Cellainformáció: alibi vagy bizonyíték

A hat éve működő, mobiltelefonok lehallgatására is alkalmas rendszer – információink szerint – beváltotta a hozzá fűzött reményeket, ám a komolyabb szervezett bűnözői körök már számolnak azzal a lehetőséggel, hogy a beszélgetéseket „nemkívánatos személyek” is hallhatják, sőt agyafúrt módszerekkel félre is vezetik a hatóságokat.

Villányi Károly
2006. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat már 2000 tele óta folyamatosan hallgatni tudja a szervezett bűnözői csoportok mobiltelefonos beszélgetéseit.
A szolgálat egy időben száz mobilos beszélgetést is képes rögzíteni. Úgy tudjuk, a hatéves tapasztalatok alapján elmondható, hogy a rendszer kisebb technikai problémáktól eltekintve jól vizsgázott. A berendezéseknek köszönhetően számos bűnöző került lakat alá, és több büntetőeljárás indult meg.
*
Nemzetbiztonsági szakemberektől megtudtuk, a rendszer működéséről a komolyabb szervezett bűnözői körök már időben értesültek, és annak működésével számolnak is. Forrásaink szerint az alvilági szereplők olykor még arra is felhasználják a titkosszolgálati eszközöket, hogy alibit biztosítsanak maguk, illetve társaik számára. A rendszer segítségével ugyanis a szakszolgálat pontos információkkal rendelkezik arról, hogy a lehallgatásra kijelölt célszemély, illetve az ő mobiltelefonja hol található.
Ezeket az úgynevezett cellainformációkat használják a bűnözők a hatóságok félrevezetésére. Vagyis „a telefon olykor nem ugyanott van, ahol a gazdája és a bűncselekmény elkövetésének helyszíne”. A nyomozók munkáját az is nehezíti, hogy egyes bűnözők olykor több tucat mobiltelefonnal rendelkeznek, amelyeket természetesen nem a saját nevükre vásárolnak meg.
Egyébként mindenfajta telefon – vonalas, mobil – lehallgatása bírói engedélyhez van kötve, tehát a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat csak indokolt esetben lehet „fültanúja” bármilyen telefonbeszélgetésnek. A rendőrség, a polgári és katonai nemzetbiztonsági szolgálatok, a vám- és pénzügyőrség és a határőrség kérheti a telefonok lehallgatását, amelyet bírói engedély alapján a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat végez el. Ha utóbb bebizonyosodik, hogy a lehallgatott személyek ellen nem volt megalapozott a gyanú, akkor a keletkezett adatokat, a hangfelvételeket a törvény előírása szerint meg kell semmisíteni.
A kilencvenes évek közepén jogi és technikai akadályai voltak a mobiltelefonok lehallgatásának. Azóta a kormány jogszabályban kötelezte a távközlési szolgáltatókat, hogy saját költségükön építsék ki a lehallgatáshoz szükséges berendezéseket. A cégeknek lehetővé kellett tenniük, hogy vonalaik 0,3–0,6 százaléka, de legkevesebb 30 egy időben lehallgatható legyen. Az alvilág egyre többször használja ki az internet nyújtotta lehetőségeket, amelyek napjainkban talán a legnagyobb kihívásokat jelentik a hatóságok számára. Jelenleg a világháló segítségével bárki szinte bárhonnan eljuttathat üzenet bárkinek. Ezeket az üzeneteket – sokszor kódokat használva – egy-egy hírportál fórumain, illetve különböző e-mailezési rendszereken juttatják el egymáshoz a bűnözők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.