Ítélet a baloldali koalíció politikájáról

Elsöprő győzelmet aratott a Fidesz–KDNP a vidéki városokban a tegnapi önkormányzati választásokon, és a fővárosban is sikerült visszaszereznie a legnagyobb ellenzéki pártszövetségnek számos kerületet.

Munkatársainktól
2006. 10. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezzel a választópolgárok rácáfoltak még a közvélemény-kutatások előzetes jóslataira is. Vidéken mind a megyei jogú városok, mind a megyék többségében győzött a polgári oldal. Több olyan megyei jogú városban is elnyerte az ellenzék a település polgármesteri székét, ahol 2002-ben még a kormánykoalíció győzött, míg Heves megye kivételével – ahol lapzártakor egyenlő volt az állás – a megyék mindegyike „narancssárgába” öltözött. Azokban a megyei jogú városokban, ahol az előző ciklusban ellenzéki polgármester irányította a települést, kivétel nélkül a polgári oldal győzött, a legtöbb helyen óriási fölénnyel. Tíz órakor a feldolgozott adatok szerint összesen 16 megyei jogú városban lehet ellenzéki polgármester, és csak hétben nyerhet a kormánykoalíció. Debrecenben Kósa Lajos eddigi fideszes városvezető úgy nyert, hogy a szavazatok csaknem háromnegyedét megszerezte. Mint ismeretes, négy évvel ezelőtt a 23 megyei jogú városból 17 helyen a kormányoldal adta a polgármestert, míg öt helyen a polgári oldal jelöltje győzött. Az előző ciklusban a 19 megyei közgyűlés közül 15-ben kormánypárti, míg háromban ellenzéki vezetés volt.
Jelentősen változott a helyzet Budapesten is. Lapzártakor, 71,66 százalékos feldolgozottság mellett egyenlő volt az állás az ellenzék és a kormányoldal között a Fővárosi Közgyűlésben. A kerületek közül viszont fordulat következett be a II., a XVI. és a XXII. kerületekben a polgári oldal javára. A fővárosban tíz órakor nyolc kerületben vezetett a Fidesz–KDNP, tizenháromban a kormánykoalíció, és két városrészben, a IV. és a XXIII. kerületben civil szervezetek jelöltje állt nyerésre. Szoros verseny alakult ki a főpolgármester-jelöltek között is, Demszky Gábor lapzártakor, 83,73 százalékos feldolgozottságnál 47,11 százalékkal vezetett a szavazatok 44,89 százalékát begyűjtő ellenzék által támogatott Tarlós István független jelölt előtt. Katona Kálmán, az MDF főpolgármester-jelöltje 6,02 százalékkal a harmadik helyen állt, Zsinka László MIÉP-es jelölt és Székely Péter munkáspárti politikus előtt, akik összesen mintegy két százalékot szereztek meg a fővárosi szavazatokból.
Továbbiak a 2., 3., 4.,
vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.