Egy fokozattal rosszabb kategóriába sorolta, azaz kockázatosabbnak ítélte tegnap hazánk devizaadósságát a Japan Credit Rating (JCR). Míg a többi nemzetközi hitelminősítő az utóbbi napokban még csak kilátásba helyezte leminősítésünket, a világ negyedik legjelentősebb hitelminősítőjének számító JCR előzetes figyelmeztetés nélkül lépett.
Az indoklásban – amelyben a japán intézet „A”-ról „A mínusz” besorolásúvá minősíti át devizaadósságunkat – első helyen az szerepel, hogy a JCR korábbi előrejelzésénél lényegesen magasabb lesz az idei magyar államháztartási hiány, amelynek lefaragását bizonytalanság övezi. A deficitcsökkentéshez a japán intézet szerint átfogó pénzügyi reformokat kellene végrehajtani, amelynek részeként mihamarabb át kell alakítani a nyugdíj- és az egészségügyi rendszert is. A JCR idén februárban már leminősítette a forintadósságunkat, ám akkor még megvárta a három nagy hitelminősítő, a Moody’s, a Standard & Poor’s és a Fitch lépéseit, és csak a Moody's leminősítése után sorolta lejjebb Magyarországot.
Elemzők szerint a JCR után a többi hitelminősítő is hasonló lépésekre szánhatja el magát a közeljövőben. Júliusban a Standard & Poor’s figyelmeztetett, hogy ha nem történnek újabb költségvetési kiigazító intézkedések, akkor tovább romolhat hazánk besorolása. Múlt hónapban a Fitch Ratings rontotta le stabilról leminősítést valószínűsítő negatívra a magyar deviza- és forintadósság kilátását, mert aggályosnak tartotta hazánk reformprogramjának végrehajtását. Néhány nappal később a Moody’s ugyancsak leminősítésre jelölte a magyar adóbesorolást, az államadósság emelkedő szintjével, a jelentős folyó fizetésimérleg- és költségvetési hiánnyal, s a várhatóan lassuló gazdasági növekedéssel indokolva a döntést. A külföldi befektetők bizalmának elvesztése esetén finanszírozhatatlan helyzet jöhet létre Magyarországon – ismerte el Veres János a köztévében.

13 éves eltűnt lányt keres a magyar rendőrség