Japán leminősítés hazánknak

Leminősítette hazánk devizaadósságát tegnap a világ negyedik legjelentősebb hitelminősítőjének számító Japan Credit Rating, amely szerint a növekvő államháztartási hiány és a bizonytalan deficitcsökkentés miatt hazánk megbízhatatlanabb adóssá vált. Veres János pénzügyminiszter szerint a külföldi befektetők bizalmának elvesztése esetén finanszírozhatatlan helyzet jöhet létre Magyarországon.

Szabó Eszter
2006. 10. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy fokozattal rosszabb kategóriába sorolta, azaz kockázatosabbnak ítélte tegnap hazánk devizaadósságát a Japan Credit Rating (JCR). Míg a többi nemzetközi hitelminősítő az utóbbi napokban még csak kilátásba helyezte leminősítésünket, a világ negyedik legjelentősebb hitelminősítőjének számító JCR előzetes figyelmeztetés nélkül lépett.
Az indoklásban – amelyben a japán intézet „A”-ról „A mínusz” besorolásúvá minősíti át devizaadósságunkat – első helyen az szerepel, hogy a JCR korábbi előrejelzésénél lényegesen magasabb lesz az idei magyar államháztartási hiány, amelynek lefaragását bizonytalanság övezi. A deficitcsökkentéshez a japán intézet szerint átfogó pénzügyi reformokat kellene végrehajtani, amelynek részeként mihamarabb át kell alakítani a nyugdíj- és az egészségügyi rendszert is. A JCR idén februárban már leminősítette a forintadósságunkat, ám akkor még megvárta a három nagy hitelminősítő, a Moody’s, a Standard & Poor’s és a Fitch lépéseit, és csak a Moody's leminősítése után sorolta lejjebb Magyarországot.
Elemzők szerint a JCR után a többi hitelminősítő is hasonló lépésekre szánhatja el magát a közeljövőben. Júliusban a Standard & Poor’s figyelmeztetett, hogy ha nem történnek újabb költségvetési kiigazító intézkedések, akkor tovább romolhat hazánk besorolása. Múlt hónapban a Fitch Ratings rontotta le stabilról leminősítést valószínűsítő negatívra a magyar deviza- és forintadósság kilátását, mert aggályosnak tartotta hazánk reformprogramjának végrehajtását. Néhány nappal később a Moody’s ugyancsak leminősítésre jelölte a magyar adóbesorolást, az államadósság emelkedő szintjével, a jelentős folyó fizetésimérleg- és költségvetési hiánnyal, s a várhatóan lassuló gazdasági növekedéssel indokolva a döntést. A külföldi befektetők bizalmának elvesztése esetén finanszírozhatatlan helyzet jöhet létre Magyarországon – ismerte el Veres János a köztévében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.