Apja nyomában a fiú

Apja nyomdokába lépett Roger D. Kornberg. A Svéd Királyi Tudományos Akadémia ugyanis tegnap jelentette be, hogy az amerikai tudós kapja az idén a kémiai Nobel-díjat Az idősebb Kornberg 1959-ben vehette át a legrangosabb tudományos elismerést.

Hírösszefoglaló
2006. 10. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kémiai Nobel-díjat is amerikai tudós, Roger D. Kornberg biokémikus veheti át az idén – adta hírül az AFP. A kaliforniai Stanford Egyetem kutatója több mint húsz éve tanulmányozza a folyamatot, amelyben az élő szervezetek DNS-molekuláiba beépült genetikai információkat a hírvivő ribonukleinsavak (mRNS) a fehérjegyártó sejtekhez szállítják. A tudós a génekben tárolt információk másolásának tanulmányozására irányuló munkásságával szolgált rá a magas elismerésre. A DNS-ben tárolt, a különféle fehérjék képződését leíró genetikai információt egy ribonukleinsav-molekula veszi át. A transzkripciónak (átírás vagy másolás) nevezett folyamatban a DNS-spirál részben letekeredik, és hozzáférhetővé teszi az információt a másolást végző enzimeknek. A hírvivő ribonukleinsav-molekula ezután a fehérjegyártó sejtrészekhez, a riboszómákhoz viszi a genetikai utasítást. A folyamat a baktériumok kivételével minden élőlénynél egyformán játszódik le. Kornberg volt az első, aki ezt a molekulaszerkezetet feltáró felvételeivel láttatni is tudta. A transzkripció működési törvényeinek ismerete az orvostudomány számára is nélkülözhetetlen. A folyamat ugyanis például néhány szívbetegségnél és a rákos elváltozásoknál rendellenesen működik.
Dr. Falus András, a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetének igazgatója az MTI-nek elmondta: a transzkripció törvényeinek feltárása óriási jelentőségű lehet az őssejtkutatásban és a biotechnológiában is. Ha rájövünk, hogyan aktiválhatók a gének, a mezőgazdaságban a terméshozamok mennyiségét és minőségét is befolyásolhatjuk.
Roger D. Kornberg apja, Arthur Kornberg 1959-ben vehette át a Nobel-díjat annak leírásáért, hogy osztódáskor hogyan jut a genetikai információ az utódsejtekbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.