Feltételekhez, többek között az egykulcsos adórendszer 2009-es bevezetéséhez köti az SZDSZ a megszorításokat tartalmazó Új egyensúly program támogatását. Kuncze Gábor, a párt elnöke a héten az Országgyűlésben megerősítette: ragaszkodnak az adókulcsok egységesítéséhez, akár az MSZP ellenében is. A szabad demokraták vezetője tegnap a Nap-keltében úgy nyilatkozott: a kormány első három éve a költségvetés stabilizálásának és a reformok indításának az időszaka, javaslatuk szerint azonban 2009-től be lehet szállni abba az adóversenybe, amire a környező országok kényszerítenek minket. Horn Gábor, a párt ügyvivője lapunknak leszögezte: az egykulcsos adórendszer az SZDSZ számára alapkérdés, és az egyszerűsítés irányába mutató adóreform a koalíciós megállapodásnak is fontos része. Igaz, a részletek kidolgozása még folyamatban van, ám az SZDSZ húszszázalékos adómértéket javasol. Egyelőre azt is nehéz megjósolni, hogy a megállapodás be nem tartása esetén ki meddig megy el – tette hozzá az ügyvivő. A napokban azonban több MSZP-s politikus jelezte: ők nem tudnak ilyen megállapodásról.
Az egykulcsos adó bevezetése régi-új vita a koalíción belül. Hiller István, az MSZP elnöke a választások előtt többször is szakpolitikai kérdésnek minősítette az egykulcsos adóról szóló disputát, és kifejtette azt is: szerinte nem alakul ki koalíciós vita ebben a témában. Mint azt számos alkalommal hangoztatta: az egykulcsos adórendszer igazságtalan, mert ugyanolyan kulccsal adóznának a legszegényebbek és a legmagasabb jövedelműek is.
Egyébként fű alatt évek óta tart az egyeztetés az egykulcsos adó bevezetéséről. Az SZDSZ már ellenzéki korában is az egyszerű adókkal kívánt népszerűséget szerezni, a tényleges vita azonban az adóreform-bizottság tavalyi felállításakor kapott lendületet. A szakzsargonban flat taxnek nevezett szisztémát végül maga a kormányfő vétózta meg. Aztán Kóka János gazdasági miniszter lépett a színre, amikor egy konferencián az egykulcsos adó bevezetésére tett javaslatot. Érdekes színfolt, hogy Bauer Tamás liberális közgazdász viszont a napokban igen negatívan vélekedett az egykulcsos szisztéma hazai bevezetéséről.
Lőcsei Tamás, a PricewaterhouseCoopers adóosztályának cégtársa szerint igen kockázatos lépés az egykulcsos adó bevezetése: Szlovákiában bevált a 19 százalékos adó, Romániában viszont gondokat okoz a 16 százalékos kulcs. Az egykulcsos adó egyet jelent az adókedvezmények felszámolásával, ami nem csak a lakosságot, hanem a befektetőket is érinti. A nagy cégek pedig nemigen örülnének a könnyítések eltörlésének, a jelenlegi jogszabályok szerint ugyanis adókedvezményeik legalább 2011-ig megilletik őket. Jelen helyzetben Lőcsei nem javasolja az egykulcsos adó bevezetését: az ugyanis valóban az adórendszer jogosan követelt egyszerűsítését jelentené, ám nem tenné lehetővé gazdaságpolitikai célkitűzések érvényesítését. Amennyiben a kormány nem fogalmaz meg ilyeneket, akár jótékony hatású is lehet a kulcsok egységesítése – véli Lőcsei Tamás, aki szerint azonban az adómérték és az esetleges kivételek ismerete nélkül, alapos hatástanulmányok híján üres fecsegés egykulcsos adóról beszélni.

Menczer: Ruszin-Szendi Romulusz Ukrajnát dicsőítette és képviselte Magyarország helyett!