Elvi megállapodásra jutottak az Európai Unió központi intézményeinek tárgyalói a közösség 2007 és 2013 közötti költségvetéséről. A büdzsé ügye zsákutcában toporgott egy ideje, miután az Európai Parlament kevesellte azt a 862,3 milliárd eurós kiadást, amelyről a tagországok állam- és kormányfői állapodtak meg tavaly év végi brüsszeli találkozójukon. Ezt az összeget most négymilliárd euróval sikerült növelni, amit többen továbbra is „csekély” összegnek minősítettek.
Korábban mind az Európai Bizottság, mind az Európai Parlament élesen bírálta a szűkre szabott hétéves költségvetést. A két intézmény azzal érvelt, hogy kevesebb pénzből nem lehet több Európát finanszírozni, azaz a bővített unió kielégítő hatékonyságú tevékenységéhez biztosítani kell a megfelelő forrásokat. Ám az intézmények végül beletörődtek a helyzetbe, látva azt, hogy a tagországok között is súlyos nézeteltérések uralkodtak.
Az új EU-tagországok a tárgyalások során mindvégig azt tartották a legfontosabbnak, hogy a megegyezés megszülessen, és mielőbb tervezhetők legyenek a következő évek fejlesztései, programjai.
Fazakas Szabolcs szocialista képviselő, a költségvetési ellenőrző bizottság elnöke a megállapodást követően úgy nyilatkozott, „elhárult az utolsó akadálya annak, hogy a tavaly decemberben a tanács által elfogadott megállapodás jövő évtől érvénybe lépjen, s elhárult a veszélye annak, hogy megállapodás hiányában visszatérjenek az éves költségvetésre, aminek hátrányait nem is szabad felsorolni, azok annyira tragikusak lettek volna”. A megállapodást még az EP plenáris szavazásán is jóvá kell hagyni. Azt követően pedig a tagországokat képviselő tanács véglegesíti a döntést.

Szellemváros lett az egykori sármelléki laktanya – fotó