Új piramist ásnak elő Mexikóban

Hírösszefoglaló
2006. 04. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hatodik században épült piramist találtak Mexikó City keleti részén – adta hírül a CNN. A titokzatos Teotihuacan kultúra idején emelt építmény a föld-, a szél- és az esőisten temploma volt, de már több mint ezer éve elhagyatott. Becslések szerint 800 körül a Teotihuacan kultúra ismeretlen okból eltűnt. Később a piramist részben újjáépítették a toltéknek nevezett civilizáció idején, majd ez a kultúra is elenyészett.
Az archeológusok elmondták: a mexikóiak kezdetben alig hitték, hogy piramist találtak. Csak akkor fogadták el ezt a verziót, amikor előbukkantak a lejtős oldalfalak és az egyes szintek, az isteneknek emelt oltárokkal.
A lelet a mexikói indián kultúra kevéssé ismert korszakairól nyújthat fontos ismereteket, kultúrtörténeti jelentősége ezért igen nagy. Fölötte azonban a katolikusok már az 1800-as évek óta passiójátékokat rendeznek. Az itt élők első ízben 1833-ban ezen a módon fejezték hálájukat, amiért a környéket elkerülte az országban sok helyütt pusztító kolerajárvány. Azóta minden nagypénteken egymillió hívő látogat el a szertartásra. Ezért a régészek úgy döntöttek, hogy az épületnek csak egy részét ássák ki a földből, sőt, visszatemetik a már feltárt épületrészeket is, nehogy a struktúra kárt szenvedjen az idei passiójáték alatt. Egyelőre azonban nem tudják, hogyan lehetne egyszerre megvédeni mind a két kultúra értékeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.