Ellentétes hatású kormányprogramok

A következő évek uniós forrásból finanszírozott fejlesztéseinek egy része az egyensúlyteremtés áldozatává válhat – véli a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, amely az Új Magyarország fejlesztési terv módosítását javasolja a negatív hatások, például a várható 130-140 ezer fős elbocsátások mérséklése érdekében.

Kiss Roland
2006. 10. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiolthatja egymás hatását a következő éveket meghatározó két kormányzati cselekvési terv, a konvergenciaprogram (KP) és az Új Magyarország fejlesztési terv (ÚMFT) – véli az iparkamara, melynek tegnapi sajtótájékoztatóján Parragh László, a szervezet elnöke rámutatott: előbbi az egyensúly megteremtését célozza, míg az ÚMFT az EU-források révén kívánja növelni a foglalkoztatás és a növekedés mértékét. Ugyanakkor a kormány is azzal számol, hogy a KP hatására csökken a foglalkoztatottak száma, s 2009-ig jelentősen lassul a gazdasági növekedés. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) ezért azt javasolja: a kormány módosítsa a fejlesztési tervet úgy, hogy az tompítsa az egyensúlyteremtés kedvezőtlen hatásait. Üdvös volna, ha a tervezett 14–15 százalék helyett a közel hétezermilliárd forint összértékű uniós forrás 25–30 százalékát fordítanák a gazdaság fejlesztésére – véli a kamara. Jobb gazdasági teljesítmény mellett ugyanis korábban kikecmereghetünk a gödörből – közölte Parragh László, aki arra is emlékeztetett, hogy a konvergencia eredeti jelentésében az EU-hoz való felzárkózást jelöli, s hiba, ha a megszorítások szinonimájává válik.
Az MKIK elnöke leszögezte: az adóbevételek növelése mellett nagyobb figyelmet kellene fordítani a kiadások csökkentésére és a valós reformok elindítására is. Parragh László szerint ugyanakkor a KP komoly veszélyeket is rejt: lehetséges, hogy a GDP növekedése nem 2009-ben gyorsul fel, ahogyan a kormány várja, hanem később. Nem világos, hogy a gazdaság külső finanszírozási igénye hogyan szűnne meg 2011-re, miközben a bevételek teljesülése jelentősen elmaradhat a tervezettől, a kiadások mértéke viszont e felett alakulhat. A KP hatására csökken a foglalkoztatottság is: a közszférából elbocsátottakkal együtt a munkanélküliek száma három-négy éven belül akár 130–140 ezerrel is nőhet. Az MKIK attól is tart, hogy Magyarország negyede-harmada pályázati fehér folt lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.