Kunczekolbász, Árpád-sáv

Balavány György
2006. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wilfried Martens, az Európai Néppárt elnöke és az Európai Szocialisták Pártjának vezetője, Poul Nyrup Rasmussen egyaránt markánsan foglalt állást a magyar helyzettel kapcsolatban. Az uniós diplomáciában szokatlanul éles hangnemben bírálták az ellenoldali politikai erőket, majd egymás bírálatait. A bírálatok bírálatának bírálataként a magyar pártok is zaklatott megnyilvánulásokat tettek; a szereplők néhány nap alatt körbepofozták egymást. Tegnap a Fidesz küldött udvarias és határozott sorokat az európai főszocialistának, Kuncze Gábor szabad demokrata elnök pedig Wilfried Martenst próbálta helyrerakni.
Kuncze leveléből kiderül: bántja, hogy Martens felszólalt október 23-án az Astoriánál, elítélve a kormány hazugságait. Úgy látszik, az MSZP–SZDSZ-hatalom nem éri be azzal, hogy az ellenzék rendezvényét helikopterekkel zavarta meg, s a résztvevőket brutálisan és válogatás nélkül összeverette a pribékjeivel. Kuncze leteremti az uniós kereszténydemokraták vezetőjét, aki szerinte tévesen méltatta a Fidesz viszonyát az ’56-os örökséghez. Kuncze közli, 1956 öröksége maga az SZDSZ, hiszen ők képeztek ellenzéket a diktatúrával szemben; szabályerősítő kivételként két politikust említ, akik nem szabad demokrataként vágtak neki a parlamentáris demokráciának: Antall Józsefet és Orbán Viktort. Ezek után óva inti a címzettet, ne engedje „elvbarátainak” a politikai sikerek monopolizálását. Szegény Martens. Eddig nem látta tisztán, hogy mind 1956, mind a rendszerváltás az SZDSZ politikai sikere.
Az SZDSZ-elnök megjegyzi: címzettje bizonyára látott különös, vörös-fehér csíkos zászlókat a rendezvényen. Ennek apropóján továbbvezeti az egykori belga kormányfőt a történelemben. Drámai tömörséggel közli, hogy amit Martens látott, Árpád-sávos lobogónak hívják; e zászló „szellemében deportáltak és gyilkoltak meg hatszázezer magyar állampolgárt, és lőttek a Dunába ezreket”.
Lehet vitatkozni szimbólumokról, de Kuncze nem szemiotikaprofesszor vagy történelemtanár, hanem politikus. Pontosan tudja: az Árpád-sáv nem tiltott önkényuralmi jelkép, hanem régi magyar szimbólum, amely a nemzeti oldal rendezvényein régóta, minden rosszhiszeműség nélkül tűnik fel; nem a nyilas mozgalmat, hanem a magyarság dicső múltját idézi. De kíváncsi lennék, hogy az önmagát az ötvenhatosokkal együtt emlegető Kuncze szerint az MSZP vörös színe – amely zászlókon is felbukkan a pártrendezvényeken – milyen múltra utal? S vajon a nagyobbik kormánypárt legutóbbi kongresszusán újra felhangzó „elvtársak” megszólítás milyen időket idéz?
Képtelenség elviselni, hogy a forradalom örökösének nevezi magát az, aki a hatalom érdekében összeállt a diktatúra kiszolgálóival és haszonélvezőivel. Hogy liberálisnak nevezi magát az, aki a politikai másság utcai megnyilvánulásait már belügyminiszterként is különös kegyetlenséggel fojtotta el, újrahonosítva a rendőrterror pártállami hagyományát. (Az ő regnálása idején nevezte el az ifjúsági szleng kunczekolbásznak a gumibotot.) Az ünnep éjszakáján sem hazudtolta meg önmagát; amikor a hatalom erőszakkal torolta meg az utcai véleménynyilvánítást, azt nyilatkozta: reméli, a rendőrség mihamarabb felszámolja az ellenállást.
Az SZDSZ elnökének megnyilvánulásait politikai hattyúdalként is értékelhetjük, hiszen nemrég közölte, rövidesen felhagy a politizálással, mert – mint jelezte – e tevékenység már nem szórakoztatja. Ennyit a hivatástudatról, értékrendről, a közjó szolgálatáról és egyebekről. Rövidesen itt az ideje, hogy Kuncze Gábor teljes pályáját értékeljük. Mit hagy maga után? Koszt, káoszt meg egy ilyen búcsúlevelet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.