A multik felosztották a cégeket és a piacot

H Á T T É R A tucatnyi hazai cukorgyárból legfeljebb négy-öt marad talpon – ezt a megállapítást tartalmazta már nyolc évvel ezelőtt is több szakmai előrejelzés. Mára maradéktalanul megvalósultak az 1998-ban még hihetetlenül pesszimistának tűnő jóslatok. A kabai üzem most bejelentett bezárása után tizenkét cukorgyárunkból már csak négy fogadja jövőre a gazdálkodóktól az alapanyagot.

Nánási Tamás
2006. 10. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legjobb termőhelyi adottságokkal rendelkező Tiszántúlon a kabai leépítés után lényegében megszűnhet a cukorrépa-termelés. A francia–brit Eastern Sugar kivonul az országból, a petőházi, kaposvári, szolnoki és a szerencsi gyárak pedig német kézben vannak. Az előző kettő a Südzucker tulajdonú osztrák Agrana-csoporté, az utóbbi kettőt pedig még 2003-ban vette meg a francia Beghin-Saytól a braunschweigi székhelyű Nordzucker AG.
A gyárbezárások akkor kezdődtek meg, amikor az Agrana tíz éve megvásárolta a „magyar modellként” emlegetett Magyar Cukor Rt.-t. Az Ercsiben, Sarkadon, Mezőhegyesen, Sárváron és Ácson üzemeket működtető társaságot 1993-ban vette meg az államtól a menedzsmentből és hazai termelői konzorciumokból alakult EHCF Kft. Már a privatizációkor 3,5 milliárd forint volt a cégnél az éves veszteség, ami érdemben később sem változott. A társaság állami mentőövvel állhatott volna talpra, ám ezt a Horn-kabinet elutasította. A problémát az Agrana „oldotta meg”: az ötből három üzemet bezárt, a mezőhegyesi és sarkadi gyárat pedig a Kabáról most kivonuló Eastern Sugarnak adta el. A francia–brit csoport sem most számol fel először feldolgozót: a két átvett viharsarki üzem is az Eastern Sugar döntésének köszönhetően szűnt meg. Időközben bezártak a Beghin-Say–Nordzucker tulajdonú selypi és hatvani gyárak is.
A szakértők szerint a két multi azért számolta fel a legtovább magyar kézben maradó cukorgyárakat, hogy a Beghin-Say-csoporttal együtt a kilencvenes évek második felére felossza egymás között a hazai termeltetést és a cukorpiacot. A gyártulajdonosok mindvégig cáfolták ezt a feltételezést, ám az 1997–1998-ban, a cukorrépa termelői ára körül kitört háború megerősítette a gazdálkodók ezzel kapcsolatos gyanúit. Nem csak földrajzilag volt világosan elkülöníthető, hogy az Agrana a Dunántúlról, a Beghin-Say a Mátraaljáról, a Duna–Tisza közéről, az Eastern Sugar pedig a Tiszántúlról fogadta a szállítási költségek miatt meglehetősen helyhez kötött répatermelőktől az alapanyagot, hanem az átvételi árak is kísértetiesen hasonlítottak egymásra. Ez utóbbi miatt a Cukorrépa-termelők Országos Szövetsége feljelentést is tett gazdasági erőfölénnyel való visszaélés miatt a Gazdasági Versenyhivatalnál, ám ott beadványaikat elutasították.
A gyárbezárások kapcsán nemcsak a piacfelosztás gyanúját fogalmazták meg a termelők, hanem azt is, hogy az európai piacon vezető szerepű befektetők lényegében piacszerzési céllal érkeztek az országba. Tény, hogy a hazai cukortermelés a kilencvenes évek eleji évi 600 ezer tonnáról mára 400 ezer tonnára apadt, a kabai üzem kiesése pedig további 100 ezer tonnás csökkenéssel járhat. Ebben szerepe van a kukoricaalapú izocukor-termelés növekedésének és az uniós ágazati reformnak is, mely termeléskorlátozás mellett rövidesen kinyitja a piacot a 30–40 százalékkal olcsóbb tengerentúli édesítőszerek előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.