Kísérletek a Kolumbuszon

Az európai űrkutatási ügynökség (ESA) is bekapcsolódhat jövőre a nemzetközi űrállomáson (ISS) folyó tudományos kutatómunkába a Kolumbuszról elnevezett űrkutató laboratóriuma segítségével, amelyet a floridai Cape Canaveralben lévő Kennedy Űrközpontból indítanak majd útnak.

Hírösszefoglaló
2006. 05. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövő kedden, május 30-án szállítják a floridai Cape Canaveralben lévő Kennedy Űrközpontba az ESA űrkutató laboratóriumát, a Kolumbuszt, amelyet a tervek szerint jövőre visz fel az ISS-re egy amerikai űrsikló – olvasható az ESA internetes honlapján.
A Kolumbusz az ESA legjelentősebb hozzájárulása az ISS-en folyó tudományos kutatásokhoz. A 880 millió eurót érő laboratórium létrehozásában tíz európai ország több mint negyven vállalata vett részt. A tizenhárom tonna súlyú szerkezet előreláthatóan tíz évig lehet részese a Nemzetközi Űrállomáson folyó kísérleteknek, amelyek elsősorban annak megállapítására irányulnak, hogy miként hat a hosszú idejű űrbéli tartózkodás és a súlytalanság az emberi szervezetre. A saját energiaellátó, hűtő- és videorendszerrel felszerelt laboratóriumban emellett mód lesz sejt- és szövettenyészetekkel, sőt kisebb növényekkel és rovarokkal végrehajtott kísérletekre is. Vizsgálják majd azt is, hogy a világűrben megmunkált különféle fémek és ötvözetek milyen reakciókat mutatnak, úgy viselkednek-e, mint a földi körülmények között, vagy eltérő sajátosságokat mutatnak. Kísérleteznek majd cseppfolyós anyagokkal is, hogy kiderüljön, megváltoztatja-e jellemzőiket a súlytalanság. A kutatási programnak nemcsak az a célja, hogy az asztronauták könnyebben megbirkózzanak űrbéli feladataikkal, hanem az is, hogy felfedezzenek új, a Földön is alkalmazható korszerű technológiákat. A munkát a Földről irányítják majd, de sok feladat megoldásához az ISS legénységének segítségét is igénybe veszik
A modul indítását eredetileg 2004 októberére tervezték, de a Columbia űrrepülőgép 2002-es tragikus balesete hosszú időre visszavetette az amerikai űrsiklóprogramot. Az ESA laboratóriuma ezért a jövő év előtt nem juthat szállító járműhöz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.