A székelyek Rákos mezeje

Tudósítónktól
2006. 10. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ősidők óta Agyagfalván gyülekeztek a székelyek, ha valami lényeges, az egész székelység sorsát befolyásoló döntést kellett hozni, sőt itt sereglettek össze és indultak csatába, ha veszély fenyegette a hazát. Miközben a székely nemzetgyűlésről szóló első írásos emlék 1357-ből származik, a székelyek Rákos mezejeként is emlegetett településen 1506-ban tartották a máig legemlékezetesebb gyűlést. A tanácskozás kiváltó oka az volt, hogy II. Ulászló király behajtotta a székelyeken az úgynevezett ököradót, amely ellen a székelyek föllázadtak. Az ötszáz évvel ezelőtt tartott agyagfalvi nemzetgyűlésen a székelyek egyezséget kötöttek Ulászlóval, ugyanakkor megerősítették a székelység kiváltságait szabályozó és biztosító törvényeket is. Az Agyagfalvi Constitutio (alkotmány) például kötelezte a székelyeket, hogy jogsérelem esetén nem ragadhatnak rögtön fegyvert, hanem kötelesek Magyarország közbenjárását kérvén a királyhoz folyamodni kegyelemért. Kimondták azt is, hogy a hazaárulót és a király ellen bujtogatót száműzni kell a Székelyföldről, és az ilyen bűnösnek csak a király vagy az egész székely nemzet kegyelmezhet meg. Orbán Balázs, a Székelyföld leírása szerzője szerint ezzel a törvénnyel a székelység példát mutatott az európai nemzeteknek, hiszen a XVI. század elején kimondta a népfölség intézményét, egy szintre helyezve a király és a nép hatalmát. Az 1848. október 16-i Székely Nemzeti Gyűlés Hidvégi Mikó Imre elnöksége alatt csatlakozott a magyar forradalomhoz és szabadságharchoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.