Ellenállás Dániában

Több tízezer ember vonult az utcára Koppenhágában azért, hogy tiltakozását fejezze ki a kormány tervezett megszorító intézkedései ellen. A tüntetések a két hete országszerte zajló sztrájkhullámot követően érték el a fővárost.

Munkatársunktól
2006. 10. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dániában – amely egyébként a jóléti államok élmezőnyéhez tartozik – az önkormányzatok költségvetési reformja a közszféra számos területét, főként a bölcsődéket, az iskolákat és a nyugdíjasotthonokat érinti. A széles körű tiltakozó akciósorozat Arhus városában vette kezdetét, miután több polgármester és önkormányzati vezető már hónapokkal ezelőtt aggodalmának adott hangot a reform jelentette költségvetési elvonások miatt. A TV2 dán tévéállomás becslése szerint a kilenc városban folyó tüntetéseken mintegy 75 ezer ember vett részt, továbbá közintézmények százai tartottak zárva az országot kormányzó jobbközép liberális–konzervatív néppárti koalíció csomagtervezete nyomán. Anders Fogh Rasmussen miniszterelnök az előzetes kompromiszszumkereséssel ugyan elkerülte a pártpolitikai konfliktusokat, a helyi önkormányzatok által működtetett intézmények képviselői, a tanárok, a szülők és a diákok azonban, úgy tűnik, nem hagyják, hogy érdekeiket sértő intézkedéseket léptessenek életbe.
A Jólétet mindenkinek! jelszó alatt zajló megmozdulások szervezői kedd reggel 55 ládányi tiltakozó aláírást nyújtottak át a kormányfőnek, aki kijelentette, nem tartja elfogadhatónak, hogy egy hazugságkampány révén gyermekeket és szülőket használnak fel túszként hazugságkampányuk igazolására. Rasmussen egyúttal a megmozdulások egyik fő támogatóját, a Dán Pedagógusok és Ifjúsági Nevelők Szövetségét (BUPL) vádolta meg azzal, hogy szándékosan félreérti a jövő évre előirányzott költségvetési mutatókat. A miniszterelnök szerint az új pénzelosztási mechanizmus mindössze arról szól, hogy a kedvező financiális keretek között működő önkormányzatoknak büdzséjük egy részét hozzáférhetővé kell tenniük a kevésbé jó pénzügyi helyzetben lévők számára. Henning Pedersen, a BUPL elnöke szerint viszont a megszorítócsomag túlzott követeléseket támaszt a helyi önkormányzatokkal szemben, és amúgy is éles ellentétben áll a 2001 után tavaly újra kormányra került koalíció ígéreteivel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.