A székelység megmaradásának receptje egyszerű: egység és önállóság. Ha ezt a két célt érvényesíteni tudjuk, megmaradunk és gyarapodni fogunk – hangoztatta Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke tegnap az agyagfalvi kettős ünnepségen. Az 1506-os Székely Nemzeti Constitutio ötszázadik, valamint az 1848-as Székely Nemzetgyűlés 158. évfordulója tiszteletére az RMDSZ által rendezett megemlékezésen mintegy kétezren vettek részt a Székelyudvarhely közeli településhez tartozó nyílt mezőn, amely a történelem során többször volt színhelye a székely székek közös dolgairól döntő nemzetgyűléseknek. A szocreál stílusban készült
betonfal előtt felfegyverzett székelyek szoborcsoportját ábrázoló agyagfalvi emlékmű előtt mondott beszédében Markó Béla leszögezte: a székelységnek egyedül kell kivívnia önállóságát, számára ugyanis Bukarest, Budapest és Brüsszel sem kínál tálcán jólétet és biztonságot. „Mi, székelyek az elmúlt évszázadokban azért tudtunk megmaradni, mert nem engedtük, hogy mások döntsenek a fejünk fölött. Ma is az a megmaradás eszköze, hogy mi döntsünk arról, ami minket érint: oktatásban, kultúrában, szociális kérdésekben, környezetvédelemben, mezőgazdaságban, erdőgazdálkodásban. Miért kellene Bukarestben osztani a pénzt, miért tudnák ott jobban, hogy melyik utat, melyik iskolát kell a Székelyföldön hamarabb megjavítani?” – tette fel a kérdést a politikus. Markó szerint minden gazdasági és kulturális feltétel adott a régió területi autonómiájához, amelyet az RMDSZ nem az ott élő románok ellen, hanem velük együtt akar megvalósítani. A nacionalista bukaresti politikusoknak üzenve Markó úgy fogalmazott: ideje lenne beletörődniük, hogy vége az asszimilációs álmodozásnak, a székelyeket eddig sem lehetett, és ezután végképp nem lehet beolvasztani. „Hiába néznek minket úgy, mint nagy nyitott sebet az ország közepén, hiába próbálnak minket úgymond begyógyítani, mert ez már nem fog menni” – jelentette ki az RMDSZ elnöke, összefogást ajánlva az erdélyi magyar civil szervezeteknek.
Markó szavai azonban visszatetszést keltettek az agyagfalvi ünnepség részvevőinek körében, akik bekiabálásokkal fejezték ki nemtetszésüket. „Bort ittam, és vizet prédikálok” – utalt a számtalan transzparens egyike arra, hogy a megemlékezést szervező szövetség nem tette lehetővé az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és a Székely Nemzeti Tanács vezetői számára, hogy beszédet mondjanak. Emiatt maradt távol a rendezvénytől Tőkés László református püspök, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Csapó I. József, a Székely Nemzeti Tanács elnöke és Szász Jenő székelyudvarhelyi polgármester.
Vezércikk a 7. oldalon
Újabb két H225M helikopter érkezik a Magyar Honvédséghez