többlete 24 ezer fő, azaz durván a fogyás fele. A magyarországi kivándorlás nem jelentős, nem egészen négyezer fő – amit a határ közelsége mellett a közös európai uniós tagság indokolhat. Az asszimiláció azonban óriási probléma. Az ebből származó veszteség tíz év alatt 19 ezer fő, a Vajdasághoz hasonlóan a fogyás durván 40 százaléka. Ám a jövőre nézve a Felvidéken ez a probléma még inkább fenyegető. Itt a vegyes házasságokból született gyermekek csupán 20 százaléka lesz magyar nemzetiségű. De még ennél is súlyosabb az úgynevezett kiházasodás aránya: a magyarok több mint 25 százaléka köt vegyes házasságot. Jól ismert, hogy az iskolapolitika terén a környező országok közül Csehszlovákiában, majd Szlovákiában érte a legerősebb elnyomás a magyarságot – ennek következményeit figyelhetjük meg manapság. A Felvidéken különösen létfontosságú lenne, hogy a magyar gyerekek magyar iskolába iratkozzanak be; talán megkockáztatható, hogy a kedvezménytörvénynek, valamint a Rákóczi Szövetség áldozatkész munkájának köszönhetően e tekintetben az elmúlt években történt előrelépés. Ám a felvidéki magyarság tömeges identitásváltásának megakadályozására ez aligha elegendő. Nem túlzunk, ha azt állítjuk, a reszlovakizáció idejéből ismert „Maradj magyarnak!” buzdítás kellene hogy átjárja a magyarokat.
Legkisebb mértékben, 156 ezerről 152 ezerre, azaz négyezer fővel, 2,7 százalékkal a kárpátaljai magyarok száma csökkent, arányuk a régión belül 12,8 százalékról 12,1 százalékra apadt. A csupán négyezer fős fogyás hátterében azonban nem az áll, amit korábban sokan feltételeztek, miszerint itt magas a magyarok népszaporulata. Ezzel szemben, sajnos, itt is alacsony. A teljes termékenységi arányszámra nézve nincsenek ugyan adatok, de az abszolút számok önmagukban is beszédesek: a becslések szerint ötezerrel többen haltak meg, mint ahányan születtek. A Magyarországot érintő vándorlás egyenlege ugyancsak negatív, ötezer fő. Az 5+5=10 ezerből hogyan lesz mégis csupán 4? Úgy, hogy Kárpátalján a magyarság disszimilációs nyereséget könyvelhet el. Bár a szakemberek vitatják, hogy ez magyar–ukrán (ruszin) viszonylatban tömegesen érvényesült-e, avagy csupán a kedvezménytörvény hatására egyszeri, statisztikai nemzetváltásról van szó a ruszin, szlovák és cigány nemzetiségűek körében. Bármi álljon is a háttérben, megrázó és megható, hogy több mint nyolcvan évvel Trianon után Kárpátalján még ma is dicsőség a magyar nemzetiséghez tartozni. Ez a körülmény nem lebecsülendő távlatokat nyit meg a nemzetpolitika horizontján.
Szerbiában a magyarok száma 1991 és 2001 között 344 ezerről 293 ezerre, vagyis 51 ezerrel, 14,5 százalékkal csökkent. Az itteni magyarság szinte kizárólag Szerbia Vajdaság nevű közigazgatási egységében él, ahol aránya a jelzett időszakban 16,9 százalékról 14,3 százalékra apadt.
A Vajdaság elnevezés mellett röviden érdemes elidőzni. Az 1849 és 1860 között létező „Szerb Vajdaság – Temesi bánság”-ból származtatható, s azt sugallja, mintha a terület eredendően szerb lakosságú volna, ahová a magyarok beköltöztek. Jól tudjuk, hogy nem így van. (Az 1910-es népszámlálás szerint a terület 55,4 százalékban, de még 1921-ben is 51,4 százalékban magyar és német többségű volt. A nem egészen száz év alatt végbement etnikai változás mértéke megdöbbentő.) Talán éppen ezért kerülik sokan a Vajdaság szóhasználatot, s a területet a nemzeti romantika hevületétől is áthatva Délvidékként emlegetik. Ám ez is felvet problémákat. Magyarországnak a Dunától keletre és északra eső déli részét az Árpád-korban Alvidéknek, a török megjelenésekor Végvidéknek hívták. A Délvidék megjelölés a XVII–XVIII. századból származik. A Bácska és a Bánság (az egykori Torontál, Temes és Krassó-Szörény vármegye), valamint a Szerémség (az egykori Szerém megye keleti fele) tartozott oda. (A trianoni békediktátum a Bánságot két részre osztotta, kisebbik, nyugati harmada került a Szerb–Horvát–Szlovén Királysághoz – a többi Romániához –, ez a Bánát.) Délvidéken tehát ma a történelmi Magyarországnak az 1918. december 1-jén kikiáltott SZHSZ-királysághoz csatolt részeit – tájegységi megnevezésekkel: a Muravidék, a Muraköz, a Dráva-szög, a Bácska, a Szerémség és a Bánát – értjük. Ha tehát nem általában erről a területről, hanem egyértelműen a Szerbiához tartozó legnagyobb darabjáról beszélünk, akkor jobb híján mégis a Vajdaság elnevezés a legkevésbé helytelen.
