Ami az ünnepre árnyékot vet

Az 1956-os megtorlás egyik vonulatának elszenvedői – a snagovi gyerekek – tizenhárman voltak, amikor november negyedikének éjszakáján családjaikkal a jugoszláv követségre menekítették őket. Az ok ismert: szüleik Nagy Imre közvetlen környezetéhez tartoztak. A követségről Romániába, Snagovba szállították őket. A csaknem két- esztendei „luxusfogság” alatt értesültek a feleségek, édesanyák társaik bebörtönzéséről, majd 1958. június 17-én Nagy Imre kivégzéséről. Az állami ünneplések sorában az egykori snagovi gyerekek kitüntetése is felmerült. Van, aki egy ilyen alkalomban nem a fényes ünnepet, a pohárköszöntőt látja. Inkább azokat a sorsdöntő és morális kérdéseket, amelyek miatt olykor nemet kell mondani. Erről beszél – érintettként – Hankiss Ágnes.

Kormos Valéria
2006. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közelmúltban felhívott Mécs Imre, és azt kérdezte, ha az ötvenhatos évforduló alkalmából mint egykori snagovi gyereket felterjeszt a miniszterelnöknek kitüntetésre, elfogadom-e? Én nemet mondtam, mire ő igyekezett jobb belátásra bírni. Az egyik érve az volt, hogy közjogi értelemben mégiscsak az ország miniszterelnökének az elismeréséről van szó. Voltaképp ezt a közjogi méltóságot negligálom az elutasításommal. Az én felfogásom és meggyőződésem szerint pedig alapvetően személyes erkölcsi kérdés, hogy én kitől mit fogadok el, és kivel fogok kezet.
– Ezen az állásponton túl mit gondol, voltaképp mit szeretnének értékelni, szimbolizálni a hajdan Romániába hurcolt tizenhárom gyermek (mai felnőtt) kitüntetésével?
– Nem tudom. Sosem volt szándékomban az, hogy mindabból, amit ott Romániában gyerekként megéltem, felnőttként később előnyt vagy érdemet kovácsoljak. Olyan kicsik voltunk, hogy akkor nem tudatosulhatott bennünk a helyzetünk. Úgy mondanám, mi „csak” elszenvedtük a környezetünkből való kiszakítottságot, a bezártságot. És kimondatlanul is hatott ránk az édesanyák szomorúsága, szorongása, bizonytalansága.
– Egy helyütt azt írta, az említett helyzetet sorsszerű adottságnak tekinti… Pusztán ennyi lett volna?
– E megfogalmazásban ott rejlenek azok a lelki tehertételek, amelyek az említett helyzetből fakadnak, és egy egész életre kihathatnak. Nem beszélve a kádári időszak általi egyéb hátrányokról. Persze, ezt ki-ki a maga módján élte és dolgozta fel. Nem hinném, hogy el kellene játszanunk egy elvközösséget, hiszen a mögöttes évtizedekben morális, közéleti, politikai kérdéseket tekintve elváltak az útjaink.
– Ez a tény mennyiben motiválta az elutasítását?
– Természetesen nem mellőzhető, de részemről sokkal alapvetőbb, lényegesebb morális indokról van szó. A rendszerváltás és az azóta eltelt évtized teljes erkölcsi abszurdja, hogy ez a miniszterelnök ad át ötvenhatos kitüntetéseket. Hiszen világossá vált, hogy képes volt az egész országot félrevezetni, hazudni, hazugság által hatalomra jutni és ott maradni. Ez az ember ennek a pártnak és kormánynak az élén teljesen méltatlan arra, hogy bárkinek 1956-os kitüntetést adjon át. Arra is, hogy magát bármilyen értelemben az áldozatokkal, egykori forradalmárokkal azonosítsa.
– Erre az érvre szokták mondani, hogy annak a generációnak, amelyből Gyurcsány Ferenc kitermelődött, nincs köze sem a forradalom előtti, sem az azt követő bűnökhöz.
– Én pedig megemlítenék egy körülményt. Nevezetesen: hogy ő azért annak az „Apró klánnak” a jelképes figurája, amelynek a hátterében ott van a néhai Apró Antal alakja. Ő volt az, aki az 1956-ot követő megtorlások idején még Kádárhoz képest is keményebb vonalat képviselt. Számos korabeli politikai bizottsági jegyzőkönyv és más iratok őrizik azokat a mondatait, amelyben kevesli a kivégzéseket.
