Tartották áraikat a gabonafélék

Tartották áraikat a gabonafélék n Nagy Ottó Lanyhultak a nemzetközi piacokon meghatározó chicagói tőzsdén a takarmánykukorica- és a búzajegyzések a tizenkettedik héten, mivel nem nem érkeztek olyan hírek, amelyek megrengették volna a piacot. A búzaárak Európában is estek, miután az időjárás tavasziasra fordult. A legtöbb országban most mérik fel az áttelelő növényzet károsodásának mértékét. Oroszország a legfrissebb jelentések szerint célul tűzte ki, hogy a 2006/07-es szezonra az országban a gabonatermést évi 70-77 millió tonnára növelik, amit a tavaszi vetésű területek növelésével kívánnak elérni. Az Agrograin Zrt. elemzői szűk sávban ingadozó árakat és érzékeny nemzetközi piacot valószínűsítenek. A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) áruszekciójában a tizenkettedik héten a jegyzések nagyon szűk sávban mozogtak. A forgalom mintegy 10 százalékkal volt alacsonyabb a múlt hetinél, és az érdeklődés az olajosmagvakról a gabonafélék felé terelődött. Összesen 163 kontraktusra kötöttek üzletet 404 millió forint értékben. A búza szekcióban 61 kontraktusnyi üzlet született. A jegyzések idén májusra tartottak maradtak, augusztusra kicsit emelkedtek, a későbbi határidők ingadoztak. A takarmánykukorica szekcióban 70 kontraktusra nőtt az üzletkötések száma. A jegyzések minden határidőre ingadoztak. A piac kedvezően fogadta az agrártárca közigazgatási államtitkárának gabonapiaccal kapcsolatos legújabb bejelentését. Benedek Fülöp tájékoztatása szerint új – exportpiacok megszerzését támogató – hitelforrásokat nyitottak meg. Az Eximbank Zrt. a tavalyinál mintegy háromszor több, 20-25 milliárd forint értékű agrárexporthoz nyújthat segítséget a földművelésügyi minisztériummal és a Magyar Exporthitel Biztosítóval aláírt, egymilliárd forintos agrárfinanszírozási keretszerződésnek köszönhetően. Az elmúlt héten hétfőn nem változtak számottevően a kukoricajegyzések, a búzánál azonban már komolyabb volt az árcsökkenés. Kedden drágult a búza, a napraforgó és a repce. A búza szeptemberi és decemberi árfolyama 100-100 forinttal, tonnánként 24 500 forintra, illetve 24 800 forintra emelkedett. A takarmánykukorica ára minden lejáratra változatlan maradt kedden és szerdán is. A hét közepén nem volt nagy mozgás a búzapiacon sem. Csütörtökön egy határidőre ismét változott a búza és a kukorica elszámolóára. Az utolsó kereskedési napon a legtöbb lejáratra változatlanok maradtak az elszámolóárak, csupán a határidős búza piacán született két kontraktus 4,86 millió forint értékben. A kenyérgabona augusztusi elszámolóára pedig 10 forintos növekedés után, tonnánként 24 410 forinton zárt. A kukorica ára két lejáratra, júliusra és novemberre változott, mindkét jegyzés szintén tíz forinttal, 26 010, illetve 24 510 forintra nőtt.

Nagy Ottó
2006. 04. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lanyhultak a nemzetközi piacokon meghatározó chicagói tőzsdén a takarmánykukorica- és a búzajegyzések a tizenkettedik héten, mivel nem nem érkeztek olyan hírek, amelyek megrengették volna a piacot. A búzaárak Európában is estek, miután az időjárás tavasziasra fordult. A legtöbb országban most mérik fel az áttelelő növényzet károsodásának mértékét. Oroszország a legfrissebb jelentések szerint célul tűzte ki, hogy a 2006/07-es szezonra az országban a gabonatermést évi 70-77 millió tonnára növelik, amit a tavaszi vetésű területek növelésével kívánnak elérni. Az Agrograin Zrt. elemzői szűk sávban ingadozó árakat és érzékeny nemzetközi piacot valószínűsítenek.
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) áruszekciójában a tizenkettedik héten a jegyzések nagyon szűk sávban mozogtak. A forgalom mintegy 10 százalékkal volt alacsonyabb a múlt hetinél, és az érdeklődés az olajosmagvakról a gabonafélék felé terelődött. Összesen 163 kontraktusra kötöttek üzletet 404 millió forint értékben. A búza szekcióban 61 kontraktusnyi üzlet született. A jegyzések idén májusra tartottak maradtak, augusztusra kicsit emelkedtek, a későbbi határidők ingadoztak. A takarmánykukorica szekcióban 70 kontraktusra nőtt az üzletkötések száma. A jegyzések minden határidőre ingadoztak. A piac kedvezően fogadta az agrártárca közigazgatási államtitkárának gabonapiaccal kapcsolatos legújabb bejelentését. Benedek Fülöp tájékoztatása szerint új – exportpiacok megszerzését támogató – hitelforrásokat nyitottak meg. Az Eximbank Zrt. a tavalyinál mintegy háromszor több, 20-25 milliárd forint értékű agrárexporthoz nyújthat segítséget a földművelésügyi minisztériummal és a Magyar Exporthitel Biztosítóval aláírt, egymilliárd forintos agrárfinanszírozási keretszerződésnek köszönhetően.
Az elmúlt héten hétfőn nem változtak számottevően a kukoricajegyzések, a búzánál azonban már komolyabb volt az árcsökkenés. Kedden drágult a búza, a napraforgó és a repce. A búza szeptemberi és decemberi árfolyama 100-100 forinttal, tonnánként 24 500 forintra, illetve 24 800 forintra emelkedett. A takarmánykukorica ára minden lejáratra változatlan maradt kedden és szerdán is. A hét közepén nem volt nagy mozgás a búzapiacon sem. Csütörtökön egy határidőre ismét változott a búza és a kukorica elszámolóára. Az utolsó kereskedési napon a legtöbb lejáratra változatlanok maradtak az elszámolóárak, csupán a határidős búza piacán született két kontraktus 4,86 millió forint értékben. A kenyérgabona augusztusi elszámolóára pedig 10 forintos növekedés után, tonnánként 24 410 forinton zárt. A kukorica ára két lejáratra, júliusra és novemberre változott, mindkét jegyzés szintén tíz forinttal, 26 010, illetve 24 510 forintra nőtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.