Először azonosították a madárinfluenza vírusának H5N1-es altípusát baromfitelepen Németországban. A kór egy szászországi farmon okozott fertőzést – jelentették be tegnap állat-egészségügyi szakemberek. A tanyán pulykák hullottak el, a szakemberek még vizsgálják, hogy pusztulásukat a H5N1 agresszív, ázsiai válfaja okozta-e – írta az AFP. Az Európai Unió területén ez a második eset, hogy háziszárnyasokban mutatták ki a H5N1-es vírusváltozatot, amely februárban egy kelet-franciaországi pulykatelepen okozott megbetegedéseket. A kórokozót azóta már néhány elhullott macska tetemében is azonosították.
Meghalt madárinfluenzában kedden egy 12 éves kisfiú Kambodzsa délkeleti részén – jelentette be tegnap az Egészségügyi Világszervezet (WHO) helyi képviselője. A Prey Veng tartományi gyerek a betegség idei második áldozata. Az emberre is veszélyes H5N1-es vírustörzs vele együtt hat ember életét követelte azóta, hogy 2003-ban megjelent az indokínai országban.
Közben Indiában egészségügyi hatóságok tegnap megerősítették a madárinfluenza terjedéséről adott korábbi beszámolókat – tudta meg az MTI. Az ázsiai ország nyugati részén újabb 13 településen, illetve környékükön lokalizálták a járvány gócait. A csirkékből vett minták pozitívnak bizonyultak. A Mahárástra szövetségi államban lévő falvakban március közepén mutatták ki a madárinfluenza vírusának emberre is veszélyes, H5N1-es altípusát. A fertőzött települések száma azóta 23-ra emelkedett – közölte a helyi kormányzat egyik illetékese. Mint elmondta, az új gócpontokkal egy eddig érintetlen zónában is megjelent a kór.
A szakemberek összesen száz faluban 959 állatból vettek mintát Dzsalgáon körzetében. A laboratóriumi vizsgálatok után a helyi hatóságok a múlt héten megkezdték a szárnyasok tömeges méretű megsemmisítését. Tegnapig 225 ezer lábasjószágot irtottak ki, most újabb 300 ezerre vár halál – írta az AP.

A Kondorosi Csárda még egy utolsó esélyt adott a rongálónak