Többen, de kevesebb időt töltenek a magyar üdülőhelyeken – szűrhető le a 2006-os szezon tanulsága az eddigi adatok alapján, amelyek szerint nő a vendégek, ám csökken a vendégéjszakák száma. Ebben fontos szerepe lehet annak, hogy az utóbbi években dinamikusan nő a hazai nyaralók aránya, akik viszont gyakran csak a hétvégéket töltik el egy-egy magyar vidéken. Erről tanúskodik a KSH legutóbbi jelentése is, amely szerint az első fél évben az öt- és több napos belföldi utak száma alig emelkedett, növekedett azonban az ennél rövidebb utazások mennyisége. Igaz ez a Balaton esetében is: a „tele van a tó” típusú híradások csupán néhány főszezoni hétvégére voltak igazak. Polgár Tibor, a Balaton Tourist marketingigazgatója szerint honpolgáraink elsősorban a déli partot részesítik előnyben, ahol arányuk már elérte az 50 százalékot, miközben a dán és a német vendégek száma évről évre öt-tíz százalékkal csökken. Szavait Bene József, a Fenyves Tours ügyvezető igazgatója is megerősíti: az utazási iroda kínálatában szereplő üdülőházak az idén 80 százalékban magyar családok pihenését szolgálták, s különösen szembetűnő a négy-öt éve még egyeduralkodónak számító németek elmaradása. – Mindezek ellenére a tavalyinál jobban alakult a 2006-os szezon – teszi hozzá Bene József, a víz minőségében és mennyiségében, a kedvező időjárásban, valamint a hatékony reklámokban jelölvén meg a fő indokokat. A Balaton határokon belüli népszerűségéhez minden bizonnyal hozzájárul az M7-es autópálya továbbépítése, az üdülési csekkek növekvő volumene s a forint árfolyamesése is, amelynek hatására a horvát tenger sokak számára luxussá vált.
A német turizmus visszaesését részben magyarázza, hogy sokuknak már saját házuk van Magyarországon – mutatott rá lapunknak Galla Gábor, a Magyar Turizmus Zrt. vezetője, hozzátéve, hogy a fapados járatok drágulásával az angol vendégek számában is tapasztalható némi csökkenés. Azt, hogy az idén kevesebb „fapados” vendég keresi fel hazánkat, mint tavaly, lapunknak két szállodaláncolatnál is megerősítették. Nő ugyanakkor a tengerentúli, orosz és cseh vendégek száma – árulta el Galla Gábor, aki úgy véli, igen jó évet zár majd a magyar idegenforgalom, a Balatonon viszont a külföldi vendégek visszaszorulására számít.
Az utóbbi évek igazi vesztesei az utazási irodák. Molnár Gabriella, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének elnöke szerint csökken a szervezett beutaztatás jelentősége, és e téren a németek elmaradását nem pótolja a többi piacon végbemenő erősödés. Bár az utazásukat egyénileg szervezők aránya Magyarországon is emelkedik, az idén stagnáló kiutaztatás a beutazásokhoz képest még mindig sikerágazatnak nevezhető.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf történelmi találkozón vett részt
