Apartheidrendszer felé tartunk

Egy kirekesztő, multimilliárdos, diktatórikus, zárt univerzumban létező elit áll szemben az utcán lévő tömegekkel, amelyeket terrorelhárító rohamegységek kergetnek, kardlapoznak, ez a tévék jóvoltából mindenki előtt világossá vált – Hegedűs Zsuzsa szociológus október 23. egyik tanulságát ebben látja, éppen ezért optimista.

Török László
2006. 10. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Október 23. óta a hazugságok folynak tovább, a jogállammal, az alapvető erkölcsi normákkal szembeni támadások intenzívebbek lettek – jelentette ki a XII. Polgári gondolán tartott megnyitó- beszédében Martonyi János volt külügyminiszter, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület (MPEE) elnöke. Hegedűs Zsuzsa szociológus kifejtette: a forradalom ötvenedik évfordulója alapvető változást hozott, hiszen még Sztálin, Hitler és Rákosi diktatúrájában sem fordult elő az, hogy egy elzárt, kirekesztő kisebbség teljesen lezárt univerzumban ünnepelt a Kossuth téren, míg az utcákon antiterrorista rohamegységek kardlapozták, lőtték és kergették a közterekre vonuló tömegeket. Szerinte Magyarország társadalmi szerkezete ma afrikai modell felé közelít, ahol a jövedelmek 67 százalékát egy pár száz főből álló multimilliárdos csoport bírja, míg hatvan százalék a létminimum környékén él. Úgy vélte, Gyurcsány Ferenc reformdiktatúrát épít a fejlesztési pénzek szétosztásának felügyeletével is, ez apartheidrendszerhez, valóban erőszakhoz vezethet, és akik ehhez az eszközhöz nyúlnak (ezt egyébként Hegedűs Zsuzsa elutasítja), azoknak igazuk is lesz.
– Félelmetes gyanú kínoz, hogy a forradalmat nem lehet megúszni – ezt Fábry Sándor humorista mondta. Utalva Antall József néhai miniszterelnök egyik kijelentésére, hogy „tetszettek volna forradalmat csinálni”, Fábry megkockáztatta: úgy néz ki, most tetszünk. – Hogy itt gazdák lesznek, tüntetések és sztrájkok lesznek, a polgári engedetlenségnek minden formája lesz, az valószínű – vélekedett Fábry, aki szerint az emberek részben az igazságtalansággal való szembesülés miatt vonultak utcára, részben mert megtörtént az a csoda, hogy „ugyanazok, akik ezt az országot negyven év alatt ellopták, ellopták még egyszer”. Fábryt leginkább az értelmiség hihetetlen viselkedése szomorítja el, hogy ugyanazt halljuk tőlük, mint amit Rákositól: aki nincs velünk, az kollaboráns fasiszta disznó. Fodor „Gáborkát” hozta fel példaképpen, aki „már semmi mást nem tud előszedni, mint az Árpád-sávos zászlóval kapcsolatos vízióit”. Úgy vélte, új „kerekasztalt” kellene létrehozni, mert ez a demokrácia ebben a formában nem működik, a „túlélési milliárdos yuppie-kból álló köztörvényes társaságnak” pedig hátrébb kellene lépnie.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.