Külföldön több jár az orvosoknak

Munkatársunktól
2006. 04. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa közép-keleti részén, így Magyarországon is túl sok egészségügyi dolgozó hagyja el hazáját magasabb fizetést keresve – hívja fel a figyelmet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése, amelyet az egészség világnapja alkalmából most tettek közzé. A dokumentum az idén az egészségügyi dolgozók munkáját helyezi a figyelem középpontjába, s megemlít egy, a Cseh Köztársaságban, Magyarországon, Litvániában és Lengyelországban végzett felmérést, amely szerint az orvosok negyede-fele tervezte, hogy Nyugatra vándorol, igaz, ennél kevesebben voltak, akik aktívan keresték is a kinti munkalehetőséget. A jelentés felhívta a figyelmet arra is, hogy ebben a régióban az egészségügyi rendszerek nem tudták magukhoz vonzani és megtartani a fiatal nővéreket.
Nemcsak Európában, hanem a fejlődő országokban, például Afrikában is egyre több képzett egészségügyi szakember részese az „agyelszívásnak”, s vándorol el jobban fizető, gazdagabb országokba. Feltehetőleg ezek az államok fokozatosan növekvő számú külföldi szakembert vonzanak, tekintetbe véve elöregedő lakosságukat, akik egyre több tartós ápolást igényelnek.
A WHO-jelentés szerint az egészségügyi munkaerő súlyos hiánya világszerte ötvenhét országban megkérdőjelezi még az alapvető, életmentő ellátások nyújtását is, beleértve a gyermekkori védőoltásokat, az anyák biztonságos várandóssági és szülési ellátását, illetve a HIV/AIDS, malária és tuberkulózis kezeléséhez a hozzáférést. További négymillió orvosra, nővérre, szülésznőre, menedzserre és népegészségügyi szakemberre lenne sürgősen szükség ahhoz, hogy az elmaradásokat megszüntessék ebben az ötvenhét országban, amelyből harminchat a szaharai Afrikában található.
A világ lakosságának száma nő, ugyanakkor az egészségügyi dolgozóké stagnál, de inkább csökken, leginkább azokon a helyeken, ahol a legnagyobb szükség lenne rájuk – mondta dr. Lee Jong-wook, a WHO főigazgatója. A fertőző betegségek, valamint a terhesség és szülés alatti komplikációk évente mintegy tízmillió ember halálát okozzák. Az egészségügyi dolgozók számának növelésével számos ilyen halál megelőzhető lenne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.