A munkavállalói érdekképviseletek első számú vezetői nem kaptak érdemi választ kérdéseikre, aggodalmaikra azon a találkozón, melyre Gyurcsány Ferenc hívta őket éppen azért, hogy még véglegesítése előtt véleményezhessék a kormányprogramot. Az érdekvédők beszámolója szerint a kormányfő hét-nyolc percben felvázolta, hogy a következő másfél évben sok intézkedés lesz, amelyek a hosszú távú állam- és országreformcélokat, illetve a költségvetési feszültségek enyhítését, az egyensúly megteremtését szolgálják. Gyurcsány azt ígérte, különösen odafigyelnek majd a nyugdíjasokra, a kisgyermekes családokra, a munkát keresőkre, a fogyatékkal élőkre. A kormányfő ezt követően javaslatokat várt a szakszervezeti vezetőktől, akik konkrétumok híján nem igazán tudtak eleget tenni a kérésnek. Bár felvetették, válasz nélkül maradtak a MÁV, a BKV, a Volán-társaságok lehetséges privatizációjával, a reálbér-növekedés ütemének visszafogásával kapcsolatos kérdések.
A találkozón az SZDSZ-t képviselő Kuncze Gábor kifejtette: csak a verseny teheti színvonalassá az egészségügyet, ennek egyik feltétele a több-biztosítós rendszer, melynek bevezetése két év múlva válhat esedékessé. Az eseményen gyakorlatilag nem esett szó sem az oktatásról, sem a közigazgatás átalakításáról. A szakszervezetek ragaszkodnak ahhoz, hogy a kormányprogram vonatkozó részeit az Országos Érdekegyeztető Tanácsban, nyílt ülésen tárgyalják majd meg.
Állami és megyei feladatokat kíván regionális területi szintre helyezni a kormány attól függetlenül, hogy a közigazgatás átalakításához meglesz-e a szükséges kétharmados parlamenti többség – közölte tegnap Gyurcsány Ferenc az önkormányzati szövetségek képviselőivel folytatott megbeszélésen. A kijelölt miniszterelnök konkrét kormányzati elképzelések híján csak az eddig is ismert MSZP-s javaslatokról, a kistérségek fejlesztéséről beszélt. Dióssy László, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke, Veszprém SZDSZ-es polgármestere szerint a kormányprogram egy elemét sem ismerik, pedig égető szükség van a mielőbbi reformra. – Pénzről nem esett szó a tanácskozáson, ahol felhívtam Gyurcsány Ferenc figyelmét arra, hogy olyan reformokat tudunk csak támogatni, amelyek nem jelentenek aránytalan terhet az embereknek, azaz ügyeiket továbbra is helyben, illetve lakóhelyükhöz közel tudják intézni – szögezte le Szita Károly, a Megyei Jogú Városok Szövetségének társelnöke, Kaposvár fideszes polgármestere.
(Bákonyi–Szabó)

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok