Gyurcsány és ’56 öröksége

Nemcsak a mai Magyarország, de az egyesült új Európa is 1956 örököse – mondta tegnap Gyurcsány Ferenc. Miközben a Fidesz bejelentette, hogy éppen Gyurcsány személye miatt önálló megemlékezéseket szervez október 23-ra, a miniszterelnök a forradalom évfordulós rendezvénye ürügyén Londonba utazott, ahol Tony Blair brit kormányfővel közösen tekintette meg a parlament képviselői irodaházában berendezett kisebb kiállítást.

Hírösszefoglaló
2006. 10. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint fogalmazott: „1956 októberében nemcsak a szabad és demokratikus Magyarországért harcoltunk, hanem egy olyan Európa megteremtéséért is, amely nem megosztott. (…) Ma Magyarországon a legnagyobb bátorság nem barikádok építéséhez, hanem azok lebontásához kell.” Gyurcsány szerint október 23-át „vissza kell szerezni a politikától” annak érdekében, hogy senki ne merje ’56-ot a politikai futballhuliganizmussal összehasonlítani. Úgy vélte, biztosítani kell, hogy a világ az ünnepségek, ne a „breaking news” miatt figyeljen bennünket.
A kormányfő arra nem tért ki, hogy Magyarország épp az ő hazugságainak nyilvánosságra kerülését követően került a vezető hírek közé, s tekintélyes európai politikusok sora jelentette ki, hogy többé nem tud megbízni benne.
*
Nem volt szó arról sem, hogy a brit The Times szeptember 20-án vitriolos jegyzetében úgy értékelte, a hazudós Gyurcsány tehertétellé vált Tony Blair számára. A lap szerzője mindazonáltal azt javasolta, hogy a két vezető szervezzen egy közös ebédet, melyen béna kacsát szolgálnának fel nekik.
A londoni menüről az MTI nem adott hírt, beszámolt viszont arról, hogy a magyar kormányfő arról elmélkedett: a megosztott Európa egyesülését már akkor, néhány nemzedékkel ezelőtt be lehetett volna fejezni, vagy egy kicsit később, 1968-ban.
Tony Blair brit kormányfő, aki szintén tartott egy rövid beszédet az ünnepi rendezvényen, azt mondta, a demokrácia „nehéz dolog”, amely bátor vezetői magatartást és döntéshozatalt követel. Blair ennek illusztrálására megemlítette, hogy mostanában Gyurcsány Ferencnek is „kijutott a nehézségekből”.
A brit kormányfő szerint emlékezni kell arra, hogy az 1956-os forradalom milyen rendkívüli esemény volt, és arra is, hogy céljait milyen könnyű magától értetődőnek tekinteni az olyan demokráciákban, mint a brit. Blair szerint rendkívüli bátorság kellett azokban az időkben a kiálláshoz a szabadságért, és amikor a szabadság végül megérkezett Magyarországra, akkor lehetett igazán érzékelni az érte 1956-ban hozott áldozatot.
Gyurcsányt elemzők a blairi „harmadik út” magyarországi letéteményesének tartják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.