Bealkonyul a voksturizmusnak

Alkotmánysértően szabályozta a lakóhelyüktől távol szavazók jogait a belügyminiszter, amely rendeletet az Alkotmánybíróság tegnap megsemmisített. Kiderült: alkotmányellenes a választójogi törvény is, mert nem zárja ki, hogy kétszer is voksolhassunk.

2006. 10. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem véletlenül vált botránykővé a tavaszi országgyűlési választás előtt, hogy a polgárok lakóhelyüktől távol is szavazhattak, ellentmondásos szabályok szerint. A második forduló előtt többen voksturizmustól, a választók szervezett utaztatásától, a végeredmény befolyásolásától tartottak.
Igazolást az első, a második vagy mindkét fordulóra kérhetett, aki elutazott hazulról. Az igazolást a lakhely szerinti jegyző állította ki, a kérelmezőt törölte az eredeti névjegyzékből. Lamperth Mónika akkori belügyminiszter december 21-én kiadott rendelete lehetővé tette, hogy aki a második fordulóra igazolást kért, az utóbb mégiscsak otthon szavazhasson. Az ilyen polgároknak vissza kellett adniuk igazolásukat, egyben felvették, visszavették őket lakhelyük választói névjegyzékébe.
*
Az akkori hivatalos nyilatkozatok szerint mindez jogszerű volt. Az AB viszont most úgy látta: a rendelkezés sérti a választás tisztaságának elvét, s magát az alkotmányt. Az Országos Választási Iroda kérdésünkre azt közölte: nincs adatuk arról, hányan gondolták meg magukat és tértek vissza az áprilisi második fordulóban a lakóhelyükre szavazni. Ennek közlésük szerint már nincs is jelentősége, mert a jogszabályt csak most semmisítette meg az Alkotmánybíróság.
Semmissé nyilvánították a bírák korábban Lamperth Mónikának azt a rendeletét is, amelyet még a Medgyessy-kormány belügyminisztereként, a négy évvel ezelőtti önkormányzati választás előtt adott ki arról, milyenek legyenek a pártlogók a szavazólapokon. A Fidesz emblémája szinte felismerhetetlen volt.
A bírói testület most megállapította: alkotmánysértő a választási eljárásról szóló törvény is, mert nem zárja ki, hogy egy választópolgár két képviselő megválasztásában vegyen részt. Aki ugyanis eddig az otthon leadott szavazatával az első fordulóban hozzájárult az egyéni országgyűlési képviselő megválasztásához, az a második fordulóban igazolással egy másik választókerületben még szavazhatott. A súlyos anomália kiküszöbölésére a jövő év közepéig adott időt a testület.

A PDSZ is az Alkotmánybírósághoz fordul. A rendkívüli helyzet ellenére is megtartja demonstrációját október 13-án Budapesten a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete. A tiltakozás célja, hogy a kormány vonja vissza a közoktatási törvény nyáron elfogadott módosításának azon pontjait, amelyek miatt Gyurcsány Ferenc őszödi beszéde szerint tizenöt-húszezer pedagógust bocsátanak el. A szervezet azt is bejelentette: a kéthavi munkaidőkeret elrendelése miatt is Alkotmánybírósághoz fordulnak. Azt sérelmezik, hogy az új szabály szerint a tanárok táppénzes napjaira a tényleges óraszám helyett csak négy tanórát számolnak el. (F. M.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.