Új elmélet Júdás árulásáról

Új megvilágításban mutatja meg Júdás árulását az a sokáig elveszettnek hitt, 1700 évvel ezelőttről származó ősi szöveg, amelyet az amerikai National Geographic Society csütörtökön mutatott be a nyilvánosságnak Washingtonban. Az apokrif evangélium szerint Júdás nem árulta el Jézus Krisztust, hanem csak mestere parancsát teljesítette.

MN-összeállítás
2006. 04. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezerhétszáz évig elveszettnek hitt ősi szöveget tárt a nyilvánosság elé csütörtökön az amerikai National Geographic Society Washingtonban. A 26 oldalas, bőrkötésű, Júdás evangéliumát tartalmazó kódex az elmúlt 60 év legjelentősebb régészeti felfedezése – olvasható a szervezet honlapján. A papiruszoldalakon lévő kopt szöveg új megvilágításba helyezi Jézus tanítványának árulását, az apokrif evangélium szerint ugyanis Júdás nem árulta el Krisztust, hanem csak a parancsát teljesítette. A több tudományos vizsgálat szerint is Krisztus után 220 és 340 között keletkezett kézirat létezése régóta ismert volt a kutatók előtt: először Szent Iréneusz, Lyon püspöke említi 180 körül.
A három másik kéziratot is magában foglaló kódexre az 1970-es években bukkantak rá az egyiptomi Al Minyánál, rossz állapotban, de érintetlenül rejtőzött egy barlangban. Előbb Európába, majd az Egyesült Államokba került. Tulajdonosai megpróbálták eladni, de túl nagy árat szabtak, a kódex nem kellett senkinek, ezért 16 évig a New York állambeli Hicksville egyik bankjának széfjében őrizték. Végül 2000-ben Frieda Nussberger-Tchacos vásárolta meg – írta a National Geographic. A régiségkereskedő 2001 februárjában átadta a kódexet a bázeli Maecenas Foundation for Ancient Art alapítványnak helyreállításra és fordításra. A munkát a svájci Rodolphe Kasser koptológus vezette stáb végezte.
Júdás evangéliumának szerzője ismeretlen. Csak annyit tudni a műről, hogy görögből készült fordítás. Ha a megóvási munkálatok befejeződnek, a kódex Egyiptom tulajdonába kerül, és ott a kairói kopt múzeumban állítják ki.

A tudományos előzmények. Érdekes, hogy most, virágvasárnap küszöbén hozta nyilvánosságra a National Geographic ezt a felfedezést, de most a legfontosabb ezt a lépést megtenni, hiszen hamarosan elkövetkezik Jézus elárulásának az időszaka – mondta lapunknak Fabiny Tamás. Az evangélikus püspök, az Evangélikus Hittudományi Egyetem újszövetségi tanszékének vezetője szerint tudományos körökben már volt előzménye az evangélium megjelenésének, s rámutatott: a Biblia különböző könyveiben sem egységes a Júdásról kialakított kép. – Máté evangéliumából például az derül ki, hogy Júdás tragikus hős volt, míg az Apostolok cselekedeteiben az olvasható: nem is biztos az ő öngyilkossága. Tehát a Szentírásban egyfajta pluralizmus érvényesül Júdás tekintetében, az új kézirat nem rengeti meg a Biblia alapjait – vélte a szakember. (K. L.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.