A hatodik században épült piramist találtak Mexikó City keleti részén – adta hírül a CNN. A titokzatos Teotihuacan kultúra idején emelt építmény a föld-, a szél- és az esőisten temploma volt, de már több mint ezer éve elhagyatott. Becslések szerint 800 körül a Teotihuacan kultúra ismeretlen okból eltűnt. Később a piramist részben újjáépítették a toltéknek nevezett civilizáció idején, majd ez a kultúra is elenyészett.
Az archeológusok elmondták: a mexikóiak kezdetben alig hitték, hogy piramist találtak. Csak akkor fogadták el ezt a verziót, amikor előbukkantak a lejtős oldalfalak és az egyes szintek, az isteneknek emelt oltárokkal.
A lelet a mexikói indián kultúra kevéssé ismert korszakairól nyújthat fontos ismereteket, kultúrtörténeti jelentősége ezért igen nagy. Fölötte azonban a katolikusok már az 1800-as évek óta passiójátékokat rendeznek. Az itt élők első ízben 1833-ban ezen a módon fejezték hálájukat, amiért a környéket elkerülte az országban sok helyütt pusztító kolerajárvány. Azóta minden nagypénteken egymillió hívő látogat el a szertartásra. Ezért a régészek úgy döntöttek, hogy az épületnek csak egy részét ássák ki a földből, sőt, visszatemetik a már feltárt épületrészeket is, nehogy a struktúra kárt szenvedjen az idei passiójáték alatt. Egyelőre azonban nem tudják, hogyan lehetne egyszerre megvédeni mind a két kultúra értékeit.

Mutatjuk, hogyan került Gyurcsány és a Momentum a totális süllyesztőbe