Az Európai Bizottság elfogadta végső jelentését Románia és Bulgária EU-csatlakozásáról, így 2007. január 1-jétől mindkét ország megkaphatja az EU-tagsággal járó jogokat és kötelezettségeket. Kiss Péter már korábban bejelentette, Magyarország fokozatosan, a valós igényekhez igazodva nyitja meg munkaerőpiacát a román és a bolgár munkavállalók előtt. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium előterjesztése szerint Magyarország legalább az első két évben élni kíván az átmeneti korlátozás lehetőségével, ez azonban csak az egyéni munkavállalókra vonatkozik, a szolgáltatásnyújtással megvalósuló munkavállalást illetően nincs önálló döntési lehetőség. Javasolják: csak ahol a gazdaságban többletmunkaerőre van igény, ott kerüljön sor a munkaerőpiacra jutás könnyítésére.
A Liga Szakszervezetek felszólította a kormányt, álljon el az újonnan csatlakozó országok munkavállalóival szemben tervezett korlátozó intézkedésektől, és gondoskodjon a legális foglalkoztatás törvényes feltételeinek betartatásáról. A konföderáció szerint bebizonyosodott, hogy a kelet-európai munkavállalók nem okoztak szociális dömpinget a korábbi uniós tagországokban, a magyar foglalkoztatottságban, az államháztartás helyzetében a munkaügyi jogszabályokat kijátszó, a közteherviselésből való részvételt megtagadó feketefoglalkoztatás okozza a valódi problémát. Az Autonómok viszont arra hívja fel a figyelmet: az eleve reálbércsökkenéssel, a munkanélküliség növekedésével számoló konvergenciaprogramban nyoma sincs annak, hogy a kormány számolna a román és a bolgár munkavállalók munkaerőpiacra, bérekre gyakorolt hatásával. A konföderáció egyetért az egyéni munkavállalás kétéves moratóriumával, legfeljebb a hiányszakmák és a szolgáltatások területén várná a román és a bolgár munkavállalókat. Az Autonómok a következő két év tapasztalatai alapján tárgyalnák újra a kérdést.
Még az olcsó foglalkoztatásban érdekelt munkaadók is óvatosságra intenek, alapos tárgyalást szorgalmaznak. Az számukra is elfogadható, hogy olyan szakmákban, területeken, ahol egyértelmű a munkaerőhiány – szigorú munkaügyi nyilvántartás mellett –, fogadjuk a román és bolgár munkavállalókat. Ugyanakkor a „pályaudvar-effektust” mindenképpen el akarják kerülni. Ez azt jelenti, hogy ha a többi uniós országban a korlátozások kerülnek túlsúlyba, akkor az új tagországok munkavállalói az őket fogadó tagállamokban „várakoznak”. A kérdést az Országos Érdekegyeztető Tanácsban decemberben tárgyalják meg a szociális partnerek.

Itt van Orbán Viktor és a BYD vezérének legújabb bejelentése – élőben az Origón