A teljes termékenységi arányszám 1,38-ról 1,43-ra emelkedett, s Kárpát-medence-szerte a legmagasabb a magyarság körében. Ez több okból is meglepő. Egyrészt a magyarok természetes népszaporulata először – még a hatvanas években – a Vajdaságban fordult át negatívba, másrészt az elmúlt évtizedben az a kép alakult ki, hogy ez a régió „kiürült”, a fiatal korú magyarok közül aki tehette, átköltözött Magyarországra. A mutató növekedése a szakemberek szerint éppen a háborúval okolható: a fiatalok kivártak, és elhalasztották a gyermekáldást. Ugyanakkor ez azt is sejteti, hogy nem tartós, csupán átmeneti növekedésről van szó. A születések és az elhalálozások különbsége ennek ellenére sajnos negatív, mínusz hatezer fő, a fogyás durván 10 százaléka. S bizony a Magyarországot érintő vándorlás jelentős: 24 ezer fő, azaz a fogyás 50 százaléka. A fennmaradó durván 40 százalékért, 21 ezer főért a külső elvándorlás, valamint (nagyobbrészt) a beolvadás tehető felelőssé. A Vajdaságban a vegyes házasságból született gyermekek körülbelül negyede lesz magyar nemzetiségű, tehát a vegyes házasságban fogant gyermekek közül a magyar nemzet számára minden második elvész.
A horvátországi magyarok száma 22355-ről 16595-re, vagyis 5760 fővel, 25,8 százalékkal csökkent. A Vajdasághoz hasonlóan itt is magasabb az átlagos gyerekszám (1,35), mint a kilencvenes évek elején (1,26). Ugyanaz lehet a magyarázat: a háború miatt elhalasztott gyermekáldást pótolhatták be az emberek. A fogyás mértéke ennek ellenére sokkoló. Összességében 904-gyel haláloztak el többen, mint ahányan születtek. A Magyarországra vándorlás egyenlege 1172 fő, a külső, más országokat érintő vándorlásé, valamint az asszimilációé együttesen 3684. Így adódik az 5760 fős fogyás.
A szlovéniai magyarok döntő többsége a Muravidék 31 településén él, lélekszámuk 8503-ról 6243-ra, azaz 2260 fővel, 27 százalékkal csökkent. A termékenységi mutatók itt kirívóan alacsonyak, az átlagos gyerekszám 0,96-ról 0,87-ra csökkent, ehhez fogható Európa-szerte sem található. A természetes fogyás 738, a magyarországi vándorlásból adódó 585, míg az asszimilációs 937 fő. A magyar közösségek közül a szlovéniai a leginkább elöregedett, az átlagéletkor 48 év, az öregedési index (a 60 évnél idősebbek és a fiatal, 20–39 év közötti aktív korúak aránya) 2,8. Ha ez a mutató 1, már az is elöregedő társadalmat mutat. Megkockáztatható, hogy a szlovéniai magyar közösség már képtelen az önfenntartásra.
Az ausztriai és azon belül a trianoni békediktátummal elcsatolt várvidéki (burgenlandi), azaz az őshonos magyarság demográfiai helyzetét külön kell tárgyalni. Miközben Ausztriában a magyarok száma 33 ezerről 40 ezerre, azaz 21 százalékkal növekedett, addig a várvidéki magyarságnál 1,8 százalékos csökkenés (6763-ról 6641-re, ami a teljes lakosság 2,4 százaléka) figyelhető meg. Erre csakis a bevándorlási egyenlegben jelentkező nyereség lehet a magyarázat. A teljes termékenységi arányszám Ausztriában a magyarok körében 1,35-ról 1,28-ra csökkent, a beolvadás azonban jelentéktelen, 51 fő.
