A Nemzetközi Valutaalap ügyvezető igazgatósága október 11-én lezárta a hazánkkal folytatott 2006-os gazdaságpolitikai konzultációt, mely során az IMF képviselői áttekintették Magyarország pénzügyi folyamatait, s erről jelentést készítettek. A tavalyi év gazdasági teljesítményét vegyes jelzésekkel értékelték az igazgatók, akik a GDP növekedésének lelassulására és a fellazult fiskális fegyelem káros hatásaira helyezték a hangsúlyt.
A külső eladósodottság aggasztó méreteket öltött az utóbbi években – szögezi le az elemzés, mely szerint a magas államháztartási hiány és a folyó fizetési mérleg deficitje az államadósság fenntarthatatlan mértékű növekedéséhez és az államkötvények árfolyamának eséséhez vezetett.
A jelentés hangsúlyozza, hogy a hazai kis- és középvállalkozások kétötöde veszteséges, jelentős a szektor devizában történt eladósodottsága, mely kiszolgáltatott helyzetbe hozza a hazai vállalkozókat, valamint további sérülékenységet jelent a 2005 végétől látványosan gyengülő forintárfolyam mellett a lakosság hatalmas devizahitel-állománya. Az ország gazdasági teljesítménye elmaradt a többi új európai uniós tagországétól, az államadósság többszöri leminősítésére is sor került a nagy hitelminősítők részéről, míg a régió többi országának besorolása ezzel szemben változatlan maradt.
A sérülékenység arra késztette a nemzetközi piacokat, hogy külön kezeljék Magyarországot a térség többi államától – állapítják meg az igazgatók, hozzátéve, hogy ez a tendencia leginkább a forint sebezhetőségének kapcsán érződött a legmarkánsabban. Mindezekre tekintettel a jelentés hangsúlyozza, hogy sürgős lépésekre van szükség a gazdaságpolitika hitelességének, valamint a költségvetési és folyó fizetési mérleg egyensúlyának helyreállításához.

Illegálisan gyűjtötte a színesfémet a guberáló, milliókat keresett