Ismét címlapon a tüntetők

Tegnapra visszakerült a magyarországi helyzet a lapok címoldalára. A hírösszefoglalókban beszámolnak a több tízezres budapesti tüntetésekről, s azt latolgatják, van-e jövője a „hazudós miniszterelnöknek”, mint azt a Welt német napilap írta.

Munkatársainktól
2006. 09. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Marianne francia folyóirat ugyanakkor azt írja, a hívek előtti igazmondás volt annak a szörnyű embernek is a kedvenc időtöltése, akinek a szobrát 1956-ban a magyarok ledöntötték. Sztálin imádta kimondani az igazságot kádereinek olyan emlékezetes gyűléseken, amelyek után alig maradt túlélő. Gyurcsány Ferenc bebizonyította, hogy még mindig a kommunista kultúra uralja Magyarországot: a hazugság árán diadalmaskodott győztesek tudják, hogy mivel tartoznak vezérüknek, de mivel szerencsére a vasfüggöny már nem létezik, őket nem fogják kivégezni, amiért a titok birtokába jutottak, s így a felvett mondatok az újságok címlapjára kerülhettek – hangsúlyozza a Marianne.
A hazugság elleni lázadásként értékelik a lengyel lapok a budapesti eseményeket, megjegyezve, hogy a mostani tüntetések előtt az ország már évek óta a mély megosztottság, egyfajta belpolitikai hidegháború állapotában él. A liberális Gazeta Wyborcza szerkesztőségi cikke szerint aligha képzelhető el a válság feloldása, ha Gyurcsány Ferenc marad a kormányfő. A lap nem zárja ki azt sem, hogy a miniszterelnök a hatalom megtartása és a hangulat lecsillapítása érdekében elállhat a reformok egy részétől. A konzervatív Rzeczpospolita a budapesti lázadást kommentálva megállapítja, hogy az indulatok ily látványos kirobbanása olyan országokra jellemző, amelyekben nincsenek meg a szabad politikai viták feltételei. Mint Marek Magierowski megjegyzi, Magyarországon a sajtót a baloldal ellenőrzi, ezért szinte logikus volt, hogy a kormánykritikának előbb-utóbb az utca lesz a terepe. A történtek politikai oldalát vizsgálva a lap felhívja a figyelmet arra, hogy nemcsak Gyurcsány Ferencnek, de paradox módon Orbán Viktornak is komoly nehézségekkel kell szembenéznie. A sors olyan ajándékot adott neki, amelyről minden ellenzéki pártvezér álmodik, Orbánnak azonban az össznépi elégedetlenséget most politikai tőkévé kell konvertálnia. Mint azonban az elemző fogalmaz, ha a nép az utcára megy, az azt jelzi, hogy a demokrácia az adott országban súlyos beteg.
„Nem történhetett volna meg, hogy Gyurcsány Ferenc kiszivárgott kijelentései ne robbantsanak ki lázadást Magyarországon” – vélekedik Vladimir Tismaneanu román történész a bukaresti Evenimentul Zilei hasábjain. Úgy vélte, ha hasonló cinikus kinyilatkoztatások kerülnek nyilvánosságra, a politikusok ne csodálkozzanak a következményeken.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.