– Ha itt tartunk, szinte közhely már, hogy „a gyerekek nem hordozhatják a szülők bűneit.” Ráadásul itt „csak” egy benősüléséről van szó…
– Mindig ezzel próbálják az alapkérdésről elterelni a figyelmet. Az igaz, hogy az utódok, vagy mint ez esetben a hozzátartozók, valóban nem tehetők felelőssé elődeik cselekedetei miatt…
– De akkor mi az, ami ön szerint ilyen esetben számon kérhető?
– A vízválasztót az jelenti, hogy ahhoz a múlthoz, amit örökségül kap valaki, vagy amihez valamilyen módon kötődik, önálló személyiségként hogyan viszonyul. Ha ez a múlt olyan teher számára, hogy van mit jóvátennie, hallgat-e a lelkiismerete szavára? Az egyetlen erkölcsi parancsra, amelylyel mások javát is szolgálhatja. Vagy az ellenkező irányt választja, amit éppen a „Gyurcsány–Apró” tünetegyüttes mutat. Adva van egy hajdani KISZ-vezér, aki egy zsidó családtól elvett villában él milliárdosként. A rendszerváltás után megszerzett vagyonának egy részével kapcsolatos büntetőügyek a mai napig sincsenek megnyugtatóan lezárva. Kormányával olyan politikát folytat, amely a nemzeti közösségre, a magyar érdekekre nincs tekintettel. Látszólag Gyurcsány Ferenc csak házassága által kötődik az Apró Antal-féle nómenklatúrához. Ám törekvéseiben és cselekedeteiben egyre inkább visszaköszönnek azok a módszerek, amelyekkel ez a réteg a hatalmát fenntartotta. Például a politikai ellenfelek lejáratásának, rágalmazásának, tönkretételének tudatos és nyíltan vállalt alkalmazása.
– Azért az érdekes, hogy az említett módszerekkel való dicsekvés, például a Gyurcsány Ferencről írt portrékönyvben, hogyan keveredik a hazugságról való őszödi beszéd későbbi „indoklásával” …
– Részben a miniszterelnök személyiségzavarral összefüggő pszichés megnyilvánulásairól van szó. És arról a hatalommegtartó technikáról is, amikor az elkövetett hibákat képtelenek beismerni. Sőt, újabb hazugságokkal, illetve „magyarázatokkal”, no meg a médiafölényükkel igyekeznek megtéveszteni az országot. Ami a jelenlegi kormány szerint nem más, mint egy részvénytársaság.
– De hát nem ezt akartuk? Nem a piacgazdaságra, az árubőségre áhítoztunk?
– Nem ezen a módon. Nem annak az árán, hogy például a privatizáció Magyarország gyarmatosítását jelentse. Ez a KISZ-ből és egyébből kinőtt garnitúra a késői Kádár-kor végjátéka után talált magának egy másik vezért, a multinacionális érdekkört. A tőke persze a saját törvényei szerint cselekszik. A baj az, hogy akik az ország demokratikus vezetésére lennének hivatva, csak ezt és nem a népüket szolgálják.
– Már hallom is, nekünk semmi sem szent, olyan negatívok vagyunk. Nem tartja szomorúnak, hogy még ünnepelni sem tudunk?
– Nem az ünnep felemás módja miatt vagyok szomorú. Hanem a rendszerváltás elmaradása miatt. Azért, hogy a korábbi nómenklatúra a nemzeti vagyon jelentős részét megszerezte. Azért, hogy a hatalmuk megtartásának érdekében minden nemtelen dologra képesek. Jó ideje nyomon követhető, hogy a hatalmat gyakorlók köre fokról fokra feszegeti, sérti a demokratikus jogállamiság kereteit. Ez vet árnyékot erre az ünnepre, és én ezekben az összefüggésekben tekintek erre az évfordulóra. A kulcskérdés most az, hogy megmarad-e Magyarország? Hogy ami a Kossuth téren, az ország különböző pontjain hetek óta zajlik, ki tud-e szélesedni? Lesz-e annyi erőnk, kitartásunk, hogy szellemi és erkölcsi értelemben visszafoglaljuk a hazánkat?

A Snagovba hurcolt gyerekek: Donáth Mátyás és László. A legkisebb fiú, Ferenc, ott született. Erdős (ma Hankiss) Ágnes, Jánossy Katalin és Ferenc, Losonczy Anna, Rajk László, Szilágyi József és Júlia, Vásárhelyi István, Júlia és Mária.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.