Merkellel tárgyalt Orbán

Világossá tettem, hogy tizenhat éve nem volt példa Magyarországon arra, hogy békés megemlékezésre összegyűlt emberek emberi jogait ilyen durva módon megsértsék, és azt is elmondtam, hogy nem maradunk tétlenek, nagyon határozott lépéseket fogunk tenni – utalt tegnap Orbán Viktor az Angela Merkel német kancellárral folytatott megbeszélésére Berlinben, amelyen szóba kerültek az október 23-i budapesti utcai zavargások és a rendőrség tüntetők elleni fellépése.

Munkatársunktól
2006. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz elnöke a Hír Televíziónak nyilatkozva elmondta: „A felelősségre vonást napirendre tűzzük, a megfelelő bizottságok munkáját már meg is kezdtük. Világosan kimondjuk, hogy ezeknek az embereknek az emberi jogait megsértették, és elégtételt kell hogy kapjanak, méghozzá erkölcsi és anyagi értelemben egyaránt.” Orbán Viktor a találkozón felvetette, és ebben is támogatást kért Merkeltől, hogy november 4-ét nyilvánítsák egész Európában a kommunizmus áldozatainak emléknapjává. „A kancellár asszony Kelet-Németországban született, ott is nőtt fel… Pontosan tudja, mit jelent a kommunista örökség, a posztkommunizmus, mit jelentenek a kommunista reflexek, mit jelent az, hogy a rendőrséget pártpolitikai célok szolgálatába állítják, és pontosan tudja, milyen örökséggel kell nekünk megküzdenünk” – hangoztatta az Európai Néppárt alelnöke.
*
Az emberi jogok ilyen durva, rendőrség általi letaposása ismeretlen Európában… Akiket bántalmaztak, azoknak erkölcsi és anyagi elégtételt kell hogy adjon a magyar állam, és azokat, akik megsértették az emberi jogokat, legyen szó közrendőrről vagy rendőrségi vezetőkről, személyesen felelősségre kell vonni – nyilatkozta Orbán Viktor.
A rendőrség fellépését kommentálva Dobolyi Alexandra, az MSZP európai parlamenti képviselője szerdán a következőképpen nyilatkozott: „…biztosan kiderült minden tudósítói jelentésből, hogy a békés tüntetőket senki sem bántotta, a rendbontókat viszont a rendőrség annak megfelelően kezelte.” Kijelentésére reagálva Szájer József, az Európai Parlament magyar néppárti delegációjának vezetője Strasbourgban – többek között lapunknak nyilatkozva – elmondta: „Dobolyi Alexandra hétfőn velünk együtt utazott Strasbourgba, valószínűleg elfelejtett este tévét nézni, hiszen minden német, francia és brit csatornán is lehetett látni ezeket a felvételeket. Azt ajánlom, tanulmányozza át azokat, illetve beszéljen Révész Máriusszal.”
Mindeközben tegnap állásfoglalás elfogadásával emlékezett meg az Európai Parlament Strasbourgban az 1956-os magyar forradalomról és annak európai történelmi jelentőségéről – jelentette brüsszeli tudósítónk. Az EP kifejezte tiszteletét „a magyarok kitartásáért, akik a nyugatról érkező katonai segítség elmaradása és a Szovjetunió elsöprő katonai beavatkozása és túlsúlya ellenére is folytatták harcukat a szabadságért, a nemzeti függetlenségért és a polgári jogokért”. Az állásfoglalás leszögezi: a felkelés „hozzájárult az Európai Közösségek ezt követő 1957-es megalakulásához, és a Közép- és Kelet-Európában 1989– 1990-ben bekövetkező demokratikus politikai változások előzménye volt, amelyek az európai integrációs folyamaton keresztül lehetővé tették Európa békés újraegyesítését”. Az unió parlamentje „az 1956-os magyar forradalmat a szovjet tömb országaiban a kommunizmussal szembeszálló, a szabadság és demokrácia iránti XX. századi törekvések egyik szimbolikus megnyilvánulásaként” ismerte el, és „tiszteleg Magyarország bátor férfiai és női előtt, akik önfeláldozásukkal reményt adtak a kommunista uralom által szorongatott más népeknek” – olvasható az elfogadott állásfoglalásban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.