Súlyosodó hazai áradások

Nem hirdet vészhelyzetet a kormány, annak ellenére, hogy tegnap drámainak nevezte a hazai áradások mértékét a miniszterelnök. A magyarországi védelmi szakaszoknak már a kilencven százalékán folynak gátépítő munkák, szinte minden nagyobb folyónk vízállása kritikusan magas. Egyelőre a Duna mentén súlyosabb a helyzet, a folyó várhatóan holnap tetőzik. A szakemberek a Tiszán szintén hosszú áradásra számítanak. Csehországban már hatan vesztették életüket az árvíz miatt, és súlyosbodik a helyzet Erdélyben is.

MN-összeállítás
2006. 04. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Drámainak nevezte az árvízhelyzetet Gyurcsány Ferenc a tegnapi kormányülés után tartott sajtótájékoztatón. Ennek ellenére a miniszterelnök azt mondta, hogy vészhelyzet kihirdetésére egyelőre nincs szükség – adta hírül a távirati iroda. Demszky Gábor, a Fővárosi Védelmi Bizottság elnöke a hajózási tilalom elrendelését kérte a kormánytól a Duna Margit-szigeti, valamint római-parti szakaszán. A kabinet tervei szerint a rendkívüli árvízvédelmi feladatok elvégzéséhez további egymilliárd forintot bocsát a védekezők rendelkezésére.
Szakemberek szerint a Duna legmagasabb vízállása holnap várhatóan eléri a 860 centiméteres szintet Budapesten, ami több, mint a 2002-es nagy dunai árvíz tetőzése, vagyis 848 centiméter. Tegnap csaknem ötszázan dolgoztak a Margit-szigeten az árvízvédelmi, homokzsákokból álló körgát megépítésén. A Fővárosi Csatornázási Művek 200-250 munkatársa vett részt a munkálatokban a polgári védelmisek, a tűzoltók és az önkéntesek mellett. A körgát a sziget déli részén épült leginkább, mert ez a legalacsonyabban fekvő terület. A pesti oldalon a gátat megtámasztották és többrétegű fóliával fedték le, mivel a víz betörhet akkor is, ha nem csap át rajta, és az átnedvesedéstől is óvni kell a homokzsákokat. A munkálatokat szakmérnökök is segítik.
Kétszáz önkéntest mozgósított tegnap a szentendrei önkormányzat, mert az előrejelzés szerint a 2002-ben mért legmagasabb, 750 centiméteres magasságnál is nagyobb vízszintre számítanak a Pest megyei városban. A negyvenezer üres zsák megtöltése és kihelyezése után tegnap éjjel ügyeleti szolgálatot állítottak fel. Vácott szintén kétszáz önkéntest mozgósítottak a gátak erősítésére.
Hazánkban több mint négyezer kilométer töltés van, összesen 3800 kilométeren tartanak fenn valamilyen készültséget, ami csaknem száz kilométerrel haladja meg az eddigi legnagyobb hosszt. A folyók közül 669 kilométeren tartanak fenn harmadfokú, legmagasabb szintű készültséget. A hullámterekből tegnapig csaknem hatszáz embernek kellett kiköltöznie, köztük voltak egy nyolcvanszemélyes szociális otthon lakói is.
Szinte minden jelentősebb hazai folyó árad, a legsúlyosabb a helyzet a Duna mentén a Komárom megyei Tátnál és Esztergomnál, Rajkától a Csepel-sziget alsó csúcsáig. A folyó szombaton körbevette a Szentendrei-sziget északi csúcsán fekvő Kisoroszit, a települést csak kishajóval vagy légi úton lehetett megközelíteni. Vízátfolyás miatt Sződliget és Göd között egy öt kilométeres szakaszon lezárták az utat.
A Nagy-Duna Esztergomnál ma este tetőzik. A folyó alsó szakaszán, Tolna megyében a gemenci erdő egy része víz alatt áll, az állatok vonulásának zavartalanságára járőrszolgálat vigyáz. Bajánál csütörtökre várják a tetőzést, Mohácsnál pedig szombatra, de a folyó a vízügyi igazgatóság szerint akkor sem lép ki a medréből. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a Bodrog árad a leginkább, az előrejelzések szerint a folyó ma tetőzik Felsőbereckinél. A Tisza vízállása számítások alapján Tokajnál csütörtök környékén lesz a legmagasabb. A Dunakanyartól Dunaújvárosig valamennyi komp leállt, de az alsó szakaszon tegnap még járt az átkelőhajó Paksnál, Dunaszekcsőnél és Mohácsnál. Több főút egyes szakaszát lezárták a víz miatt, illetve leállt a vasúti közlekedés Almásfüzítő és Nyergesújfalu között.

