Elhajított szilva

K ö n y v e s h á z

MN
2006. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szunnyadó Magyarország mindig fölébred, ha nevén szólítják – áll az Andrássy Gyula emlékére veretett érem előlapján a gróf államférfiúi mondása. Valóban, „az Andrássy család tagjaiból a legkiválóbb egyéniségek akkor tűntek fel a közpályán, midőn a magyar nemzet valami korszakos átalakulásba lépett” – a történelmi Magyarország egyik legmeghatározóbb főúri családjának története mégis máig feldolgozatlan.
A most újra kiadott A csíkszentkirályi és krasznahorkai gróf Andrássy nemzetség történetére vonatkozó adatok gyűjteménye című kötet 1900-ban jelent meg Rozsnyón Csucsomi doktor tollából, és a honfoglalástól a XX. század elejéig foglalja össze a família históriáját. A titokzatos álnevű szerző, Maurer Artur orvos, újságíró a főnemesi család háziorvosa, bizalmasa volt.
Az adatgyűjtemény a család hozzájárulásával jött létre. Maurer rendelkezésére állt a családfa és az Andrássy-levéltár Dióssy Antal által feldolgozott, 1290–1695 közötti, valamint a Sthymmel Samu által feldolgozott okmányok gyűjteménye 1869-ig. Az anyag Andrássy Péter korszakától, 1578-at követően tekinthető hitelesnek. A könyv érdeme azonban, hogy dr. Csucsomi a történelmi tények mellett az Andrássyakra vonatkozó irodalomnak, anekdotáknak, a róluk szóló dicsőítő költeményeknek is utánanézett.
A kötet építkezése logikus, áttekinthető: előbb a hagyományok szerint szól az alapító Andorás leventétől a dicső férfiakról, majd Andrássy Mártontól, illetve Pétertől hiteles adatok szerint sorolja a nemzetség tagjait, kitérve az idősebb, betléri és az ifjabb, hosszúréti, illetőleg monoki ág elválására. Külön fejezetben is megismerhetjük a krasznahorkai vár történetét a Bebekek idejében és már az Andrássyak birtokában. Az igényes munka végén a leghíresebb Andrássyak portréit tekinthetjük meg.
Az író a legjelentősebb sarjakról, például a művészetpártoló, akadémiai tag Manóról, akinek gyűrű-, érem-, fegyver-, indiai állat- és etnográfiai gyűjteménye páratlan volt, hosszan értekezik. Vagy a közügyekért miniszterelnökként és külügyminiszterként is oly sokat fáradó, elegáns Gyuláról, akiről a főváros legszebb útját nevezték el, s akinek a halálhíre megrendítette az uralkodópárt is (Erzsébet királyné gyásztáviratában leghívebb barátjának elvesztéséről ír az özvegynek). De szinte mindegyik Andrássyról tud egy-egy színes történetet: a hagyomány szerint Péter családja sátoros cigánynak öltözve menekült el Erdélyből. A betléri kastély építőjének, Istvánnak a nevéhez fűződik a Jókai által is feldolgozott lőcsei fehér asszony regéje: a város parancsnokának kedvese lopta el a várfalban nyíló titkos ajtó kulcsát, és bocsátotta be a labancokat. Elolvashatjuk Thaly Kálmán versét Miklósról (II.), a dervis ezredesről, Déryné emlékirataiból a színésznő Andrássy Józseffel (III.) és Györggyel való találkozását. Megtudhatjuk Ferencről, hogy „némelyek szerint Bacchusnak és Vénusznak híve volt, de egy Krasznahorkán átélt álom után felhagyott előbbi életmódjával”; Károly (III.) esküvője hogyan hiúsult meg majdnem egy elhajított szilva miatt; vagy hogy kerül egy tudós zsivány koponyája a betléri kastély múzeumába.
(Dr. Csucsomi: A csíkszentkirályi és krasznahorkai gróf Andrássy nemzetség. Méry Ratio Kiadó, Somorja. Ármegjelölés nélkül)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.