Jövő kedden, május 30-án szállítják a floridai Cape Canaveralben lévő Kennedy Űrközpontba az ESA űrkutató laboratóriumát, a Kolumbuszt, amelyet a tervek szerint jövőre visz fel az ISS-re egy amerikai űrsikló – olvasható az ESA internetes honlapján.
A Kolumbusz az ESA legjelentősebb hozzájárulása az ISS-en folyó tudományos kutatásokhoz. A 880 millió eurót érő laboratórium létrehozásában tíz európai ország több mint negyven vállalata vett részt. A tizenhárom tonna súlyú szerkezet előreláthatóan tíz évig lehet részese a Nemzetközi Űrállomáson folyó kísérleteknek, amelyek elsősorban annak megállapítására irányulnak, hogy miként hat a hosszú idejű űrbéli tartózkodás és a súlytalanság az emberi szervezetre. A saját energiaellátó, hűtő- és videorendszerrel felszerelt laboratóriumban emellett mód lesz sejt- és szövettenyészetekkel, sőt kisebb növényekkel és rovarokkal végrehajtott kísérletekre is. Vizsgálják majd azt is, hogy a világűrben megmunkált különféle fémek és ötvözetek milyen reakciókat mutatnak, úgy viselkednek-e, mint a földi körülmények között, vagy eltérő sajátosságokat mutatnak. Kísérleteznek majd cseppfolyós anyagokkal is, hogy kiderüljön, megváltoztatja-e jellemzőiket a súlytalanság. A kutatási programnak nemcsak az a célja, hogy az asztronauták könnyebben megbirkózzanak űrbéli feladataikkal, hanem az is, hogy felfedezzenek új, a Földön is alkalmazható korszerű technológiákat. A munkát a Földről irányítják majd, de sok feladat megoldásához az ISS legénységének segítségét is igénybe veszik
A modul indítását eredetileg 2004 októberére tervezték, de a Columbia űrrepülőgép 2002-es tragikus balesete hosszú időre visszavetette az amerikai űrsiklóprogramot. Az ESA laboratóriuma ezért a jövő év előtt nem juthat szállító járműhöz.

Elkezdődött az ÁGOTA Országos Gyermekvédelmi Szabadegyetem és Konferencia