Közös cél Erdélyben

Nem született megállapodás tegnap Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke és Csapó József, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) vezetője között az autonómiáról folytatott marosvásárhelyi megbeszélésen. Elhangzott: a két szervezet közös célja az erdélyi magyarság önrendelkezése, ám nem azonosak a megvalósítási eszközök.

2006. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az RMDSZ polgármesterei és önkormányzati képviselői nem lesznek partnerek az SZNT által kezdeményezett autonómiareferendum megszervezésében – jelentette ki tegnap Markó Béla, miután marosvásárhelyi elnöki hivatalában fogadta Csapó Józsefet. Az RMDSZ elnöke közölte, az SZNT vezetőjével folytatott megbeszélés abba a párbeszédsorozatba illeszkedik, amelyet korábban ajánlott fel az erdélyi magyar történelmi egyházak, civil és ifjúsági szervezetek számára a romániai magyar közösség aktuális kérdéseinek tárgyában.
Markó hasznosnak nevezte a találkozót, hiszen ezen kiderült, hogy az erdélyi magyar politikai alakulatok célja közös, ez pedig a Székelyföld területi autonómiája. „Nézetkülönbségek az önrendelkezés megvalósításának eszközei terén vannak, az RMDSZ ugyanis ellenzi az autonómia tárgyában tervezett népszavazás kiírását, a referendumot ugyanis nem teszik lehetővé a romániai jogszabályok” – állapította meg a bukaresti kabinet kormányfő-helyettesi tisztségét is betöltő Markó. A politikus hozzátette: az általa vezetett szövetség székelyföldi polgármesterei és önkormányzati képviselői éppen ezért nem lesznek partnerek az SZNT kezdeményezésében.
Csapó József ígéretes első lépésnek nevezte a Markóval folytatott megbeszélést, amelyen szerinte is az körvonalazódott, hogy akad közös pont, de számos nézeteltérés is a két szervezet politikájában. Csapó ismertette, hogy a Székely Nemzeti Tanács november 4-én, Sepsiszentgyörgyön tartandó nagygyűlésén dönt a székelyföldi területi autonómia ügyében rendezendő népszavazás időpontjáról.
Az SZNT egyébként két lehetséges utat javasol a referendum megszervezésére: a megyei önkormányzatok határozatai által kiírt kötelező érvényű, illetve ennek meghiúsulása esetén az önálló, belső népszavazást. Az eddigi tapasztalatok alapján azonban valószínű, hogy az önkormányzati döntéseket a román kormány területi képviselői, a prefektusok megtámadnák a bíróságon, így az SZNT inkább az önálló népszavazás útját tartják járhatónak.

Támadás balról. A román Szociáldemokrata Párt tegnap felkérte a bukaresti alkotmánybíróságot, foglaljon állást annak kapcsán, hogy az SZNT és az RMDSZ népszavazást kíván kiírni a területi autonómia tárgyában (az RMDSZ nem támogatja a referendumot – a szerk.). Cristian Diaconescu, az ellenzéki alakulat alelnöke szerint a kezdeményezés ellentmond a román alkotmánynak és az európai jogszabályoknak. Ezzel egy időben tegnap több romániai város polgármestere szolidaritását fejezte ki a Székelyföldön élő, és a régió területi autonómiáját elutasító román lakosokkal, akik novemberben tüntetni készülnek az önrendelkezést célzó törekvések ellen. (R. Sz.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.