Sok gondot okoz még a Bodrog és a Tisza

ÁRVÍZ A Bodrog jobb partján, valamint a Tisza felső és középső szakaszán továbbra is harmadfokú az árvízvédelmi készültség, ami komoly vészhelyzetet jelent. Megtudtuk, tegnaphoz képest újabb családok kiköltöztetésére nem volt szükség sem Sárospatakon, sem pedig Bodrogolasziban, a Tisza sem veszélyeztet lakásokat. Az árhullám várhatóan ma délutánra éri el Szolnokot.

Tolcsvai L. László
2006. 04. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszan tartó árvízi védekezésre kell felkészülni a Felső-Tisza és a Bodrog magyarországi szakaszán egyaránt, ám Pados Imre, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Ékövízig) vezetője úgy fogalmazott, a Tisza tegnap esti, 890 centiméteres magasságához képest immár bizonyos, hogy legalább 40 centiméterrel elmarad az ár nagysága a legutolsó nagy árvízétől. Azonban nincs ok a teljes nyugalomra – tette hozzá –, hiszen a hosszan tartó áradás miatt 250 katonát kellett kirendelni a védekezéshez, mert Tokaj kistokaji városrészénél, Csobajnál, illetve Kesznyét környékén a laza talajon átszivárgást észleltek. Százezernél is több homokzsákot építettek a megtámasztott gátak mellé a Tisza mentén mintegy tíz kilométeres szakaszon, s úgy tűnik, a védekezés költségei százmilliós nagyságrendben mérhetők.
Pados Imre elmondta: a vízgyűjtő területeken jelentős menynyiségű csapadék hullott, miközben a Kárpátalján még a hóolvadás sem fejeződött be. A ronyvazugi vésztározó ezúttal szintén jó szolgálatot tett, ugyanis nem titkolta: megnyitásával lehetett csak átmenetileg csökkenteni a Bodrog áradását. Az igazgató tájékoztatása szerint Felsőberecki és Sárospatak között 775 centiméteren tetőzött tegnap a folyó, ugyanakkor közölte: az alsó szakaszoknál nem csökken a vízszint, miután a Tisza és Bodrog torkolatánál visszaduzzad a víz. Ez annyit jelent, hogy a Bodrog nem tud beáramlani a Tiszába, hiszen a Tisza magas vizének nyomása megakadályozza a fúziót. Mint Bodrogolasziban megtudtuk, félelem van, de vészhelyzet nincs, a helyi védelmi erők ugyanis képesek megbirkózni az állandósult magas vízszinttel. További kitelepülésekre immár bizonyosan nem lesz szükség – hívta fel a figyelmet Tölgyesi István polgármester –, a károkról azonban egyelőre nem tudott tájékoztatást adni.
Lovas Attila, a szolnoki székhelyű Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Kötikövízig) igazgatóhelyettese elmondta: harmadfokú készültséget rendeltek el Kiskörétől Fegyvernekig a Tiszán, alatta pedig Csongrádig másodfokú a készültség, de ezen a területen a szolnoki vízmérce a mértékadó a jelenlegi 785 centiméteres vízállással. Várhatóan a Kötikövízig működési területének alsó szakaszain ma rendelik el a legmagasabb készültségi fokozatot, s számításaik alapján úgy tűnik, Szolnoknál 800 centiméteres vízállás várható ma délutánra. Az előrejelzések ismeretében már kedden megkezdődött a védekezés, s mintegy tíz kilométer hosszan magasítják a gátakat, miközben több tíz kilométeres szakaszon készítik a fóliás védelmet a hullámverés ellen. Szükség esetén a megtámasztásos módszer alkalmazására szintén felkészültek, következésképpen a Tisza középső szakaszán sincsenek veszélyben települések. Pontos számításokat nem készítettek, ám Lovas Attila elmondta, az Ékövízighez hasonlóan hosszan tartó árvízvédelmi munkára készültek fel.

Veszélyesebb a tiszai ár. Az árvízi tudományos tanácsadó testület szerint a Tiszán a közeljövőben várható árhullám megfékezésére nagyobb erőfeszítésekre lesz szükség, mint amit a dunai védekezés igényel egy hete – mondta Reich Gyula vízügyi szóvivő. Közölte, hogy a Tiszán az árhullám Tokajtól az országhatárig teszi szükségessé az erőteljes védekezést. Utalt arra, hogy az előrejelzések szerint Szolnoknál 970 centiméteres vízállás várható, 20 centiméteres bizonytalansággal. A legnagyobb vízszint ezen a szakaszon 1041 centimétert ért el a 2000-es árvíz idején. – A tudományos tanácsadó testület áttekintette az árapasztás lehetőségét, de erre nem talált olyan közvetlen, hatékony lehetőséget, amit most igénybe lehetne venni – jelezte Reich Gyula. Hangoztatta: a védekezés egyetlen eszköze a folyó töltések között tartása. A szakértői testület szerint a jelenleginél több „energiára” lesz szükség a töltések állapotának felmérésére, ellenőrzésére, az árvízi jelenségek minősítésére – tette hozzá. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.