Hiller István lemondását követelték

A közoktatási törvény visszavonását és valódi érdekegyeztetést követeltek az Országos szülői értekezlet című demonstráción. A pedagógusok, szülők, valamint számos szakmai és civil szervezet részvételével megtartott eseményen többször Hiller István lemondását követelték.

Bákonyi Ádám
2006. 10. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Képviselői Irodaház melletti Olimpiai emlékparkban pedagógusok, szülők, szakmai és civil szervezetek közösen tiltakoztak a közoktatási törvény módosítás ellen a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) által szervezett Országos szülői értekezleten.
– Nem engedhetjük meg, hogy a gyermekeinket nevelők ilyen helyzetbe kerüljenek – mondta Gaksó István. A Liga szakszervezeti konföderáció elnöke szerint a kormány megosztja a társadalmat, a köztisztviselők után most a pedagógusok ellen hecceli a közvéleményt. Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke arról beszélt, hogy míg a kormány szociálisan érzékenynek, a társadalmi párbeszéd helyreállítójának állítja be magát, egyeztetés nélkül hozza meg a munkavállalókat sújtó döntéseit. Kísérletezgetés helyett kormányzati ciklusokon átívelő oktatáspolitikát, a pedagógusbérek uniós szintre való felzárkóztatását követelte Zámbó Éva. A KPSZ elnöke szerint az iskola elveszíti társadalmi normaadó jellegét, ha csupán szolgáltató intézménnyé teszik. Nagy Zoltán, a HÖOK alelnöke azzal indokolta jelenlétüket, hogy a közoktatásban szerzett tudás az alapja a felsőoktatásnak, a jövő alapja pedig maga az oktatás. Kerpen Gábor kijelentette, nem szolgálja a gyermekek érdekeit, a szakmaiságot, ha 15-20 ezer pedagógussal kevesebb lesz az országban. Nem javítja a tanítás-nevelés minőségét, ha növelik a pedagógusok kötelező óraszámát a többletterhek megtartásával – mondta a PDSZ elnöke.
Az eseményen, ahol a több mint ezerfős tömeg Hiller István szakminiszter távozását követelte, valamennyi felszólaló valódi érdekegyezetést sürgetett. Hangoztatták, a kormány magatartása kényszeríti őket arra, hogy az utcán adjanak hangot véleményüknek, és tévedett a kabinet, amikor arra számított, hogy a pedagógusok nem állnak ki érdekeikért. A PDSZ kész sztrájkot is hirdetni, ha a kormánnyal nem tudnak megállapodni a vitatott módosítások visszavonásáról. A demonstráción a kormánnyal és az MSZP-vel lojális Pedagógusok Szakszervezete nem vett részt. – Az oktatási tárca nem tud visszalépni a pedagógusok kötelező óraszámának emelésétől, amely törvényi előírásként már hatályba lépett, és szerepel a konvergenciaprogramban is – közölte Arató Gergely. Az oktatási államtitkár szerint a tárca eddig is kész volt, és a jövőben is kész a tárgyalásokra.

Ma a rendvédelmiek következnek. Ma figyelmeztető demonstrációt tart a Kossuth téren a rendőröket, katonákat, tűzoltókat, vámosokat, börtönőröket, határőröket, polgári védelmiseket, nemzetbiztonságiakat képviselő Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetsége (FRDÉSZ), mivel a kormány nem kínált elfogadható ajánlatot a szféra reformjára. A szervezet egyben a megszorítások ellen is tiltakozik. Az FRDÉSZ szerint a mára a működésképesség határára lerontott munkakörülmények ellenére a kormány jövőre tovább csökkentené a szféra költségvetését, ami az állampolgárok biztonsághoz való alkotmányos jogát is veszélyezteti. A területen évente négyszázötven órát túlóráznak, sokan huszonnégy órás szolgálat után kénytelenek másodállást vállalni, hogy kifizethessék a rezsit, iskoláztathassák a gyerekeket, a szervezet szerint ezért már nem lehet tolerálni újabb megszorításokat. Az FRDÉSZ demonstrációjával egy időben a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete Egerben, a Dobó téren csatlakozó figyelmeztető demonstrációt tart.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.