Összegzésként elmondhatjuk, hogy a magyarság az egész Kárpát-medencében vészesen fogyatkozik. Nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a tényt sem, hogy valamennyi környező országban magasabb a nem magyarok népszaporulata, mint a magyaroké. A Kárpát-medence lakosságának az 1910-es népszámlálások szerint 51, Horvátország nélkül pedig 55 százaléka volt magyar nemzetiségű. Ez az arányszám ma 30 százalék körül mozog, de talán alacsonyabb is annál. Becsült adatként ma – négy-öt évvel a népszámlálások után – a Kárpát-medencei magyarság összlétszáma 12253101, csak Magyarországé 9 920 564. Hablicsek László tanulmányában becslések is olvashatók arról, hogy várhatóan mekkora lesz az egyes magyar közösségek száma a közeljövőben. A legvalószínűbb, úgynevezett alapváltozat szerint 2021-ben a magyarok létszáma – Magyarországgal együtt – 11 584 657 főre tehető. Országonként az alábbi megoszlásban: Magyarország 9650 505, Románia 1 089 495, Szlovákia 443 287, Ukrajna 124 929, Szerbia 208 341, Horvátország 7785, Szlovénia 3463. De még ez a változat is olyan feltételekkel számol, amelyek bekövetkeztében egyáltalán nem lehetünk biztosak. Így például ötévenként az átlagos gyerekszám 0,05-dal emelkedik, vagyis a nők 5 százaléka vállal eggyel több gyereket; az átlagos élettartam pedig a férfiaknál 1,5, a nőknél 1 évvel lesz nagyobb.
Éppen ezekből fakadóan a tanulmány szerzői megállapítják, hogy a létszámcsökkenés megállítására csak úgy van remény, ha a termékenység, a halandóság és az etnikai váltás egyaránt kedvező irányba mozdul el. Erre az esetre dolgozták ki az úgynevezett létszámfenntartó változatot. Ez persze csak a Kárpát-medence egészére nézve jelenti a magyarság állandó létszámát, régiónként, országonként ekkor is jelentős a mozgás. Íme az így várható adatok 2021-ben: Magyarország 10024 530, Románia 1 378 544, Szlovákia 522 907, Ukrajna 155 075, Szerbia 258 265, Horvátország 10 717, Szlovénia 4014. Ez esetben olyan feltételeknek kellene teljesülniük, amilyenekről ma csupán csak álmodni merünk. E szerint ötévenként az átlagos gyerekszám 0,09-dal, az élettartam a férfiaknál 2,2, a nőknél 1,7 évvel emelkedik, az identitásváltás egyenlege nulla, azaz végeredményben az asszimiláció kiegyenlített.
Szakolczai György kimutatta, hogy a politikai hangulat egyértelműen befolyásolja a gyermekvállalási hajlandóságot. Ennek a felismerésnek át kellene hatnia a politikai elitet. Ám a rendszerváltozás óta eltelt időszak – különösen a határon túli magyarok tekintetében, lásd a 2004. december 5-i népszavazást – azt mutatja, a baloldalinak és liberálisnak nevezett pártok érzéketlenek a probléma iránt, intézkedést csakis a nemzeti elkötelezettségű pártoktól remélhetünk. A kampánycsatározásokon túllépve ez a választások igazi tétje. S majd az új kormány talán legfontosabb feladata. Az eddigieknél sokkal határozottabb cselekvésre van szükség. A demográfiai tendencia megváltoztatását akár a legfontosabb kormányzati céllá kellene emelni, amelynek – a családtámogatástól kezdve az egészségügyön, az oktatáson és a gazdaságpolitikán át a külpolitikáig – mindent alá lehetne rendelni.
A matematika nyelvén azt mondhatjuk, a politikai gondolkozás megváltozása csak a szükséges feltétel. Elégséges feltételként a teljes Kárpát-medencei magyarság körében gyökeres szemléletváltozásra lenne szükség. Ennek elemeiről köteteket lehetne teleírni, egyetlen gondolatként kiemelhetjük: tudatosítani kell, hogy valóban megmaradásunk a tét. A hatalom és a civil társadalom együttesen idézhetné elő a rendszerváltoztatás idején néhány évig megtapasztalt nemzeti katarzist.
Vitapartner híján is hallható az ellenérv: ha mi, magyarok valamilyen csoda folytán megváltoznánk is, a „nemzetközi helyzet” úgyis megakadályozza a kibontakozást. Annál természetesen sokkal összetettebb a kérdés, hogy néhány mondattal elintézzük, de beletörődés helyett érdemes figyelembe venni, hogy a népsség aggasztó fogyása Európa valamennyi országát sújtja. Az Eurostat 2000-es adatai szerint földrészünkön egyetlen olyan ország sincsen, ahol a teljes termékenységi arányszám meghaladná a 2-t. Még a sokszor példaként állított, egyébként Izland (1,99) mögött második, mélyen katolikus Írországban sem (1,88). A Lengyelországra való hivatkozás pedig egyszerűen téves, ott az ezredfordulón az átlagos gyerekszám csupán 1,37 volt.
Németh Lászlótól kölcsönözve a gondolatot: Magyarországon csak olyan megoldás segít, amely egyben európai megoldás. Ha a magyar nemzet meglelné a vészes fogyatkozásból a gyarapodás felé vezető utat, akkor nemcsak féltékenységre, hanem elismerésre is számíthatna Európában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.