Ezerhétszáz évig elveszettnek hitt ősi szöveget tárt a nyilvánosság elé csütörtökön az amerikai National Geographic Society Washingtonban. A 26 oldalas, bőrkötésű, Júdás evangéliumát tartalmazó kódex az elmúlt 60 év legjelentősebb régészeti felfedezése – olvasható a szervezet honlapján. A papiruszoldalakon lévő kopt szöveg új megvilágításba helyezi Jézus tanítványának árulását, az apokrif evangélium szerint ugyanis Júdás nem árulta el Krisztust, hanem csak a parancsát teljesítette. A több tudományos vizsgálat szerint is Krisztus után 220 és 340 között keletkezett kézirat létezése régóta ismert volt a kutatók előtt: először Szent Iréneusz, Lyon püspöke említi 180 körül.
A három másik kéziratot is magában foglaló kódexre az 1970-es években bukkantak rá az egyiptomi Al Minyánál, rossz állapotban, de érintetlenül rejtőzött egy barlangban. Előbb Európába, majd az Egyesült Államokba került. Tulajdonosai megpróbálták eladni, de túl nagy árat szabtak, a kódex nem kellett senkinek, ezért 16 évig a New York állambeli Hicksville egyik bankjának széfjében őrizték. Végül 2000-ben Frieda Nussberger-Tchacos vásárolta meg – írta a National Geographic. A régiségkereskedő 2001 februárjában átadta a kódexet a bázeli Maecenas Foundation for Ancient Art alapítványnak helyreállításra és fordításra. A munkát a svájci Rodolphe Kasser koptológus vezette stáb végezte.
Júdás evangéliumának szerzője ismeretlen. Csak annyit tudni a műről, hogy görögből készült fordítás. Ha a megóvási munkálatok befejeződnek, a kódex Egyiptom tulajdonába kerül, és ott a kairói kopt múzeumban állítják ki.
A tudományos előzmények. Érdekes, hogy most, virágvasárnap küszöbén hozta nyilvánosságra a National Geographic ezt a felfedezést, de most a legfontosabb ezt a lépést megtenni, hiszen hamarosan elkövetkezik Jézus elárulásának az időszaka – mondta lapunknak Fabiny Tamás. Az evangélikus püspök, az Evangélikus Hittudományi Egyetem újszövetségi tanszékének vezetője szerint tudományos körökben már volt előzménye az evangélium megjelenésének, s rámutatott: a Biblia különböző könyveiben sem egységes a Júdásról kialakított kép. – Máté evangéliumából például az derül ki, hogy Júdás tragikus hős volt, míg az Apostolok cselekedeteiben az olvasható: nem is biztos az ő öngyilkossága. Tehát a Szentírásban egyfajta pluralizmus érvényesül Júdás tekintetében, az új kézirat nem rengeti meg a Biblia alapjait – vélte a szakember. (K. L.)

Kemény üzenetet küldött Gyurcsány volt felesége, szorul a hurok Magyar körül