Jogellenes ukáz a háziorvosoknak

Jogellenesen kötelezték a háziorvosokat részletes betegforgalmi adatok jelentésére, mert azt nem törvény, hanem kormányrendelet írta elő, ráadásul a kért információk adatkezelési szempontból is aggályosak, hiszen azokat nem részesítik külön védelemben – jelentette ki Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos.

Munkatársunktól
2006. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ombudsman elfogadja ugyan, hogy a közpénzek nyomon követése jogos igény, de szerinte el kell dönteni, hogy az ellenőrzés nem választható-e el az adatszolgáltatási kötelezettségtől. Péterfalvi Attila arra kérte Molnár Lajos egészségügyi minisztert, hogy helyezze hatályon kívül a kormányrendeletet, s felkérte a jogalkotókat arra, hogy törvényi szinten teremtsék meg a jogalapot a tételes jelentés alkalmazásához, figyelembe véve a személyes adatok biztonságát is. Az adatvédelmi biztos többször kezdeményezett egyeztetést az egészségügyi tárca vezetőjével ez ügyben, de írásos megkereséseinek többségére nem kapott választ – mondta tegnapi sajtótájékoztatóján.
*
Kertai Aurél, a Magyar Orvosi Kamara háziorvosi szekciójának elnöke hangsúlyozta: nem cselekedhetnek jogellenesen, főként nem szolgáltathatnak ki így adatokat a betegek kárára. Ezért valószínűsíthető, hogy az ombudsman állásfoglalása után a jelentést a háziorvosok többsége nem küldi el az egészségbiztosítónak. Akik már eleget tettek az adatszolgáltatási kötelezettségnek, azok még Péterfalvi Attila véleményének nyilvánosságra hozatala előtt juttatták el az információkat a hivatalba. Kertai Aurél felhívta a figyelmet arra, hogy már többször kezdeményeztek tárgyalást az egészségügyi miniszterrel, aki eddig nem fogadta őket. Reméli, hogy most megváltozik Molnár Lajos álláspontja ez ügyben.
Kérdésünkre az Egészségügyi Minisztérium sajtóosztályán csak annyit közöltek, hogy tanulmányozzák az állásfoglalást. A háziorvosok jelentési kötelezettségét tegnap az ellenzék is kifogásolta a parlamentben, ám feltehetőleg ekkor még nem tudtak az ombudsman ajánlásáról. Molnár Lajos ott arra hivatkozott: a betegek és az orvosok érdeke is, hogy az egészségbiztosító tudja, kiről milyen diagnózist állított fel az orvos, milyen gyógyszert írtak fel neki, s továbbküldték-e valamilyen vizsgálatra vagy kezelésre. Felhívta a figyelmet arra, hogy az adatszolgáltatás kötelezővé tételét már korábban elrendelte egy jogszabály, de a hatályba lépést elhalasztották. – A jogállamiság azt kívánja, hogy az ország ne az elhalasztott jogszabályok országa legyen – fogalmazott a miniszter. A szóban forgó rendelet valóban már fél évvel ezelőtt kötelezővé tette volna az adatszolgáltatást, de ezt akkor – a háziorvosok engedetlenségi mozgalma miatt – elhalasztották. Most ismét tiltakozásba kezdtek a doktorok, már több mint ezer aláírással nyomatékosították, hogy október 10-ig, az első jelentés elküldésének határidejéig nem szolgáltatnak részletes beteginformációt az egészségbiztosítónak.
Szintén az adatvédelmi biztos bírálatát váltotta ki az a rendelet, amely szerint a tb-támogatással felírt gyógyszerek receptjein fel kell tüntetni a páciensek betegségének kódját. Ha ez nem szerepel a vényen, a patikus elvileg nem adhatja ki, csak teljes áron a medicinákat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.