Elhúzódhat a kártérítés

További egyeztetések várhatók a madárinfluenza által okozott károk miatt Brüsszelben és itthon egyaránt. Az agrártárca ma tárgyal a Baromfi Terméktanáccsal. Tegnap az unió meghatározta, milyen intézkedéstípusok részesülhetnek 50 százalékos uniós társfinanszírozásban.

Nagy Ottó
2006. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfő az agrárminiszterek tanácsán hétfőn Magyarországgal egyetemben Franciaország, Olaszország és Görögország is felvetette, hogy a madárinfluenza miatti piaci problémákat az Európai Bizottság által javasolt támogatási rendszer nem lesz képes megfelelően kezelni. Kérték, hogy az EU nyújtson segítséget a felhalmozódott készletek felszámolásához, a fagyasztott hús tárolásához, illetve állateledel céljára történő felhasználásához. Javasolták, hogy a 2006. augusztus 31-ig keletkező károkat is térítése meg az unió, a bizottság javaslata ugyanis április 30-i határidőt tartalmazott. A hazai delegáció támogatási lehetőséget kért a fagyasztott hús értékesítéséhez, illetve a takarmányvásárláshoz, de mivel a madárinfluenza tényleges megjelenését követően újabb fogyasztáscsökkenéssel számolnak, valószínűleg további igényeket is bejelentenek.
Mivel a madárinfluenza okozta károkban nem sikerült megállapodni, az agrártárca további tárgyalásokat folytat Brüsszellel. Eddig annyi tudott, hogy az EU a múlt héten 1,5, más források szerint 1,8 milliárd forint támogatást hagyott jóvá hazánknak a közvetlen tenyésztői és termelői károk kifizetésére. Az ágazat szerint azonban 10-12 milliárdos, a kiküldött minisztériumi becslés szerint összességében 8,6 milliárdos kár érte az ágazatot, azon belül is jórészt a feldolgozókat. Ez ügyben tovább tárgyal a földművelésügyi minisztérium, amely ma egyeztet kártérítésekről a Baromfi Terméktanáccsal is. Takács László, a tanács igazgatója elmondta: a magyar baromfitartókat súlyosan érinti, hogy az igényelt 8,6 milliárd forint helyett mindössze 1,5-1,6 milliárd forintot hagytak jóvá Magyarországnak kárenyhítésként.
A baromfihús- és tojáspiaci irányítóbizottság tegnap jóváhagyta azt a bizottsági javaslatot, amely lehetővé teszi a baromfipiac – a madárinfluenza-válság kedvezőtlen hatásai miatti – EU-költségvetésből való társfinanszírozását. A javaslat meghatározza azon intézkedéstípusokat, amelyek ötvenszázalékos uniós társfinanszírozásban részesülhetnek. A javaslat olyan termelés-visszafogó intézkedésekre összpontosít, amelyek célja a termelés átmeneti csökkentése. A baromfiágazat támogatása érdekében 14 tagállam fordult segítségért az EU-hoz. A javasolt intézkedésekre várhatóan 50–65 millió eurót kell elkülöníteni az EU-költségvetésből.
Társfinanszírozhatók a keltetőtojások megsemmisítése; a keltetőtojások feldolgozása; a csibék megsemmisítése; a tenyészállomány egy részének idő előtti levágása; az átmeneti termelésleállás időtartamának meghosszabbítása; önkéntes termelés-visszafogás a csibék számának csökkentése révén; tojótyúkok idő előtti levágása. A javaslat meghatározza a megsemmisített egységek után járó kártalanítás mértékét, a tagállamonkénti egységek maximális számát és az egyes intézkedések időtartamát is.

Lejárt a határidő. Kedden járt le az a hatvannapos határidő, ameddig a megyei földművelésügyi hivatalokhoz be lehetett jelenteni az 1992-es törvény szerint átalakult, majd 2005. május 31-ig felszámolással megszűnt szövetkezeteket. A szóban forgó üzletrészesek a birtokukban lévő üzletrész névértékének harminc százalékáig kárpótlást kapnak. A felmérés eredményeit még fel kell dolgozni, és az adatok pontos ismeretében hozhatják meg a további döntéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.