Eileen Collins visszavonult

Munkatársunktól
2006. 05. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai űrrepülőgép-flotta első női parancsnoka, Eileen Collins a napokban jelentette be visszavonulását – adta hírül a Space.com. „Amikor negyedik osztályos voltam, olvastam egy cikket a Gemini-programról. Ez indított el az űr felé vezető úton” – mondotta Collins, akit 1990-ben, a NASA 13. csoportjában választottak ki 22 társával együtt, csaknem kétezer jelentkező közül. A jelöltekből hetet pilótának, 16-ot pedig küldetésszakértőnek (mission specialist) képeztek ki. A 23 tagú csapatban öt nő volt, hárman katonatisztek, de közülük csak Eileen Collins lehetett pilóta. Társaival együtt 1991. július 29-én kapta meg az űrhajós-bizonyítványt arról, hogy sikeresen befejezte az egyéves kiképzést. Eileen Collins először 1995-ben, az STS–63 Discovery pilótaszékébe ülhetett be. Ez volt az első űrrepülés, amikor a NASA–Mir program részeként az amerikai űrrepülőgép a Mir űrállomáshoz repült. Második űrutazásán 1997-ben vett részt: az Atlantist kormányozta a Mirhez, és az űrrepülőgép már össze is kapcsolódott a bázissal. Két év múlva a Columbia parancsnokaként sikeresen állította pályára a Chandra X-ray Observatory röntgen-csillagászati műholdat. Collins negyedik és egyben utolsó küldetésekor nem kisebb és kockázatosabb feladatott kapott, mint a Columbia tragédiája utáni első űrrepülés levezénylését. A parancsnoknő ezúttal is sikeresen helytállt a Return to Flight programban.
Ezredesi rangban lépett ki tavaly a légierő kötelékéből. A következő szavakkal búcsúzott az aktív űrrepüléstől: „Csodálatos volt, de most már a családomé az elsőbbség.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.