Földmozgást regisztráltak Csongrád közelében, a rengést a lakosság is érezhette – közölte a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriuma és a katasztrófavédelem az MTI-vel kedden hajnalban.
A Szeizmológiai Obszervatórium közleménye szerint 02.34 perckor 2.8-as magnitúdójú földrengés keletkezett Magyarországon, Csongrád térségében. Mint írták, a lakosság az epicentrum közelében érezhette a rengés, a szeizmológia obszervatóriumba ezidáig Csongrádból öt bejelentés érkezett. Az elmúlt napokban többször észleltek földrengést a megyében, ezekről a Magyar Nemzet is beszámolt.
Mi állhat a csongrádi földrengések hátterében?
Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium korábbi közleménye szerint hazánk alatt olyan kőzetlemezek helyezkednek el, amelyekben folyamatosan feszültségek halmozódnak fel. Ennek egyik legfőbb oka, hogy az Adriai-kőzetlemez lassan, de folyamatosan északi irányba mozdul el, miközben az óramutató járásával ellentétes irányban forog. Ez a mozgás „harapófogóba” szorítja a Kárpát-medence alatti kőzetlemezeket, amelyek így az Adriai-lemez és az Európai-kőzetlemez közé szorulnak.
A mostani földrengések mind nagyobb mélységben (több mint 10 kilométerről) képződtek, és olyan földtani törésvonalak közelében történtek, amelyeket korábban is aktív szerkezeti zónaként azonosítottak – vagyis olyan helyek ezek, ahol a földkéreg elemei napjainkban is lassan elmozdulnak egymáshoz képest.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Facebook/BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság)