Munkára készek az adónyomozók

Növekvő létszám, bővülő jogkörök, sokasodó vizsgálatok, központosítás – ezek a folyamatok jellemzik az utóbbi hónapokban az adóhatóság és a vámnyomozók életét. Az üzenet világos: aki netán ki szeretne bújni az emelkedő adó- és járulékterhek alól, korábban soha – de 1990 óta biztosan – nem látott apparátussal találja magát szemben.

Kiss Roland
2006. 09. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre világosabbá válik, hogy a bevételek növelését a kormány nemcsak az adók és a járulékok emelésével, hanem ezek minden eddiginél szigorúbb behajtásával képzeli el. Miközben ugyanis a közigazgatás visszafaragásától hangos a közbeszéd, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnál (APEH) és a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságánál (VPOP) bővítésekre kerül sor. Ezekben a hetekben áll fel az az elit revizori csapat, amelyik a jövőben az országos vagy nemzetközi adócsalások feltárásához viszi közelebb az adóhatóságot. A csaknem háromszáz, jól képzett, idegen nyelveken is beszélő ellenőr feladata lesz a VPOP-val és más bűnüldöző szervekkel, valamint az uniós adóhatóságokkal való kapcsolattartás.
A jelenleginél sokkal komolyabb fegyverré válik a kormány és az adóhatóság kezében a vagyonosodási vizsgálatok intézménye is. Az APEH eleddig évente pár száz ilyen vizsgálatot folytatott le, ám Gyurcsány Ferenc kérésének megfelelően ezek száma jövőre eléri a tízezret. A vagyonosodási vizsgálatok lényege az, hogy a revizorok a helyszínen becsülik meg: a bevallott jövedelmek lehetővé teszik-e egy-egy adózó életszínvonalát.
Az első lépés nyilván a gépkocsi- és az ingatlan-nyilvántartások átfésülése lesz, ezekhez ugyanis korlátlan hozzáférésük van az ellenőröknek, akik már az idén előkészítik a jövő évi akciókat. Az APEH lapunknak küldött közleménye szerint a minimum járulékalap elleni bejelentéssel élő vállalkozásoknál is sor kerülhet a dolgozók kikérdezésére a valós keresetekről, amit gyanú esetén vagyonosodási vizsgálatok követhetnek. Érdemes megjegyezni, hogy a január és augusztus között lebonyolított 483 vagyonosodási vizsgálat során az APEH 6,5 milliárd forintnyi adókülönbözet nyomára bukkant, ami máris több mint kétszerese a tavalyi bevételnek.
Az átszervezés után a Közép-magyarországi Regionális Igazgatóság válik az első számú revizori főhadiszállássá, ide kerül ugyanis az országos jelentőségű ügyek kezelése, sőt egyes tervek szerint a kiemelt adózók igazgatósága is. Utóbbi esetben ez az igazgatóság kezelné az összes adóbevétel majdnem kétharmadát. Bár az átalakulásból az adózók keveset látnak majd, hiszen az ügyfélszolgálati irodák a helyükön maradnak, a regionális igazgatóságok életre hívása nagyon is érezteti a hatását az ellenőrzések menetében. Adóhatósági illetékesek szerint jóval hatékonyabbá válik az APEH tevékenysége, amit csak fokozna az az elképzelés, hogy egy-egy adónemre szakosítanák a régiókon belül a revizorokat. A regionális igazgatóságok vezetőit október végéig nevezik ki.
Nincs okuk panaszra a vám- és pénzügyőröknek sem: 2007 elejéig létszámuk több százzal bővül, és terebélyesedik jogkörük is. A hónap közepe óta a VPOP kizárólagos nyomozati jogot kapott az adócsalásokkal, a jogosulatlan gazdasági előny megszerzésével, a számviteli rend megsértésével, a csődbűntettel, a hitelező jogtalan előnyben részesítésével, valamint az EU pénzügyi érdekeinek megsértésével kapcsolatos bűncselekmények felgöngyölítésére. Bár az utóbbi hetekben a sajtóban hallani lehetett az APEH és a VPOP közötti rivalizálásról, ezeket a híreket mind a két szervezet, valamint a pénzügyi tárca is rendre cáfolta.
Kemény évek köszöntenek tehát ránk, főleg, ha figyelembe vesszük, hogy az APEH már az idén is igen sikeres évet zár: az év első nyolc hónapjában az ellenőrzések száma megközelítette a 180 ezret, a megállapított adókülönbözet mértéke pedig meghaladta a kétszázmilliárd forintot. Ebből 150 milliárd forint már jogerősen az államot illeti meg. Érdekes adat, hogy utóbbi szám 86 százaléka az áfával kapcsolatos ügyekből származik. Az első nyolc havi feltárt adóhiány 46 százalékkal több a tavalyinál, az egy ellenőrzésre jutó adókülönbözet pedig 1,1 millió forintra, vagyis a tavalyi év azonos időszakában mért 611 ezer forintnak csaknem a kétszeresére emelkedett. Beszédes szám az is, hogy az idén az adóbírságok összege a 70, a késedelmi pótlék és a mulasztási bírság összege pedig az 50 milliárd forintot közelíti. A hatóság szigorát jól mutatja, hogy augusztusig ezer üzletet zártak be, további kétszáz esetben pedig felfüggesztették a vállalkozás tevékenységét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.