Újabb csehországi áldozatok. Hatra emelkedett a csehországi árvíz halálos áldozatainak száma – jelentette tegnap a prágai sajtó. A közép-csehországi Sázava folyó partján egy hajléktalan férfi holttestére bukkantak szombaton délután a mentők. A férfit valószínűleg ittasan sodorta el a víz.
A megáradt Morava elöntötte Olmütz néhány elővárosát, mert átszakadt a folyó elázott gátja. Két elővárosban négyszáz ház került víz alá, a lakókat kitelepítették. Az utcákon legalább félméteres víz áll.
Hasonló gondokkal küzdenek az Elba mentén, különösen Ústí nad Labem, Decín, Litomerice és Hrensko környékén. Ústí nad Labemből ezer embert kellett kilakoltatni elöntött házaikból. A régióban és az egész Elba mentén egyre több az elöntött út, ez komoly fennakadásokat okoz a közúti közlekedésben. A hét végén legalább egy tucat nagyobb gyár jelentette be, hogy néhány napra leállítja a termelést. Néhány cégnél már csütörtök óta szünetel a munka – adta hírül a távirati iroda.
Litomerice közelében, ott, ahol az Ohre befolyik az Elbába, egyre több az elárasztott termőföld. A helyi hatóságok attól tartanak, hogy megismétlődik a 2002-es helyzet, amikor a térségben több száz négyzetkilométeres összefüggő vízterület alakult ki.
Bukaresti hidrológusok szerint nyolcvan éve nem volt akkora vízhozama a Dunának a romániai szakaszon, mint ezekben a napokban, amikor a folyam számos ponton több mint egy méterrel túlhaladta az árvízvédelmi szintet. A galati hajógyár területének felét tegnapra elárasztotta a medréből kilépett folyam, emiatt számos részlegen megszakadt a munka. Legnagyobb gondot az ország délkeleti felében lévő Konstanca megyében okozott a Duna, itt ugyanis tucatnyi lakóház megrongálódott, több száz hektár mezőgazdasági terület pedig víz alá került az áradás következtében, amelyet tetéz a belvíz rohamos növekedése is. A lakosság számos Duna-parti településen homokzsákokkal védekezik az árvíz ellen, de a hatóságok aggodalmát növeli, hogy több helyen átszakadtak az árvízvédelmi gátak és töltések. Moldvában a hóolvadás miatt megduzzadt Szeret, Beszterce és Prut folyók fenyegetnek újabb áradásokkal. A Suceava megyei Carlibaba településen tucatnyi ház vált lakhatatlanná a Beszterce áradása miatt, a hét végén ide látogató Gheorghe Flutur román mezőgazdasági miniszter elrendelte a folyó bal partjának megerősítését. Továbbra is kritikus a helyzet az erdélyi Marosdátoson, ahol több mint négyszáz lakos elszigetelődött, miután a falut Szászlekencével összekötő utat két és fél kilométeres hosszúságban elöntötte a medréből kilépett Maros. Arad megyében a Fehér-Körös két közutat járhatatlanná tett, Almás és Décse községek vonzáskörzetében pedig ezer hektár termőföld és legelő áll víz alatt. A Székelyföldön számos háztáji gazdaságot és több száz hektár mezőgazdasági területet árasztott el az Olt.
A bukaresti környezetvédelmi és vízgazdálkodási minisztérium arra figyelmeztet, hogy a bőséges csapadékmennyiség és a hóolvadás miatt az elkövetkező napokban várhatóan az ország területének felében, tizenkilenc megyében okoznak gondot a megáradt folyók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.